Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 czerwca 2026 12:55
Reklama

Przemoc w augustowskiej szkole PREMIUM

Podziel się
Oceń

W połowie maja w Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie doszło do niespotykanego aktu przemocy. Uczeń stracił fragment palca doznając trwałego uszczerbku na zdrowiu. Relacje dyrektora i rodziców różnią się diametralnie. Jeszcze niedawno zastępca burmistrza publicznie oskarżał byłą dyrektor „trójki” o problemy z przemocą i deklarował naprawienie tej sytuacji.
Przemoc w augustowskiej szkole PREMIUM

Krzysztof Przekop by Koty2

Uczeń stracił fragment palca w wyniku celowego trzaśnięcia drzwiami w toalecie przez agresywnych kolegów. Zamykanie współuczniów w toalecie i trzaskanie drzwiami stały się formą zabawy agresywnej grupki uczniów w tej placówce.

Komentarza udzielił nam dyrektor szkoły Andrzej Kaszkiel. Publikujemy jego fragmenty:

W szkole miało miejsce nieszczęśliwe zdarzenie zaistniałe w wyniku nieodpowiedzialnego zachowania uczniów. Wszelkie procedury zostały zachowane, odpowiednie służby powiadomione, udzielona została pomoc przedmedyczna przez wykwalifikowaną opiekę pielęgniarską. Działania organizacyjne oraz wychowawcze szkoły zostały podjęte zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

Różne sytuacje wychowawcze, zdarzenia są codziennością wszystkich szkół. Najważniejszym zadaniem szkoły jest reagowanie na nie i prowadzenie profilaktyki wychowawczej. Kierując się rzetelnością, należy oddzielać jednostkowe, niezamierzone zdarzenia od problemów wychowawczych, które pracownicy pedagogiczni naszego zespołu szkolno-przedszkolnego rozwiązują codzienne. Szukanie sensacji w czyimś nieszczęściu (zarówno uczniów i ich rodzin) jest moim zdaniem nieetyczne”.

Jeszcze niedawno zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz zarzucał byłej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Wiesławie Chrulskiej, że w okresie jej kadencji w placówce istniał nierozwiązany i narastający problem przemocy. Sąd uznał, że Chodkiewicz kłamał. Pamiętamy dyskusje o połączeniu „trójki” w zespół szkolno-przedszkolny, deklaracje o dodatkowych etatach psychologa w szkole, priorytetowym rozwiązaniu niepożądanych zjawisk.

Dyrektor poproszony o komentarz do sprawy przez naszą redakcję twierdził np., iż po zdarzeniu zachowano wszelkie procedury. Rozmawialiśmy z rodzicami poszkodowanego dziecka. Nasi rozmówcy poinformowali nas, że relacja dyrektora Andrzeja Kaszkiela jest nieprawdziwa. Podają konkretne dowody zaniedbań związanych ze zbyt późnym wezwaniem karetki pogotowia ratunkowego i niezabezpieczeniem części palca po incydencie.

-Informacje dyrektora o zachowaniu wszelkich procedur po wypadku i powiadomieniu służb są nieprawdziwe. Kiedy mój syn trafił do gabinetu pielęgniarskiego z uciętym fragmentem palca, powinna zostać natychmiast wezwana karetka pogotowia. To nie zostało zrobione, syn siedział w gabinecie przez około pół godziny do przyjazdu żony. Dopiero po jej przyjeździe i rozpaczy związanej z dramatem naszego dziecka, zadzwoniono po karetkę, która nie była w tamtym momencie dostępna. Pani z sekretariatu zawiozła syna i żonę do szpitala. Procedury wyglądały tak, że nie zabezpieczono nawet uciętej części palca, którą wyjęto z drzwi dopiero po dwóch godzinach. Gdyby zrobiono to wcześniej, prawdopodobnie całą końcówkę palca z paznokciem można było przyszyć. Dziecko jest trwale okaleczone -relacjonuje ojciec dziecka.

Okaleczenie chłopca było apogeum zdarzeń, które nasilały się od miesięcy. Uczeń wcześniej był już nękany, poniżany oraz uderzany po twarzy, a koledzy zniszczyli mu również okulary.

-To zdarzenie miało miejsce w piątek, 13 maja. Był to celowy akt przemocy, dokonany przez rówieśników syna. Czternastolatkowie chcieli wepchnąć syna do toalety. On bronił się przed tym, a w pewnym momencie wypadły mu klucze na podłogę. Schylił się, aby je podnieść i w tym czasie jeden z chłopaków z impetem trzasnął drzwiami odcinając końcówkę palca. Była to agresja z premedytacją, będąca pokłosiem wcześniejszych sytuacji. To nie był przypadek, bo przemoc nasiliła się od kilku miesięcy. Jeden z chłopaków posądzał syna, że ten pobił mu telefon, co było nieprawdą. Syn był nękany, wysypywano mu rzeczy z plecaka, chowano buty, był uderzany w twarz, połamano mu okulary. Zgłaszaliśmy tę sprawę wychowawczyni dzieci. Podobno oprawca dostał uwagę, ale mówiono nam, żebyśmy wyjaśnili sprawę między sobą w ramach rozmów z rodzicami. Syn bał się nam mówić o tym, co go spotyka -komentuje rodzic.

Rodzice o sprawie zawiadomili policję. Są jednak zdziwieni tym, że takie zawiadomienie nie zostało zgłoszone natychmiast po wypadku.

-W poniedziałek, 16 maja udaliśmy się na spotkanie z dyrektorem szkoły. Spytałem, dlaczego dyrektor natychmiast po zdarzeniu nie wezwał policji, choć było to jego obowiązkiem. Policja została powiadomiona dopiero w poniedziałek i zrobiliśmy to osobiście. Takie zawiadomienie miał skierować również dyrektor. Zapoznając się z aktualnymi tłumaczeniami dyrektora mam wrażenie, że próbuje zamieść sprawę pod dywan. Nie pozwolę na to, by opowiadał nieprawdę i przedstawiał sprawę zupełnie inaczej, niż wyglądała ona w rzeczywistości. Podczas rozmowy z nami pan Andrzej Kaszkiel przyznał, że szkoła jest świadoma tego, iż uczniowie najwięcej czasu na przerwach spędzają w toaletach. Dlaczego w takim razie nie było tam dyżurującego nauczyciela?–dodaje ojciec.

Rodzice w związku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu dziecka, chcą uzyskać zadośćuczynienie.

-Nasz syn przeżywa traumę. Pod koniec maja w szkole odbywają się egzaminy ósmoklasisty. Nie może do nich przystąpić w tym terminie, bo ma okaleczoną prawą rękę. Egzamin będzie mógł napisać dopiero w czerwcu, jeżeli rekonwalescencja przebiegnie prawidłowo, co wiąże się z dodatkowym stresem. Oczekujemy zadośćuczynienia za okaleczenie fizyczne i psychiczne naszego syna –mówi rodzic.

Żadne odszkodowanie nie zrekompensuje bólu dziecka. Jednak oprócz cierpienia fizycznego, okrutna jest też trauma psychiczna, bo zostawia trwały ślad w pamięci poszkodowanego. Bez wątpienia minie sporo czasu, zanim uczeń ponownie poczuje się komfortowo wśród kolegów i będzie chodzić do szkoły bez obaw. To wymaga też opieki psychologicznej i pedagogicznej.

Nie można pozostawić bez komentarze także tego, że w ostatnich latach zastępca burmistrza i radni koalicji rządzącej, tyle mówili o przemocy w tej szkole, krytykowali byłą dyrektor i zapowiadali daleko idące zmiany. Okazuje się, że realna przemoc ma miejsce teraz, po wszystkich wzniosłych deklaracjach na sesjach i komisjach, zapowiedziach współpracy z psychologiem szkolnym, brakiem tolerancji dla niepożądanych zjawisk. Ostatnie wydarzenie jest blamażem.



Napisz komentarz

Komentarze

T
Kuratorium oświaty 26.05.2022 07:31
Dyrektor danej szkoły co do zasady ponosi odpowiedzialność za jej funkcjonowanie. Jeśli rzeczywiście wielokrotnie dochodziło do nękania ucznia poszkodowanego w tym tragicznym w skutkach wypadku, świadczy to niestety o tym, że dyrektor Kaszkiel jednak nie do końca orientuje się w realiach funkcjonowania szkoły lub co gorsza w efekcie dla uczniów, nie potrafi właściwie zarządzać placówką, m.in. zapanować nad tym co dzieje się na terenie szkoły.

Temperatura: 19°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Fazi Treść komentarza: I o to chodzi. Zrobi się protokół zniszczenia, rozpisze nowy przetarg i gra gitara. Nie za swoje się przecież bawią tylko za nasze. Data dodania komentarza: 17.06.2026, 08:41 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu Autor komentarza: Billy Treść komentarza: Biedne te nasze miejskie władze, zaczyna mi ich być żal. Czego się nie dotkną, to spartolą. I tak od lat. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 14:44 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu Autor komentarza: Pragnący. Treść komentarza: Co za Elka , może mi coś załatwi. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Temat Wiesławy Chrulskiej. Co dalej? Autor komentarza: leśny ludek Treść komentarza: No z Koterbską to chyba tajemnica poliszynela że łatali na szybko przed otwarciem xD Data dodania komentarza: 16.06.2026, 12:06 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu Autor komentarza: Hahaha Treść komentarza: Tu na razie jest klepisko ale będzie San Francisko ... Data dodania komentarza: 15.06.2026, 18:57 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu Autor komentarza: Guantanamo Treść komentarza: Żodyn się nie spodziewał. Żodyn. Data dodania komentarza: 15.06.2026, 12:58 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu Autor komentarza: Urzędnik Treść komentarza: Zgodnie z projektem. Miało się zapaść. Zaraz będzie przetarg na przebudowę. Data dodania komentarza: 15.06.2026, 12:02 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu Autor komentarza: Żal paczeć na Aug Treść komentarza: Jak za pierwszym razem nie wyszło to znaczy, że wszystko w normie. Taras widokowy z Koterbską tez się zapadł i jeszcze nieukończony był poprawiany. Nerki chirurgiczne obok POSTiWu (te kwietniki) - najpierw posadzono roślinki, a poźniej część usunięto, część zmiszczono kołami i walniete te stalowe zardzewiałe nerki. Baza kajakarzy sie sypie. No cud, miód i orzeszki. Data dodania komentarza: 15.06.2026, 11:57 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu Autor komentarza: Gabi Treść komentarza: tym samym, co świta w urzędzie miasta. sami sobą Data dodania komentarza: 15.06.2026, 11:20 Źródło komentarza: Absurdy dotyczące sprawy pełnomocnika starosty augustowskiego Autor komentarza: ipar Treść komentarza: Efekt działań poprzedniej władzy powiatu. Brawo, Panie Szkiłądź! Data dodania komentarza: 15.06.2026, 11:19 Źródło komentarza: Gminny Ośrodek Kultury w Nowince przeszedł metamorfozę Autor komentarza: ewo Treść komentarza: Karolczuk, Chodkiewicz, Sieczkowski, Wnukowski, Szczudło i biedny figurant Rusiecki. Klika. Augustów, biada ci... Data dodania komentarza: 15.06.2026, 11:15 Źródło komentarza: Absurdy dotyczące sprawy pełnomocnika starosty augustowskiego Autor komentarza: Termu Treść komentarza: Elka załatwiłaś robotę dla z Antka w starostwie czy nie ? Data dodania komentarza: 13.06.2026, 18:00 Źródło komentarza: Temat Wiesławy Chrulskiej. Co dalej? Autor komentarza: Nowinka. Treść komentarza: Moim zdaniem jest to zemsta Jedlińskiego Waldemara, starosty i Wnukowskiego .Pani Chrulska jest bardzo dobrą radą ale , dojeżdża, władzę powiatu to stała się nie wygodna więc trzeba się pozbyć . Jedliński ma wtym dobre doświadczenia, bo kiedyś czynił to w Nowince. Data dodania komentarza: 13.06.2026, 06:42 Źródło komentarza: Temat Wiesławy Chrulskiej. Co dalej? Autor komentarza: Kolesiostwo, sami swoi, tylko swoim.. Treść komentarza: I stołeczki tylko swoim, wystarczy zapytać uczniów jak niektórzy "pracują". Mogą nawet w czasie matur na wczasy sobie pojechać. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 18:28 Źródło komentarza: Temat Wiesławy Chrulskiej. Co dalej? Autor komentarza: ooloo Treść komentarza: Szkoła Jarosława. "Wuc" trzyma wszystko w jednym ręku i z bozią na ryju.. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 17:49 Źródło komentarza: Absurdy dotyczące sprawy pełnomocnika starosty augustowskiego Autor komentarza: Hdrf Treść komentarza: Ciekawe że radni którzy pozatrudniali swoje rodziny w starostwie nie czerpią korzyści majątkowych . Data dodania komentarza: 12.06.2026, 16:41 Źródło komentarza: Temat Wiesławy Chrulskiej. Co dalej? Autor komentarza: JKD Treść komentarza: rozegrali ją jak małe dziecko niech wróci do szkoły Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:36 Źródło komentarza: Temat Wiesławy Chrulskiej. Co dalej? Autor komentarza: BAU Treść komentarza: Buractwo wzięło się za " rządzenie " macie efekty Wyborcy. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:39 Źródło komentarza: Temat Wiesławy Chrulskiej. Co dalej? Autor komentarza: prawo Treść komentarza: Panowie Dobkowski i Wnukowski - jak wam nie wstyd okradać miasto i powiat? Zero pracy, a kasa sama wpływa na wasze konta. Za czasów PRL nie było takich przekrętów, jakie wy potraficie robić. Sterujecie radnymi miejskimi i starostwa z tylnego fotela. Gdzie są organy ścigania, które to w końcu ukrócą? Data dodania komentarza: 12.06.2026, 12:40 Źródło komentarza: Absurdy dotyczące sprawy pełnomocnika starosty augustowskiego Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i egzekutywy Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💰💰💰🤑🤝👏📉📉📉🏚🏚🏚 Treść komentarza: Burmiszcz Karolczuk dał się już poznać pod względem rozrzutności w wydatkowaniu publicznych pieniędzy, ćwiczonej przez tegoż specjalistę ds. niegospodarnej polityki kadrowej materializującej się w tworzeniu w urzędzie miejskim i miejskich jednostkach organizacyjnych, kolejnych etatów dojmująco drenujących miejski budżet. Każdego roku setki tysięcy złotych trwonione są wskutek utworzenia sześć lat temu w urzędzie miejskim w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza, którym to etatem miejski budżet został już wydrenowany kwotą ponad milion złotych. W związku z powyższym wydatkowanie z miejskiego budżetu kolejnych setek tysięcy złotych na etat pełnomocnika burmiszcza Karolczuka ds. ?¿?, symptomatycznie wpisuje się w drenującyce kompetencje tegoż specjalisty. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 09:54 Źródło komentarza: Absurdy dotyczące sprawy pełnomocnika starosty augustowskiego
Reklama