Darmowa komunikacja dla mieszkańców Augustowa

  • 18.05.2022, 14:30
  • Bartosz Lipiński
Darmowa komunikacja dla mieszkańców Augustowa
Mieszkańcy Augustowa mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Uchwała w tej sprawie, wraz z okresem zwolnienia mieszkańców z opłat za bilety, została podjęta na ostatniej sesji rady miejskiej i zaczęła obowiązywać.

Bartosz Lipiński

Zgodnie z informacją, jaka pojawiła się na stronie internetowej spółki Necko (cały komunikat znajduje się: tutaj), z bezpłatnych przejazdów autobusami mogą korzystać:

  • Mieszkańcy Augustowa na podstawie pisemnego oświadczenia o miejscu zamieszkania w Augustowie bądź dowodu osobistego o zameldowaniu w Augustowie bądź legitymacji szkolnej lub innej świadczącej o miejscu zamieszkania – nie dłużej niż do 31.08.2022 r.
     
  • Uchodźcy lub członkowie ich rodzin na podstawie paszportu lub zaświadczenia z potwierdzoną datą wjazdu do Polski po 24.02.2022 – nie dłużej niż do 31.08.2022 r.

Dotychczas darmowa komunikacja w Augustowie obowiązywała wyłącznie latem i mogli z niej korzystać mieszkańcy miasta oraz urodzone tu osoby, a także posiadacze karty turysty. Wszystko zmieniło się wraz z uchwałą, którą podjęto na ostatniej sesji rady miejskiej w Augustowie. Uchwała zaczęła już obowiązywać.

W tym roku radna Magdalena Śleszyńska z ugrupowania Nasze Miasto zaproponowała, aby z bezpłatnej komunikacji mogli korzystać dawcy przeszczepów, a także w dniu 22 września posiadacze samochodów, w ramach obchodów europejskiego dnia bez samochodów. Następnie radna Izabela Piasecka z Koalicji Obywatelskiej przedstawiła postulat zwolnienia z opłat ukraińskich uchodźców, którzy przyjechali do naszego miasta po rozpoczęciu wojny. Najdalej idący projekt złożył Mirosław Chudecki. Banita z klubu PiS zaproponował całkowicie bezpłatną komunikację miejską w Augustowie.

-Chcę rozważyć wprowadzenie do końca roku darmowej komunikacji miejskiej. Przychód z biletów to około 12 tys. zł miesięcznie. Myślę, że stać nas zrobienie całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej –komentował na sesji radny Mirosław Chudecki.

Do pomysłu Chudeckiego sceptycznie podeszli przedstawiciele obozu rządzącego miastem. Padały argumenty, że ta sprawa wymaga dłuższej analizy i zastanowienia się, jak brak biletów przełoży się na sytuację finansową miasta i spółki.

Po zarządzonej przerwie Chudecki nieco złagodził swój pierwotny postulat. W jego wniosku znalazły się bezpłatne przejazdy dla osób zamieszkałych oraz zameldowanych w Augustowie, na okres od 1 maja do 31 sierpnia 2022 roku. Uchwała zaczęła obowiązywać od niedawna.

Za wnioskiem radnego zagłosowało 17 osób, 1 była przeciwna, a 2 wstrzymało się. Chudecki wyraził nadzieję, że docelowo będziemy zmierzać do bezpłatnej komunikacji w Augustowie. Do głosowania odniósł się były burmistrz Augustowa, dziś szef klubu Koalicji Obywatelskiej.

-Żałuję, że nie przegłosowaliśmy pierwotnej myśli pana Chudeckiego, by zwolnić wszystkich z biletów. Moglibyśmy wtedy zaobserwować, czy bezpłatna komunikacja miejska w sezonie turystycznym rzeczywiście ograniczy ruch samochodów –skomentował radny Leszek Cieślik.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jan z Warszawy
Jan z Warszawy 10.07.2022, 13:22
Smutne że tylko turyści muszą płacić za bilety.
Od 20 lat jestem z grupą na obozie zostawiłem trochę kasy przez te lata.

Pozostałe