Kolejny betonowy pomysł Karolczuka

  • 16.05.2022, 14:43
  • Krzysztof Przekop
Kolejny betonowy pomysł Karolczuka
We wtorek oddajemy w Wasze ręce 1163 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Prawdziwy mężczyzna powinien pobudować dom, posadzić drzewo, by uznać, że odcisnął trwały ślad na ziemi, po której stąpa. Każdy burmistrz też chce pozostawić po sobie coś trwałego. Wyasfaltowane uliczki są za mało trwałe, drzewa nie spełniają wymogu ekskluzywności, jeden czy drugi budynek rzadko kojarzy się z burmistrzem, częściej z nazwiskiem architekta. Dlatego wielu burmistrzów Augustowa myślało o moście. Jest ekskluzywny, z całą pewnością kontrowersyjny, wywoła dyskusję, być może spory. Jeśli przy takim moście dodamy 12 piętrową wieżę, awanturę z obrońcami środowiska mamy gotową. W obronę krajobrazu powinni włączyć się także architekci, być może artyści związani z Augustowem, jakieś organizacje ekologiczne.

Nazwisko burmistrza, który firmuje taki wiekopomny projekt, będzie odmieniane przez wszystkie przypadki. Przeciwników mostu z dobudowanym wieżowcem będzie można zwyzywać od przeciwników rozwoju, dyletantów, mazgajów. Wyborcy dowiedzą się, że obrońcy krajobrazu i przyrody to zwykli wstecznicy, element konserwatywny i zachowawczy, a na ich tle burmistrz będzie błyszczał jako wizjoner, odnowiciel, siewca postępu, mąż opatrznościowy miasta. Taki most to świetne hasło wyborcze. Wystarczy wydać 60.000 zł na trzy wizualizacje, wybrać najbrzydszą i internety będą szumieć. Najważniejsze, żeby wybrana koncepcja była najbardziej betonowa, żeby most wyglądał solidnie, żeby robił wrażenie trwałego, żeby zasłaniał wszystkie widoki, wszelkie afery, niedoróbki, przepłacone koncerty, zamknięty basen, brak kąpielisk, stuprocentową podwyżkę dla burmistrza, zatrudnienie kolejnego zastępcy, gnijącą fasadę klubu kajakarzy, brak internetu, horrendalne podwyżki ciepła, niezliczone SLAPP-owe procesy, łamanie prawa przez radnych i burmistrza.

Trzeba ten most wycenić na nieosiągalne 50 mln zł, czyli tyle co trzy przedszkola lub cztery żłobki, tyle co hotel pięciogwiazdkowy, który napędziłby gospodarkę regionu na niespotykaną skalę, tyle ile kosztowałyby dwa lotniska wybudowane w Suwałkach. Chodzi bowiem o to, by ten most z wieżowcem nigdy nie powstał. Jeśli burmistrz wygra wybory, wymyśli bajeczkę, że zła Unia nie dała pieniędzy, że są ważniejsze potrzeby. Jeśli zaś wybory przegra, to most będzie paliwem i amunicją polityczną na całą kadencję. Myśmy ten most wymyślili, zaprojektowali, a nowy burmistrz, ta niezguła nie umie go zbudować, robi to złośliwie, bo chce się na nas mścić, bo nam zazdrości, bo tylko my jesteśmy zdolni do rzeczy wielkich. I tak przez pięć lat.

Dlatego, mimo lęku o piękne ujście rzeki Netty, mimo troski o wodniaków, którzy po zabetonowaniu rzeki musieliby przebudowywać swoje łódki, by przepłynąć pod mostem, mimo obaw o bezpowrotne zniszczenie brzegów Necka, jestem spokojny. Wiem, że w ta koncepcja nigdy nie stanie się mostem.

Czy zatem połączenie Borek z plażą miejską ma dzisiaj jakiś sens. Jak najbardziej. Profesor Uścinowicz mówił o kolejce linowej. To niezły pomysł. Prawie nie ingeruje w krajobraz, może być świetną odpłatną atrakcją turystyczną. Można wzorem Gdańska wybudować kładkę, która składa się w tak przemyślny sposób, że jest wówczas prawie niewidoczna. Można też pomyśleć o sprawnej elektrycznej komunikacji miejskiej między tymi miejscami. A jeśli popuścimy wodze fantazji, dlaczego nie zaprojektować dronów pasażerskich?

Są to pomysły realne i znacznie tańsze, zatem niewykonalne dla burmistrza Karolczuka.

Obecnej ekipie rządzącej brakuje spektakularnego sukcesu, jakim może chwalić się dziś były burmistrz Leszek Cieślik. Mieszkańcy zapamiętali erę Cieślika m.in. z powstania bulwarów, realizacji jednego z najnowocześniejszych w tamtym czasie wyciągów nart wodnych, budowy imponującej wówczas pływalni, skanalizowania, zwodociągowania całego Augustowa i wielu innych dużych, do dziś służących dobrze inwestycji. Mówiąc o inwestycjach czasu Mirosława Karolczuka i ugrupowania Nasze Miasto myślimy przede wszystkim o budowie krótkich ulic i powtarzanych jak mantrę remontach Domu Kultury oraz Przedszkola na Kopernika. Kładka nad rzeką Nettą byłaby czymś wyjątkowym. Artykuł okładkowy nosi tytuł: „Kładka nad rzeką za 50 milionów”.

Miłej lektury

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Aug
Aug 18.05.2022, 20:55
Może najpierw zabraliby się za te kładeczki na bulwarach, miały być zmienione... Aż wstyd, że to tak wygląda. Nie wspominając już o krzakach "wychodzących" na chodnik... Sezon się zaczyna, a tu syf taki.
bibi
bibi 18.05.2022, 07:32
ta wieża wygląda jak dawne wieże wiertnicze na terenach roponośnych, nie ładne to
34g
34g 18.05.2022, 12:03
Też mi od razu skojarzyło się z Kuwejtem lub Baku. Jak będzie nawza potoczna? Może Kuwejt?
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ 17.05.2022, 13:07
Wszyscy, którzy znają co najmniej podstawy historii starożytnej i nowożytnej wiedzą, że monumenty częstokroć stawiali sobie dyktatorzy, co do zasady ludzie małostkowi i bezgranicznie zadufani w swojej megalomanii, a jednocześnie osoby zakompleksione i niedowartościowane. Ich naśladowcami najczęściej bywali i bywają, serwiliści i kabotyni aspirujący do bycia uzurpatorami, podobnymi swoim życiowym luminarzom i mentalnym mentorom. Quasi-burmistrz Karolczuk wpisuje w odgrywaną przez siebie życiową, tragikomiczną rolę, zresztą wspólnie ze swoją "drużyną", składającą się w znacznej większości z naszomiastowych klaunów.
ooloo
ooloo 17.05.2022, 18:06
Jeszcze chwila i podejmą uchwałę o swoich popiersiach w parku na RZA.
Tzw. "Aleja zasłużonych dla Augustowa". Przy Atolu proponuję Łonetę, a przy fontannie Milczącą. Banici gdzieś przy taxi, bo to raz tu a raz tam.
Mogliby lepiej wybudować kible publiczne i nazwać imieniem tych co najwięcej g.... wydusili przez te lata.
JKD
JKD 18.05.2022, 09:54
Niech stawiają będzie można im o każdej porze w twarz napluć :)
ooloo
ooloo 18.05.2022, 18:24
I psy będą miały radochę
Augustowski Miś.
Augustowski Miś. 17.05.2022, 09:58
Po co potrzebna jest ta kładka i wieża? Nikt nie wie po co. Ty wiesz co My pokazujemy tą inwestycją? My otwieramy oczy niedowiarkom. Mówimy patrzcie to jest Nasze, przez Nas wybudowane i nikt nie ma prawa przyczepiać się do tego. Ta kładka odpowiada życiowym interesom Naszomiejskiej nonszalancji i megalomani. My zamykamy usta opozycji. Patrzcie i podziwiajcie. Jakoś to będzie jak baza kajakarzy.
tomasz_wasilewski
Nemesis 17.05.2022, 09:10
Karolczuk jest prorokiem, ale własnej ultrapopulistycznej i infantylniej propagandy. Typowy karierowicz w pejoratywnym tego słowa znaczeniu. Pomysł rozpoczęcia realizacji procesu budowy kładko-monumentu Karolczuka w czasie galopującej inflacji i pierwszego tchnienia kryzysu gospodarczego, świadczy raczej o oderwaniu się tego człowieka od realiów ekonomicznych panujących w Polsce i na rynkach światowych. Zastanawiający jest też pomysł wyłonienia przyszłego wykonawcy kładki. Wydano 60 tys. złotych na rozdanie nagród dla biur architektonicznych, które nigdy nie będą uczestniczyć w realizacji inwestycji związanej z budową przedmiotowej kładki. Trzeba przyznać dla burmistrza Karolczuka, że w dość ekstrawagancki i lekkomyślny sposób wydatkuje znaczne środki publiczne w czasie rozpoczynającego się kryzysu gospodarczego.
Propaganda
Propaganda 16.05.2022, 23:21
50 MILIONÓW? Czy Augustów jest taki bogaty? Jeszcze nie umilkły głosy w sprawie zamknięcia pływalni miejskiej z powodu braku kasy, a tu proszę lekką ręką miasto płaci kilkaset złotych za projekt (nagrodzi też drugie i trzecie miejsce), który nie ma szans być zrealizowany !
Wygląda na kampanię wyborczą naszomiasteczkowych ... "cała naprzód" ..........."obiecane" ....będzie wytłumaczenie że wojna, kryzys, pandemia ....nie sądzę że będzie "wykonane " ....
tomasz_wasilewski
Błazen 16.05.2022, 17:40
Karolczuk to światowej klasy "fachowiec". Swój populistyczno-kabotyński pomysł budowania w Augustowie kolejnej betonowe kładki chce realizować, jak to napisał na swoim urzędowym fb, będąc burmistrzem w przyszłej kadencji, a jednocześnie demoluje wybrukowany kostką granitową plac na Rynku Zygmunta Augusta. Przypominam dla quasi-burmistrza, że w Augustowie jest już jedna kładka z punktem widokowym na rzekę Nettę, na kanał Bystry i na sarkofago-bazę pupila, rzeczonego kabotyna. "Turyści i miejscowi permanentnie i z hiper intensywnością napierają całymi tabunami na przedmiotową kładkę. Nawet w nocy ciężko dostać się na punkt widokowy".
Sejny mądrzejsze od Augustowa
Sejny mądrzejsze od Augustowa 17.05.2022, 09:40
Taki fachowiec że z Sejn w 2 miesiące w piz du go pognali.
Fachowiec, ale jeszcze się uczy
Fachowiec, ale jeszcze się uczy 17.05.2022, 13:52
W Sejnach pokazał, że umi spieprzyć wszystko. Jednak skrzydła rozwinął dopiero w Augustowie. I to nie jest jego ostatnie słowo. Jeszcze parę rzeczy u nas spieprzy i parę milionów straci co miesiąc.
ooloo
ooloo 16.05.2022, 18:35
Ja włączam wycieraczki w autku, bo mi z kładki spadają jak przejeżdżam. Taki tłok. Trzeba uważać. Jeszcze trochę i policja będzie ich pilnować niczym słynne schody.
za a nawet przeciw
za a nawet przeciw 16.05.2022, 17:39
Zgadzam się, a nawet się nie zgadzam. Co do tego, że toto nigdy nie powstanie w takiej formie - pełna zgoda. Że będzie wykorzystywane jako paliwo polityczne przez ichmiastowych ultrapopulistów - pełna zgoda. Natomiast darujmy sobie fantasmagorie typu kolejka linowa czy jakieś drony. Kładka w tym miejcu powinna powstać, kładka nowoczesna, elegancka, może być z wieżą widokową. Krajobraz od tego nie pęknie, nie takie cuda powstają na świecie. Wybrano natomiast projekt banalny, toporny, tandetny, bez polotu, ciężki, nienowoczesny, nie ma w nim nic ekscytującego, ot smętne rzemiosło. Wieża jeszcze mogłaby być, ale kładka - kompletnie do rzyci. Ale skoro wybierał taki as intelektu i dobrego gustu jak Dobkoski - nie mam pytań. Generalnie dyskusja czysto akademicka, patoekipa nie jest w stanie i tak tego zrobić.
ooloo
ooloo 16.05.2022, 18:37
A projekt był konsultowany z Łonetom?
intelekt ameby
intelekt ameby 17.05.2022, 19:35
Suchajcie państwo, Oneta jest zdumiona i zszokowana, ale w pełni popiera. Co innego, gdyby Cieślik zaproponował, wtedy byłaby zdumiona, zszokowana i nie popierała. Kazałaby rozbierać jeszcze przed zbudowaniem. I 6 złotych proszę tu bez gadania, dla uczni może być po 3.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.05.2022, 17:22
Bedzie kladeczka jak marzenie, bedzie duma miasta, bedzie atrakcja turystyczna z prawdziwego zdarzenia, bedzie realizacja wieloletnich niespelnionych pragnien i bedzie druga kadencja burmistrza Karolczuka.
Zgoda buduje
Zgoda buduje 17.05.2022, 00:27
Mam nadzieję, że Twoje słowa okażą się prorocze. Kładka podobnie jak most jest symbolem czegoś co łączy, tak jak pan burmistrz łączy mieszkańców i sprawia, że jesteśmy dumni z miasta.
Wyborca
Wyborca 17.05.2022, 09:09
Mów o sobie a nie w liczbie mnogiej! Ja jestem rozczarowana rządami NM i Karolczuka. Szkoda straconego czasu . Mam nadzieję że opozycja obudzi się, znajdzie kandydata na burmistrza, godnego królewskiego miasta Augustowa.
Na razie to tylko p. Przekop robi kawał dobrej roboty i uświadamia nam mieszkańcom kim są ludzie którzy rządzą miastem! Polecam też obejrzenie chociaż raz transmisji z obrad RM to może oczy się otworzą ! Zwłaszcza tam na obradach "zgoda buduje" !
tomasz_wasilewski
Adrasteya 16.05.2022, 22:37
"Mieszkańcu", niespełnione pragnienia i marzenia, które są emanacją Twojego jestestwa, niekoniecznie są podzielane przez pozostałych mieszkańców Augustowa. Przyznaję, że każdy ma prawo do szczęścia, byleby jednak nie unieszczęśiwiać innych, żyjących na tym ziemskim padole.

Pozostałe