Burmistrz nagrodzony za zasługi

  • 15.06.2022, 15:30
  • Krzysztof Przekop
Burmistrz nagrodzony za zasługi Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Mirosław Karolczuk
Burmistrz Mirosław Karolczuk przyjął z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie za działania na rzecz samorządu terytorialnego. Znalazł się w gronie blisko osiemdziesięciu innych osób, które tego dnia otrzymały podobne lub wyższe wyróżnienia. Kilka lat temu Złotym Krzyżem Zasługi przez Andrzeja Dudę uhonorowany został ówczesny burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. Nie pomogło mu to w batalii wyborczej o drugą kadencję.

Pod koniec maja w Belwederze celebrowano Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda tradycyjnie wręczył odznaczenia kilkudziesięciu samorządowcom z całej Polski. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowany został burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk. Burmistrz, jak ma w zwyczaju, nie omieszkał pochwalić się swoim osiągnięciem na Facebooku.

Czy Andrzej Duda spłacał w ten sposób dług wdzięczności wobec Karolczuka? Raczej nie. Trudno jest się spodziewać, żeby prezydent znał sylwetki i działalność wszystkich nagrodzonych osób. Ale pamiętamy, że Karolczuk udzielił poparcia Dudzie przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku. Burmistrz podczas wystąpienia, na którym zadeklarował poparcie, dużo więcej miejsca poświęcił marszałkowi województwa podlaskiego Arturowi Kosickiemu, niż walczącemu o reelekcje prezydentowi. Była to znamienna, choć nieprzypadkowa sytuacja.

Od pewnego czasu widzimy próby zbliżenia się Karolczuka do partii Prawo i Sprawiedliwość, wspólne wystąpienia z marszałkiem Kosickim, radnym wojewódzkim Pawłem Wnukowskim, posłem Lechem Kołakowskim czy ministrem Adamem Andruszkiewiczem. To dziwna wolta, gdyż w przeszłości Karolczuk kandydował w wyborach z augustowskiej lewicy.

Aktualny burmistrz Augustowa przed wyborami samorządowymi 2018 roku zwołał wspólną konferencję prasową z byłym senatorem Platformy Obywatelskiej Tadeuszem Arłukowiczem, na której zadeklarowali bezpartyjność. Pamiętamy również, że obecny zastępca Karolczuka, Filip Chodkiewicz, kilka lat temu czynnie protestował pod sądem przeciw reformom rządu PiS.

O komentarz do odznaczenia burmistrza poprosiliśmy znanych w regionie polityków formacji Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ to z ich środowiska wywodzi się prezydent Andrzej Duda.

-Dowiedziałem się o tym z mediów i nie ukrywam swojego zdziwienia –powiedział naszej redakcji Jarosław Zieliński, poseł na Sejm. -Mirosław Karolczuk jest burmistrzem Augustowa dopiero pierwszą kadencję i nie wykazał się jakimiś szczególnymi efektami i zasługami w swojej działalności samorządowej. Wręcz przeciwnie znany jest z podejmowania decyzji, które delikatnie mówiąc, w ocenie wielu mieszkańców są co najmniej kontrowersyjne. Jest w Polsce około 2.500 gmin, w tym prawie 1.000 miast, którymi kierują burmistrzowie, 380 powiatów i 16 województw samorządowych. Jest więc oczywiste, że Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej osobiście nie zna i nie jest w stanie ocenić wszystkich samorządowców.

-Dobrze byłoby się dowiedzieć, kto wystąpił z wnioskiem o to odznaczenie i kto bierze za nie polityczną i merytoryczną odpowiedzialność oraz jakie było uzasadnienie tego wniosku. Oczekiwałbym, że autor tego wniosku wykaże się odwagą, ujawni się i przedstawi opinii publicznej uzasadnienie skierowanego przez siebie wniosku do pana prezydenta –dodał poseł.

Z kolei Marcin Kleczkowski miał inne uwagi.

-Chciałbym zapytać pana Karolczuka, czy odbierając swoje wyróżnienie poinformował pana prezydenta, że wstydzi się za państwo polskie, tak jak stwierdził na sesji 28 kwietnia? –pytał przewodniczący PiS w Augustowie Marcin Kleczkowski. -Sytuacje dziejące się w Augustowie pod rządami burmistrza Mirosława Karolczuka i ugrupowania Nasze Miasto leżą w zdecydowanej sprzeczności z ideałami, jakie głosi Prawo i Sprawiedliwość. Pytaniem bez odpowiedzi jest również to, czy zasługą dla samorządu jest wypłacanie z miejskiej kasy pieniędzy na biznesy kolegów w radzie miejskiej? Prezydent podejmuje jednak suwerenne działania i już kilka razy pokazał, że potrafi podejmować decyzje nie po myśli PiS –przekazał przewodniczący PiS w Augustowie Marcin Kleczkowski.

Artykuł ukazał się w 22/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kumoterstwo, czy płatna protekcja?
Kumoterstwo, czy płatna protekcja? 18.06.2022, 19:29
Odznaczenie dla nieporadnego to raczej tzw. pocałunek śmierci. Naszomiastowi kabotyni przeczuwając, że w przyszłym roku nie mają szans na utrzymanie się przy władzy, idą już na całość i bez zbędnych pozorów poprzez wakacyjny kalendarz imprez, naganiają potencjalnych klientów dla swoich klubowych koleżanek i kolegów. Ewentualnie zachęcają w wakacyjnym kalendarzu do skorzystania z oferty lokalnych przedsiębiorców prawdopodobnie, żeby przysporzyć sobie popleczników na przyszłe wybory. Miotają się piaskownicowi chłopcy, chyba jednak lawirując na granicy prawa.
Anna
Anna 18.06.2022, 14:30
Przepraszam ale chciałabym się dowiedzieć jakie to ma zasługi ????? Jak dla mnie to najgorszy burmistrz jakiego miał Augustów
ciekawy
ciekawy 18.06.2022, 07:48
A ktoś może wymienić te jego zasługi???
Ja
Ja 18.06.2022, 15:20
Zwolnienie tutejszych ,zatrudnienie "zagranicznych" fachowców
Np.
Np. 18.06.2022, 09:14
Rozebranie pomostu.
CBA - miejskie, czy jednak prywatne imprezy?
CBA - miejskie, czy jednak prywatne imprezy? 18.06.2022, 01:18
Szanowni Państwo ja trochę z innej beczki, ponieważ jest petarda! Dziś do skrzynek mieszkańców Augustowa podrzucono firmowany przez urząd miejski w Augustowie "Kalendarz imprez na lato 2022"! Jest tam naprawdę kilka ciekawych "kwiatków". Okazuje się, że urząd miejski w Augustowie zarządzany wiadomo przez kogo, zaprasza na imprezy UWAGA: DO PRYWATNYCH PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH. Naprawdę pan Karolczuk ma tupet nie od parady. Zatrudnił drugiego swojego zastępcę, dostał prawie 100% podwyżkę wynagrodzenia, zafundował mieszkańcom GIGA podwyżki opłat za energię cieplną i MEGA ceny za korzystanie z pływalni miejskiej, a w wakacje zaprasza mieszkańców na imprezy do prywatnych lokali augustowskich przedsiębiorców oraz nagabuje na biletowane koncerty organizowane przez prywatne podmioty gospodarcze. Wygląda, że dla ichniomiastowych kabotynów chyba naprawdę już porządnie nie zwiera w komputerach. Ciekawe, czy odpowiednie służby już wiedzą o tych "imprezowych kwiatkach"?
Mieszkanka
Mieszkanka 19.06.2022, 20:21
Nie popieram naszej władzy i można im dużo zarzucić,ale to co piszesz to już niepotrzebne czepianie się. Chodzę i na miejskie bezpłatne imprezy i na te płatne,uważam że zebranie wszystkiego w całość to ogromne ułatwienie dla nas mieszkańców,ale i turystów. Przynajmniej wiadomo dokładnie co się dzieje w mieście. A poza tym czy te informacje pojawiają się w kalendarzu po raz pierwszy? Wydaje mi się,że co roku oprócz miejskich imprez były wpisywane też wydarzenia w prywatnych lokalach.
Miejsko-niemiejski kalendarz imprez
Miejsko-niemiejski kalendarz imprez 19.06.2022, 22:49
"Mieszkanko", urząd miejski w Augustowie wytworzył broszurkę mającą stworzyć pozory, że miasto (czyt. burmistrz) organizuje tyle imprez, że nie wiadomo gdzie ręce włożyć. Twórca/y "kalendarza" mógł "popłynąć" jeszcze bardziej w swoim kabotynizmie i dopisać: dyskoteki, wesela, poprawiny, urodziny, imieniny, parapetówki, potańcowki, domówki, pępkówki, biwakowe granie i śpiewanie przy ognisku, osiedlowe spotkania emerytów i rencistów, bulwarowe poimprezowe hejnałowanie itp., itd. Zastanawiający jest "klucz", na podstawie którego urząd miejski (czyt. burmistrz) wybrał konkretne podmioty i "imprezy" organizowane przez prywatne podmioty gospodarcze.
Skutki ichniomiastowej ultrahipokryzji
Skutki ichniomiastowej ultrahipokryzji 18.06.2022, 15:56
Mieszkańcy Augustowa mogli mieć koncerty niebiletowane, ale burmistrz Karolczuk chciał mieć drugiego swojego zastępcę, a radni klubu Nasze Miasto zadecydowali słynną "wrzutką" na sesji RM, żeby zwiększyć prawie dwukrotnie wynagrodzenie dla ich klubowego kolegi, czyli dla burmistrza Karolczuka. Skutek jest taki, że mieszkańcy Augustowa muszą płacić m.in. za koncerty i za podwyżki cen w miejskiej pływalni, natomiast burmistrz zarabia obecnie prawie dwa razy więcej niż 2022 roku i ma na podorędziu drugiego pomocnika w pracy. Naprawdę, nie mają już ichniomiastowi kabotyni żadnych zachowań, a hipokryzją daje od nich na kilometr!
Błazen
Błazen 17.06.2022, 10:12
Ewidentna pomyłka z uhonorowaniem nieporadnego. Chyba, że zmieniono zasady przyznawania odznaczeń i teraz dają za dyletanctwo, psujstwo, serwilizm, populizm, kabotynizm, megalomanię, bufonadę itp. Nie należy zapominać o permanentnym uświadamianiu dzieci i młodzieży, że tego typu postawy są niewłaściwe, a ich orędownicy i propagatorzy niechybnie wylądują na "śmietniku" historii.
Stańczyk
Stańczyk 17.06.2022, 11:00
Odznaczający podobnej miary , więc nie dziwi kogo "uhonorowano"
Nemesis
Nemesis 16.06.2022, 15:22
Andrzej Duda odznaczył srebrnym Krzyżem Zasługi burmistrza Karolczuka za jego osiągnięcia. Wygląda na to, że zburzony POSTiW, wstrzymane remonty obiektów pływalni miejskiej, atola, wyciągu narciarzy wodnych, pomostów miejskich, prace rozbiórkowo-festyniarskie na RZA oraz wisienka na torcie w postaci rachunkowej pomyłki przy składaniu wniosków na pozyskanie środków zewnętrznych z tzw. Funduszy Norweskich, są to działania burmistrza Karolczuka mieszczące się w zakresie położenia zasług dla państwa i obywateli oraz spełnienia czynów przekraczających zakres zwykłych obowiązków burmistrza Karolczuka. O co chodzi z tym przyznawaniem Krzyża Zasługi? Pomyłka jakaś, czy jednak świadome działanie prezydenta Dudy? Ciekaw jestem dalszego rozwoju tej nietuzinkowej sprawy związanej z odznaczeniem burmistrza Karolczuka przez prezydenta Dudę.
Pływak
Pływak 16.06.2022, 09:11
Jakaś nowa choroba zakaźna się w naszym rejonie rozprzestrzenia chyba. Grupa docelowa to ratownicy wodni. W "zaprzyjaźnionych" Suwałkach też padł aquapark 🤔
https://wydarzenia.interia.pl/…
Ratownicy wodni vs populiści i kabotyni
Ratownicy wodni vs populiści i kabotyni 16.06.2022, 15:50
Pani/e "Pływak", Opole to też nasz region? Właśnie tak kończą się próby zwodzenia pracowników przez populistów i kabotynów!
https://www.24opole.pl/42287,S…
Head Hunter
Head Hunter 16.06.2022, 14:55
Pani/e "Pływak", proszę nie robić drwin i nie kpić z ratowników wodnych oraz nie wyprowadzać w błąd opinii publicznej. Sytuacja związana z tzw. wypaleniem zawodowym wśród załogi pracowniczej ma miejsce w zakładach pracy m.in. pływalniach i aquaparkach, w których osoby decyzyjne za ich funkcjonowanie, m.in.: prezydenci, burmistrzowie, dyrektorzy, kierownicy nie posiadają odpowiednich kompetencji i kwalifikacji do pracy na zajmowanych stanowiskach lub w oderwaniu od obecnie funkcjonujących realiów na rynku pracy nie zorientowali się do tej pory, że koniunktura na rynku pracy już od kilku lat zorientowana jest na pracownika, a nie na widzimisię pracodawców i oferty pracy na poziomie wynagrodzenia oscylującego blisko tzw. najniższej krajowej. Zdarzenia związane z rozpatrywaną absencją ratowników wodnych tylko potwierdza, że ta grupa zawodowa jest bardziej zorientowana w realiach rynkowych obowiązujących na rynku pracy niż ich "odklejeni" pracodawcy, którzy jednocześnie nie widzą problemu w "rozbuchanej" biurokracji. Miejska pływalnia w Augustowie już w niedalekiej przyszłości ponownie będzie zamknięta, ponieważ ratownicy zostali oszukani przez "nieporadnego", "pokrętnego" i ich obecnego klakiera.
ooloo
ooloo 16.06.2022, 08:51
Jakie to typowe dla ludzi miałkich. Nie zdobył funduszy lecz krzyż. Żenada. Może go beatyfikować i ogłosić np. patronem śmietników?
W.
W. 16.06.2022, 08:25
Jacy my niewdzięczni jesteśmy w tym Augustowie . Takie odznaczenia, takie wyróżnienia takie zasługi i taka ofiarną działalność a my nic. Może chociaż srebrną taczkę ufundować.
Krzyż Żelazny
Krzyż Żelazny 16.06.2022, 00:13
Strach pomyśleć jacy poziom reprezentują burmistrzowie i samorządowcy , którzy Krzyża nie dostali.....
Ankieta
Ankieta 15.06.2022, 21:44
Czy wy też uważacie, że rządzą nami ***i, zerointeligenci, arogancki, niedoucy i skrajni cynicy?
Proszę o odpowiedź. Może być łapka w górę, łapka w dół.
W.
W. 15.06.2022, 16:35
Krzyż Zasługi nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Który z warunków spełnił MK , żeby dostać krzyż ? Może czegoś nie wiem o jego ofiarnej działalności ?
Zazdrośnik
Zazdrośnik 15.06.2022, 20:24
Lansowanie się na Ukraińcach dało efekty
odp
odp 15.06.2022, 18:12
Stracił miliony na rzecz lokalnej społeczności.
Nie musiał a stracił, czyli dokonał czynu przekraczającego zakres zwykłych obowiązków.
Herodot
Herodot 15.06.2022, 16:06
Jeden cudak wart drugiego. Zaściankowy kabotyn dostał medal od krajowego kabotyna. Chyba nawet w czasach PRL nie było takiego pajacowania.
Janów się kłania
Janów się kłania 15.06.2022, 15:29
Pan poseł zdziwiony że ktoś wystosował wniosek do prezydenta . Wystarczy popytać partyjnych kolegów z Sejmu a okaże się która frakcja PiSu walczy o augustowski samorząd .
Tomasz
Tomasz 15.06.2022, 15:02
Zieliński to zgoda ze to znana i ceniona osoba ale ten skompromitowany Kleczkowski co on tam może wiedzieć. Brawo Burmistrz Karolczuk a nie których już coś chyba zaczyna bolec.
Brawo
Brawo 15.06.2022, 13:35
Gratuluję Panie Burmistrzu. Jest to wspaniałe wyróżnienie, na które Pan bez wątpienia zasłużył. Mam nadzieję, że ten medal pomoże Panu nie tylko w zdobyciu drugiej kadencji. Mam nadzieję, że wygra Pan w pierwszej turze. Ba, jestem pewny tego.
wyborca
wyborca 15.06.2022, 13:52
Burmistrz Walulik dostał złoty krzyż od Dudy i nie wygrał drugiej kadencji..... i tu też nie będzie sukcesu.
Rz
Rz 15.06.2022, 23:28
A Cieślik złoty krzyż dostał od Prezydenta Kwaśniewskiego i wygrał wybory ..... Ale nie ma co porównywać Cieślik był burmistrzem przez prawie 14 lat i pózniej wybrano go na posła Do Sejmu RP
loki
loki 16.06.2022, 09:43
A teraz nigdzie go nie wybierają i tuła sie jak sierotka .
Trolling is troglodytism
Trolling is troglodytism 16.06.2022, 15:35
Chciałbyś "loki tułać się" jak Cieślik. Działasz w samorządzie, czy tylko trollujesz w necie i drapiesz się po du.ie?
JKD
JKD 16.06.2022, 08:34
Chwała na wieki za medal od Stolzman'a
JPRD
JPRD 17.06.2022, 15:43
Bardziej wartościowy niż od Kalknsteina czy zięcia Kornchausera
JKD
JKD 17.06.2022, 09:16
Kują w oczy wasze żydowskie nazwiska ?
BAU
BAU 15.06.2022, 12:33
https://www.youtube.com/watch?…
"Na zachętę" "..za zajęcie pierwszego miejsca"
Nadzieja
Nadzieja 15.06.2022, 07:52
Misiewicz też dostał takie odznaczenie .......świat już o nim zapomniał !
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ 15.06.2022, 09:59
Misiewiczowi jest jednak chyba dość daleko do pana Karolczuka, jeśli za kryterium przyjmiemy skalę tworzenia rzeczywistości dualnej. Ichniomiastowa infantylna propaganda zmaterializowana na fb nieporadnego i pokrętnego to jednak wyższa szkoła jazdy, biorąc pod uwagę poziom epatowania populizmem, megalomanią i kabotynizmem! Ichniomiastowe cudaki to jednak klasa sama w sobie w materii niekompetencji, bufonady i zakłamania.
Nikodem Dyzma
Nikodem Dyzma 15.06.2022, 00:20
Prezydenci Warszawy, Gdańska, Zamościa, Sandomierza, Kazimierza Dolnego, Poznania, Wrocławia, Lublina, Krakowa itd. także dostali odznaczenia od prezydenta Dudy? Chyba muszą przyjechać do Augustowa, żeby zobaczyć jak można zaklinać rzeczywistość na urzędowym fb, jak można odbrukowywać i zazielAniać rynki oraz jak można dwukrotnie zwiększyć własną pensję i ilość zastępców? Jednym słowem, a właściwie jednym zdaniem - odznaczenie zawisło na szyi właściwego człowieka na właściwym stanowisku. Burmistrz Karolczuk jednak sobie zasłużył...
Ruska_onuca
Ruska_onuca 15.06.2022, 13:51
Sandomierza też? niesamowite...
Augustów w ruinach
Augustów w ruinach 15.06.2022, 07:10
Jak Ty nic nie rozumiesz. Duda rozdaje sreberka za realizację sztandarowego programu PiS Polska w Ruinie. Karolczuk ma na tym polu ogromne zasługi. Zarówno w sferze materialnej, duchowej, niszczenia spójności społecznej, zakłamania, durnoty, obciachu. Musisz przyznać, że jak to już wiesz, to sprawa wygląda jasno: to sreberko mu się po prostu należało.
Zbulwersowany
Zbulwersowany 14.06.2022, 21:10
Oj ma zasługi, ma. Tyle że nie dla miasta i mieszkańców a dla wszelkiej maści przybłęd z ościennych miast, czy to z Suwałk, czy z Lipska, czy z Dąbrowy Białostockiej. Czy naprawdę nie ma u nas w mieście ludzi do fachowej roboty, żeby np, ściągać do rady nadzorczej miejskiej spółki związanego z PiS człowieczka. Oj warto czasem poszperać i widać jak na dłoni te nici powiązań. Zostało niecałe półtorej roku więc trzeba nachapac się ile wlezie. Oby to było ostatnie półtorej roku tej ekipy.

Pozostałe