Radny boi się o usługi medyczne

  • 16.05.2022, 12:03
  • Bartosz Lipiński
Radny boi się o usługi medyczne Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: starosta Jarosław Szlaszyński i radny powiatowy Michał Kotarski.
Czy mieszkańcy Augustowa i naszego powiatu zostaną pozbawieni usług związanych z leczeniem chorób kardiologicznych, w tym zawału serca? Obawy w tej sprawie wygłosił opozycyjny radny powiatowy Michał Kotarski, który powoływał się na niepokój lekarzy, ratowników i pacjentów. Kontrowersje budziły również słowa o rzekomym przekazaniu terenu prywatnej placówce za symboliczną złotówkę. Starosta zaprzeczył tym sugestiom.

Bartosz Lipiński

Kwestia leczenia schorzeń serca w Augustowie, pojawiła się na niedawnej sesji rady powiatu.

-Moje pytanie dotyczy prywatnego szpitala „Procardia”. Z informacji, które do nas docierają wynika, że ma tam zostać wyłączona kardiochirurgia inwazyjna i zostanie tylko rehabilitacja. Powiat augustowski będzie pozbawiony możliwości leczenia takich przypadków jak rozległy zawał serca, bo najbliższy do tego szpital znajduje się w Suwałkach. Bodajże 10 lat temu nasz powiat przekazał za symboliczną złotówkę ziemię pod ten obiekt. Mówiono, że teren został przekazany po to, aby była w nim prowadzona taka działalność dla mieszkańców powiatu. To bardzo poważny problem, zgłaszany do mnie przez ratowników i lekarzy -stwierdził Kotarski.

-Zawał serca to jedno z najczęstszych schorzeń, a konieczność przewiezienia pacjenta może spowodować to, że bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców będzie zagrożone. Powinniśmy zająć się tym tematem. Chętnie wezmę udział w komisji społecznej z udziałem pani dyrektor szpitala. Chciałbym dowiedzieć się, jaki mamy pomysł, co z osobami po zawałach serca? Czy będziemy musieli postawić na dowozy do Suwałk, czy będzie propozycja utworzenie takiego oddziału w augustowskim szpitalu –analizował opozycyjny radny ugrupowania Nasze Miasto.

Starosta Jarosław Szlaszyński nie zgodził się z informacjami swojego czołowego adwersarza.

-Proszę, żeby nie przekazywał pan nieprawdziwych informacji opinii publicznej. Ten teren nie został przekazany za symboliczną złotówkę. Zakres omawianych usług dotyczy podmiotu prywatnego. Kardiologia dotyczy usług wysokospecjalistycznych. Chcąc prowadzić oddział kardiologii trzeba posiadać nie tylko budynek, ale potrzebni są przede wszystkim odpowiedni fachowcy, lekarze, pielęgniarki, personel pomocnicy itd. –odpowiedział Jarosław Szlaszyński.

-Niejednokrotnie na spotkaniach zarządu oraz rady społecznej rozmawiamy z panią dyrektor szpitala o możliwości poszerzenia zakresu usług świadczonych dla mieszkańców. Musimy to robić z pełną świadomością. Jeśli mówimy o zabiegach kardiologicznych i ratujących życie, muszą być prowadzone w sposób profesjonalny przez doświadczonych fachowców. Tematem z pewnością zajmie się zarząd powiatu i przedstawi radnym dokumenty -komentował starosta.

Kotarski dodał, że o przekazaniu prywatnemu podmiotowi terenu za złotówkę dowiedział się z mediów. Nikt ze starostów podobnej historii nie słyszał. Radny ugrupowania Nasze Miasto utrzymywał, że zwrócili się do niego lekarze, ratownicy, a także pacjenci i życzyli sobie tego, żeby ten temat wybrzmiał na sesji. Dodał, że poruszona przez niego sprawa od początku roku funkcjonuje w przestrzeni publicznej i mieszkańcy oczekują, aby radni poszukali rozwiązania.

-Jest to podmiot prywatny i w ramach zawartego kontraktu może sam określać sobie zakres działania. Gdy pojawiła się próba wprowadzenia usług konkurencyjnych dla szpitala, zostało to zablokowane. Zarząd tego pilnuje. Proszę nie stwarzać aury, że jest pan stróżem wszelkich spraw i zgłaszają się do pana mieszkańcy. My również otrzymujemy sygnały i reagujemy w ramach możliwości i kompetencji. Załatwiamy te sprawy właściwie –spuentował Szlaszyński.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kandydat na starostę
Kandydat na starostę 16.05.2022, 15:53
Kampania na nową kadencję! Trzeba podkręcić atmosferę w radzie powiatu tak po naszomiasteczkowemu !
erhe
erhe 16.05.2022, 11:57
"Ten teren został przekazany za symboliczną złotówkę". "Ten teren nie został przekazany za symboliczną złotówkę". Może pan starosta jasniej się wypowiedzieć w jaki sposób inwestor uzyskał działkę pod budowę ProCardii?
Ciekawy
Ciekawy 16.05.2022, 13:36
pokaż papiery - umowę z Prokardią, za ile dostała działkę i jakie obowiązki na niej ciążą

Pozostałe