Tańcem przypominam o prostocie życia i jednocześnie jego niezwykłości

  • 19.05.2022, 09:09
  • Beata Perzanowska
Tańcem przypominam o prostocie życia i jednocześnie jego niezwykłości
Rozmowa z Kathariną Kochanowską, augustowską tancerką, choreografką i reżyserką. 9 i 13 czerwca Katharina i jej Augustowski Teatr Tańca Zapraszają na premierę najnowszego przedstawienia.

Jesteś znana augustowskiej publiczności ze wspaniałych spektakli tanecznych. Trwają teraz przygotowania do kolejnego twojego artystycznego dzieła, które 9 i 13 czerwca będzie można obejrzeć na scenie Kina Iskra w Augustowie.

-Prace rzeczywiście są intensywne, bo na scenie wystąpi aż 48 tancerzy. To jest dla mnie szczególny i wyjątkowy spektakl, bo po raz pierwszy będą grały u mnie osoby dorosłe. że Najmłodsza aktorka ma 6 lat, a najstarsza jest dziesięć razy starsza. Próby trwają od listopada ubiegłego roku i są wymagające nie tylko dla mnie jako autora, ale też i moich tancerzy. Szczególnie dla nich, bo poświęcają próbom każdą wolną chwilę. Kieruję też ukłon do rodziców, którzy poświęcają swój czas. Myślę, że efekt będzie zadowalający i dla widowni, i dla tancerzy.

Z tego co wiem spektakl jest twoim dziełem od początku do końca. Uchyl, proszę, rąbka tajemnicy o czym będzie ten spektakl?

-Rzeczywiście tworzę sama spektakl od podstaw. Od pomysłu, scenariusza po choreografię. Nie stworzyłam tylko muzyki, którą w tym przypadku czerpię z różnych źródeł. Muszę wspomnieć tutaj o jednym, bardzo dla mnie szczególnym utworze, który pojawi się w spektaklu. To utwór z ostatniej płyty Ani Hamel. Spektakl nosi tytuł „Plemię”. Będzie to mocno etniczne wydarzenie. Opowiada o powrocie do naszych korzeni. Moim zamysłem jest, by przypomnieć o tym, co jednoczy pokolenia, o prostocie naszego życia i jednocześnie jego niezwykłości.

Powiedz, co wyróżnia ten spektakl od twoich poprzednich artystycznych wydarzeń?

-Wiele. Przede wszystkim do tej pory tworzyłam bardziej mroczne spektakle. Wszyscy widzimy, co się wokół nas dzieje, niedawna pandemia, a teraz wojna na Ukrainie. Poszłam na przekór i stworzyłam bardziej ciepłą i radosną historię. Może właśnie dlatego, że jeszcze niedawno nie mogliśmy się spotykać w większym gronie. To podczas pandemii przypomniałam sobie, co tak naprawdę jest ważne. Jak ważna jest prostota życia, relacje międzyludzkie i wzajemny szacunek. Jak ważne jest życie na wzór tytułowego plemienia, w którym silna jest wspólnota i wspólne działanie na każdym kroku. „Plemię” opowiada o powrocie do naszych korzeni i postrzeganiu relacji. To są sprawy istotne i bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach. Chcę jednocześnie, żeby publiczność nakarmiła się optymizmem, wyszła z sali z uśmiechem na twarzy i pomyślała, że życie jest piękne. Wracając do pytania, co wyróżnia ten spektakl od poprzednich, to przede wszystkim to, że 90 procent moich tancerzy będzie miało swój debiut. Tylko kilka osób wcześniej ze mną pracowało.

 

Z niecierpliwością czekamy na premierę i życzymy powodzenia.

Premiera spektaklu Kathariny Kochanowskiej pod tytułem „Plemię” odbędzie się 9 czerwca, o godzinie 18.30 w augustowskim Kinie Iskra. Tego samego dnia odbędą się wcześniej, bo o godzinie 10.00 i 12.00 spektakle dla grup szkolnych. Kolejna okazja aby zobaczyć to dzieło będzie też 13 czerwca, także o godzinie 16.30 i 18.30 w Kinie Iskra. Tego samego dnia również obejrzeć go w godzinach 10.00 i 12.00 będą mogli uczniowie augustowskich szkół. Bilety są w cenie 30 zł, a dla grup oraz dzieci do 10 roku życia po 20 zł od osoby. Rezerwacje i sprzedaż wejściówek pod numerem telefonu 515 036 133.

 

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe