Ulica Pileckiego w Augustowie

  • 15.05.2022, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Ulica Pileckiego w Augustowie Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Marcin Kleczkowski (na zdjęciu po lewej), pomysłodawca inicjatywy, proponuje nawet konkretną lokalizację ulicy Pileckiego w Augustowie.
W ostatnich miesiącach w Augustowie bardzo wiele mówiono o pomyśle powstania ulicy Sybiraków, a zwłaszcza o jej lokalizacji. Ostatnio pojawiła się ciekawa propozycja, żeby patronem jednej z ulic w mieście został rotmistrz Witold Pilecki. Radny opozycji uważa, że można byłoby to zrobić np. zmieniając nazwę istniejącej ulicy Ludwika Waryńskiego na Barakach. Lista patronów do podobnego uhonorowania w naszym mieście jest długa.

Bartosz Lipiński

Na niedawnej sesji rady miejskiej w Augustowie dowiedzieliśmy się o przyznaniu medalu za zasługi dla miasta Augustowa Instytutowi Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego w Warszawie. Instytut ten zapisał się w najnowszej historii miasta złotymi zgłoskami między innymi odkupieniem Domu Turka od prywatnego właściciela. W tragicznym miejscu historii powstanie w przyszłości muzeum, gdzie upamiętnione zostaną ofiary Obławy Augustowskiej.

Przewodnicząca rady miasta Alicja Dobrowolska, komentując przyznanie medalu Instytutowi im. Pileckiego stwierdziła, że jego obecność w Augustowie jest dla nas zaszczytem i wszyscy jesteśmy dumni z jego działań. Z tą opinią zgodził się Marcin Kleczkowski. Przewodniczący PiS w Augustowie zaproponował, aby Witold Pilecki został patronem jednej z ulic w mieście. Wydaje się, że takowa propozycja mogłaby uzyskać poparcie ponad podziałami politycznymi.

-Mam nadzieję, że skoro przewodnicząca mówi o dumie z obecności Instytutu Pileckiego w Augustowie i jego dziedzictwa, powinniśmy zrobić kolejny krok i nie poprzestać na medalu. Proponuję upamiętnić Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, który zginął w katowni UB śmiercią męczeńską, poprzez nadanie jego imienia jednej z ulic w mieście. Może stać się tak np. poprzez odebranie imienia Ludwika Waryńskiego ważnej ulicy na Barakach i uczynienia jej patronem Witolda Pileckiego. Bardzo proszę o przeanalizowanie tego pomysłu, jeżeli faktycznie jest zrozumienie dla tej sprawy –mówił na ostatniej sesji radny Kleczkowski.

Warto odnotować, że pomysł swojego czołowego oponenta pochwaliła przewodnicząca rady. Alicja Dobrowolska podziękowała Kleczkowskiemu dodając, że dobre propozycja są zawsze mile widziane. Rekomendowała jego ideę pozostałym radnym i burmistrzowi. Do propozycji lidera PiS w Augustowie odniósł się Dariusz Ostapowicz mówiąc, że Kleczkowski już od lat stara się zmienić patrona ul. Waryńskiego. Radna Dobrowolska odebrała głos Ostapowiczowi.

Koncepcja zmiany nazwy ulicy Waryńskiego rzeczywiście nie pojawiła się po raz pierwszy. Mówili o tym między innymi niektórzy uczestnicy listopadowych rozmów w urzędzie miasta związanych z planami powstania w Augustowie ulicy Sybiraków. Mieszkańcy nie zgodzili się na zaproponowaną przez magistrat lokalizację drogi, ponieważ jej powstanie byłoby związane z koniecznością wykupu części prywatnych gruntów od właścicieli posesji. Natomiast każdy popierał samą ideę właściwego upamiętnienia rodaków wywiezionych na Sybir. Waryńskiego była wymieniana przez nich, jako ulica potencjalnie nadająca się do przyjęcia takiego patrona.

Oprócz rotmistrza Witolda Pileckiego, którego pamięć w ostatnich latach jest coraz mocniej przywracana, moglibyśmy wymienić także inne wielkie osobistości i wydarzenia historyczne godne uhonorowania poprzez nadanie ich imienia nazwom ulic. Można pomyśleć chociażby o marszałku Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Fryderyku Chopinie, ulicy 11 Listopada, oczywiście także o ulicy Sybiraków w lokalizacji zaakceptowanej przez mieszkańców miasta.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
herr doktor
herr doktor 16.05.2022, 19:34
A moze rotmistrz nie życzyłby sobie ulicy jego imienia w takiej dziurze jak Augustów????
Magister
Magister 15.05.2022, 15:20
A co o tej propozycji sądzi pani Oneta?
ooloo
ooloo 15.05.2022, 22:55
"Musim wziąść i zrobić. Obiecane wykonane"
19
19 15.05.2022, 21:09
Jolanta/Oneta w to w du.....! Ta Pani jest zbyt prymitywna aby to zrozumieć.
Pani jest w stanie tylko przeczytać kartkę.
ueg
ueg 16.05.2022, 11:58
Toż mondrzejsza od profesorów podobno jest.
Logik
Logik 15.05.2022, 15:03
Propozycja dobra, ciekawa, godna poparcia, ale moim zdaniem bez szans na powodzenie. Dlaczego? Bo zglosil ja Kleczkowski. Patrzac na realia w miescie trudno sobie wyobrazic, by koalicja rzadzaca mogla popierac cos, co zglasza Kleczkowski. Gdyby byl to ich autorski plan, wtedy owszem, mozna robic. Ale, ze zglasza to radny opozycji i zwlaszcza ten radny, to raczej zapomnijmy o tym w trwajacej kadencji.
Szapapaz
Szapapaz 16.05.2022, 00:41
Tak bylo tez z uchwala "Murem za polskim mundurem". Jak Kleczkowski zglosil nie chcieli podjac, a krotko pozniej z niejsanych dotad powodow zmienili decyzje i podjeli.
Firma
Firma 15.05.2022, 18:22
nazywajcie jak chcecie nowe ulice ale jakbyś jeden z drugim prowadził firmę na tej ulicy to wiedziałbyś z czym wiąże się zmiana nazwy ulicy - pieczątki, konta w bankach i inne - same problemy bo jeden z drugim chce się podlizać władzom nowego instytutu
BAU
BAU 15.05.2022, 21:27
W Dąbrowie Białostockiej obecnie Radni zmienili nazwę ul.Kunawina ( żołnierz sowiecki ) na własnie lokalnego gen.E.J.Godlewskiego.Sa przy tym spory i protesty-ale zostało to ustanowione.Co do dokumentów-jasne,że są to koszta i urzędowe terminy każdego obywatela,instytucji,firmy.Np wyjatkowo Rada Powiatu zgodziła się mieszkańcom zmienionej ulicy pójśc na rękę i opłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy będą bezpłatne.U nas może też byc podobnie?Inaczej ma emeryt który nie ma za dużo do zmieniania inaczej firma z mnóstwem dokumentów,podpisanych zobowiązań,itd.Czas na Waryńskiego się skończył.
wieśniak z okolicy
wieśniak z okolicy 15.05.2022, 14:46
A co ma wspólnego z Augustowem rtm. Pilecki?? Nie brak tu lokalnych bohaterów, ludzi zasłużonych dla Augustowa??
Błazen
Błazen 15.05.2022, 16:27
Idąc tokiem myślenia "wieśniaka z okolicy" to 99,99 nazw ulic w Polsce, a prawdopodobnie także większość na świecie, należałoby zmienić. Panie "wieśniaku z okolicy", ulicom dużym w danej okolicy nadaje się nazwy uwzględniając przede wszystkim ludzi światowej sławy, wybitnych, częstokroć nie mających nic wspólnego z danym miastem, regionem, a nawet krajem. Natomiast niewielkie ulice w miastach i na wsiach można w większości przypadków nazywać dowolnie, oczywiście bez używania nazw niestosownych i obraźliwych. Delikatnie panu sygnalizuję, że nie powinno mierzyć się wszystkiego dookoła tylko swoją miarą.
Mieszczuch
Mieszczuch 15.05.2022, 16:07
Idąc tym tokiem myślenia równie dobrze można zapytać co wspólnego z Augustowem miało wiele innych osób, które dzisiaj są patronami ulic w mieście. Takie samo pytanie można skierować również w stosunku do innych miast, ze stolicą łącznie.
wieśniak
wieśniak 16.05.2022, 07:16
No własnie , teraz wszędzie ulice Piłsudzkiego (szpieg austryjacki i naczelnik państwa polskiego) , Armii Krajowej (w Augustowie taka zaniedbana aze az wstyd), Solidarności (co Polskę rozkradła) , Żołnierzy Wyklętych ( co tak o Polskę walczyli dzielnie), Jana Pwała ( co pedofilię w kościele chował ) i wielu innych zasłuzonych , pośmiertnie dołączy Bolek Wałęsa i wkrótce Gierek .....

Pozostałe