Mądrzejsza od profesorów

  • 12.05.2022, 12:00
  • Krzysztof Przekop
Mądrzejsza od profesorów Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Jolanta Oneta Roszkowska.
Radna koalicji rządzącej jest pewna, że najznakomitsi profesorowie nie powinni układać strategii rozwojowej dla Augustowa, bo sama wie najlepiej, czego nam potrzeba. Zdaniem opozycji, to przykład impertynencji i skrajnej niekompetencji.

Krzysztof Przekop by Koty2

Obóz rządzący miastem regularnie podpiera się autorytetem uczonych, wybitnych fachowców i renomowanych osobistości. Twierdzą też, że konsultują swoje działania z najznakomitszymi specjalistami różnych dziedzin. Jak wygląda rzeczywistość, mogliśmy przekonać się niedawno.

Pod koniec lutego burmistrz i jego urzędnicy przedstawili strategię zagospodarowania Rynku Zygmunta Augusta. Przez wiele miesięcy słyszeliśmy, że koncepcja będzie przygotowywana przy współpracy z Politechniką Białostocką. W połowie marca do Augustowa na rekonesans rynku przyjechali studenci białostockiej uczelni wraz z utytułowanym architektem profesorem Jerzym Uścinowiczem. Jakież było zaskoczenie profesora, gdy dowiedział się od nas, że burmistrz zaprezentował własną koncepcję kilka tygodni wcześniej. Uścinowicz nie miał o tym najmniejszego pojęcia. Plan magistratu nie był z nim w żadnym wymiarze konsultowany.

Podczas sesji rady miasta lider augustowskiego PiS Marcin Kleczkowski ocenił, że taki dokument jak strategia rozwoju Augustowa, mógłby zostać opracowany przez niezależne i wykwalifikowane podmioty zewnętrzne. Kleczkowski krytykował Jolantę Onetę Roszkowską i konstatował, że radna koalicji rządzącej deprecjonuje kompetencje i dokonania profesorskie.

-Wiele samorządów decyduje się na to, by strategię przygotowywały im podmioty zewnętrzne mające szerszy ogląd sytuacji, które w sposób obiektywny mogą ocenić stan miasta, a także jego perspektywy rozwojowe i wszystkie aspekty dotyczące przyszłości. Rządzący miastem już na początku dokonali grzechu zaniechania. Tego ewidentnym przykładem jest wypowiedź pani radnej Roszkowskiej, która stwierdziła na komisji, że jakiś profesor z Białegostoku nie będzie układał nam strategii. To ogromna impertynencja –skomentował Marcin Kleczkowski.

Jolanta Oneta Roszkowska nie zaprzeczyła i jasno dała do zrozumienia, że żadni profesorowie nie powinni się do nas mieszać.

-Potwierdzam to, co powiedziałam podczas komisji. Ja nie chcę, żeby ktokolwiek z zewnątrz upiększał mi miasto, bo to ja wiem, co mi się podoba i czego bym chciała. Jeżeli chciałby pan założyć ogród, to przynajmniej z grubsza podaje pan projektantowi, co pana interesuje i jakie ma pan zamiłowania. Dopiero wtedy taka osoba może cokolwiek zrobić. Nie wyobrażam sobie zaproszenia do Augustowa najznakomitszych profesorów i powiedzenia im, aby ułożyli strategię dla miasta. Nie chcę układać strategii dla Warszawy, Bydgoszczy i innego miasta, tak samo uważam, że strategię dla miasta powinni układać mieszkańcy –odparła Roszkowska.

-Ja chciałbym, by strategię przygotowywali specjaliści i fachowcy z poszczególnych dziedzin. Dla dobra miasta nie chciałbym, aby robili to przypadkowi ludzie –stwierdził Leszek Cieślik.

*Artykuł ukazał się w 17/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (50)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rynek Zygmunta Augusta vs zazielAniony Karolczuk
Rynek Zygmunta Augusta vs zazielAniony Karolczuk 16.05.2022, 11:10
Wtracajac temat zazielAniania RZA przez Karolczuka przypominam, że większość tzw. rynków, targów i placów w Polsce jest wybrukowana, ponieważ pełnią funkcję reprezentacyjną i jak sama nazwa świadczy, nie są to parki, lasy czy puszcze. Augustowski Rynek Zygmunta Augusta składa się w znacznej części z terenu zielonego, którego główną część stanowi zadrzewiony park. Domyślam się, że niezadrzewiona część RZA została wydzielona celowo, a obecnie jest zazielAniana, jak to mawia burmistrz Karolczuk. Poddaję w wątpliwość zazielAniony pomysł burmistrza Karolczuka, żeby cały RZA stał się zadrzewionym parkiem tym bardziej, że tzw. "modernizowaniem" RZA z ramienia miasta zajmują się osoby o wątpliwych kompetencjach w tym zakresie? Uważam, że najpierw powinno zadbać się o zieleń w już istniejącym parku oraz bezzwłocznie uporządkować teren wzdłuż bulwarów nad Neckiem i Nettą, ponieważ wygląda to naprawdę fatalnie. Jednak Burmistrz Karolczuk z uporem maniaka brnie w swój populistyczno-wizerunkowy zaścianek mentalnego infantylizmu.
ZazielAniony Karolczuk vs zabytkowe rynki i targi
ZazielAniony Karolczuk vs zabytkowe rynki i targi 16.05.2022, 14:01
Być może idąc za przykładem poziomu wynagrodzenia i liczby zastępców burmistrza Karolczuka, prezydenci: Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Zamościa itd., powinni także zamienić wybrukowane zabytkowe rynki i targi na zazialAnione parki im. M. Karolczuka? Czy może w tych miastach po prostu nie mają zatrudnionych w ratuszach tak "świetnych" i "kompetentnych" specjalistów, których w Augustowie zatrudnia zazielAniony burmistrz Karolczuk?
Wyjaśnienia
Wyjaśnienia 16.05.2022, 09:54
Jako mieszkaniec skladam wniosek,aby temat kradzieży przez Panią Roszkowską był oficjalnie poruszony na posiedzeniu rady oraz wyjaśniony.
Arogancja
Arogancja 16.05.2022, 00:49
Naszych od zazieleniania rynku trzeba wysłać do Zamościa . Tam cały rynek wybrukowany, niech tam jadą wydłubią kostkę i zasadzą duże drzewa!
Po co tam dzierżawcy rynkowego placu targają donice z roślinnością co roku jak rozkładają przed sezonem kawiarenki !
Nasi są prekursorzy nie potrzeba im konsultacji ani akceptacji mieszkańców ani projektów architektów!
Poprostu geniusze !
Zielono mi w głowie
Zielono mi w głowie 15.05.2022, 11:07
Podobno burmistrz Karolczuk, "upiększanie" Rynku Zygmunta Augusta zlecił dla wykwalifikowanych i doświadczonych urbanistów i specjalistów w zakresie architektury krajobrazu, w tym przestrzeni publicznej. "Kwiat", części tych fachowców można podziwiać na urzędowym fb burmistrza.
Nic nowego
Nic nowego 15.05.2022, 19:12
Dokładnie, ze zdjęć widać komu Ryneczek pisany
Z up. Króla - Kanclerz Główny Koronny
Z up. Króla - Kanclerz Główny Koronny 15.05.2022, 10:43
No i gruchło na cały świat o augustowskim zazielAnianiu Rynku Zygmunta Augusta przez burmistrza K.rol(l)czuka! Podkanclerzowie Koronni, wydali już w całej Polsce dekrety dotyczące bezzwłocznego rozpoczęcia budowy zasieków i barykad na zabytkowych rynkach, targach, placach i skwerach, żeby karolczukowe zazielAnianie niezadżunglowało, niezafestyniło i niespartaczyło w ich miastach i miasteczkach przestrzeni, zaprojektowanych i zbudowanych setki lat temu przez ich przodków. Podobno pierwsze instalacje antyzazielAniowe już powstają na Rynku Głównym w Krakowie, na Długim Targu w Gdańsku i na Starym Rynku w Poznaniu. Podkanclerzowie koronni w innych miastach na ten moment ustawili patrole kontrolne na głównych drogach dojazdowych, złożone przede wszystkim z wyśmienitych urbanistów i architektów, wyszkolonych przeciw karolczukowemu, festyniarskiemu zazielAnianiu, mogącemu atakować m.in.: stare rynki, targi, place i skwery.
Ja
Ja 15.05.2022, 09:15
Prosze panstwa ,na prozno Wasze komentarze , to splywa po tej pani , I znow bunczucznym glosem bedzie sie madrzyla , a apropos wynoszenia papierosow ……czy ta pani powinna byc radna ????? Prosze o odpowiedz
BAU
BAU 15.05.2022, 21:10
Złodziejstwo trzeba piętnować.Jesli to prawda.Jeśli tak-to co ktoś taki robi w RM?
tutejszy
tutejszy 14.05.2022, 21:41
Jak ty mnie łoneta zaimponowałaś w tym momencie...
Nemesis
Nemesis 14.05.2022, 12:02
Ad vocem poziomu prezentowanego przez panią Roszkowską, radnych NM i całą resztę tego serwilistycznego towarzystwa, należy docenić także radną Raczkowską. Dobrze, że ta wyjątkowo "elokwentna", nagminnie milcząca "erudytka" tylko na chybił trafił przy pomocy otworu gębowego, podejmuje infantylne próby zwerbalizowania własnych procesów myślowych, incydentalnie zachodzących w przestrzeni jej mózgoczaszki. Niejednokrotnie mogłaby swoimi niewarygodnie "szerokimi" horyzontami myślowymi, onieśmielić i przyćmić radną Roszkowską, a nawet zagubionego w mentalnej otchłani ultrapopulizmu, naszomiastowego "intelektualistę" i mistrza propagandowo-kabotyńskiej retoryki, quasi-burmistrza K.rol(l)czuka.
ooloo
ooloo 15.05.2022, 06:14
I już Cię lubię.👍
BAU
BAU 14.05.2022, 08:10
Buda z automatem do losów by była i byndzie okej.5 zł.Pani Radna - weźmie i poczyta sobie,o tutaj : Fundacja Sendzimira : https://sendzimir.org.pl/

Poczyta o tym co to jest współpraca i strategia.

I kto ja tworzy -co to jest współpraca.

Polecam również :

https://www.architekturaibizne…

Jesli to wszystko wie-to faktycznie-wysokiej klasy fachowiec.

Jeśli nic nie wie i nie rozumie-wysokiej klasy poziom impertynecji.

Po wiele te jajca w Li;psku?

Adrasteya
Adrasteya 14.05.2022, 23:23
Czy dla burmistrza Karolczuka potrzebne są jakieś audyty, plany, konsultacje, synergie, wsparcie ekspertów i mieszkańców, strategie krajobrazu, programy zarządzania, koncepcje adaptacji, wskaźniki powierzchni biotopu, budżety partycypacyjne, cele dostępności terenów zielonych, opracowania specjalistów, integracje? "Nasze Słońce", burmistrz Karolczuk nie zaprząta zaprząta amorficznego mózgowia takimi du.erelami, ponieważ on najlepiej "wie", jakie są żywotne interesy, potrzeby i pragnienia mieszkańców Augustowa.
BAU
BAU 15.05.2022, 08:01
No właśnie-są wyniki 4 Edycji Uzdrowiska Polskie.49 gmin uzdrowiskowych-otrzymało dotację w wysokości 98% przy wkładzie 2 %.

Jak widze-znalazła sie i Gmina Augustów z wnioskiem :

Zagospodarowanie przestrzeni osiedlowych Osiedle Przylesie w Uzdrowisku Augustów.

https://www.gov.pl/web/premier…

( Pierwszy PDF ) .

To co szopa ba?

Kolega z pracy we fabryce
Kolega z pracy we fabryce 14.05.2022, 06:46
Wyniosłem dzisiaj wagon fajek z fabryki. Wpadnij Onetka zarajamy sobie.
ooloo
ooloo 14.05.2022, 07:03
Łona cudzesów nie jara.
Fan fan tulipan
Fan fan tulipan 14.05.2022, 06:10
Onetka, jak ty dla mnie się podobasz się. Fajki masz, zapalimy?
Hh
Hh 14.05.2022, 15:01
Czy to prawda, że ta pani miała coś wspólnego z wynoszeniem papierosów z fabryki czy są to tylko plotki? Zaznaczam, że słyszelismy taką opinie na mieście, a że pani jest osobą publiczną więc chcielibyśmy wiedzieć.
ooloo
ooloo 14.05.2022, 23:17
Na 100% potwierdzam. Były współpracownik. To właśnie dzięki banitom nie wyleciała dyscyplinarnie tylko za porozumieniem stron. Ręka rękę myje.
Zwłaszcza w komuszej solidarności. IP mojego kompa dostępne.
Czarownica
Czarownica 15.05.2022, 14:40
Są to straszne rzeczy. W takim razie... Zachowanie pani naganne, zachowanie tych, którzy ją bronili również. Przecież fabryka znana jest z obostrzeń. Czy ta pani wstydu nie ma? 🤔
Działkowicz
Działkowicz 14.05.2022, 00:21
Skoro park miejski (wizytówka miasta o określonych walorach estetycznych i funkcjonalnych) ma być przydomowym ogródkiem to ja rzondam pietruszki, marchwi, cebuly i buraka.
ooloo
ooloo 13.05.2022, 23:35
Radna "Lepkie rączki" i tyle w temacie.
Bez planu, bez projektu, bez koncepcji
Bez planu, bez projektu, bez koncepcji 13.05.2022, 21:48
Trzeba przyznać, że RZA zchrzanili koncertowo
19
19 13.05.2022, 19:53
Wstydzimy się Pani. Sąsiedzi.........
Myślący
Myślący 13.05.2022, 19:18
Demokracja nie jest ustrojem wolnym od wad. Każdy może rządzić, ale czy każdy powinien?
marco
marco 13.05.2022, 14:17
Cieślik niech wytłumaczy w jakim celu zniszczył porządną asfaltową nawierzchnię na Mostowej i ułożył tam ten przeklęty bruk. Komu i czemu ma to służyć?
Błazen
Błazen 13.05.2022, 23:58
Nie sądzę, żeby koncepcja wybrukowania ulicy Mostowej wynikała z widzimisię Cieślika. Domyślam się, że wybrukowanie tej ulicy konsultowane było z urbanistami i specjalistami zajmującymi się tego typu zadanami inwestycyjnymi. Jednocześnie odnoszę wrażenie, że nasadzenie drzew na tzw. stumetrówie to trochę porzerost formy nad treścią, ale może mylę się. Rozumiem, że burmistrz Karolczuk chce, żeby cały Rynek Zygmunta Augusta stał się zadrzewionym parkiem, dlatego część wydzielononego placu na RZA bez drzew, chce jak to pisał na swoim fb i wypowiadał się mediach, ZAZIELENIĆ. Nie jestem przeciwnikiem wprowadzania terenów zielonych do miast, ani specjalistą w zakresie urbanistyki i gospodarowania przestrzenią miejską, więc pozostaje tylko mieć nadzieję, że koncepcja burmistrza Karolczuka została rzetelnie przekonsultowana ze specjalistami i osobami kompetentnymi w tym temacie.
ABW
ABW 14.05.2022, 06:04
Żadnych konsultacji nie było. To klasyczna wrzutka klepto marketingowa. Trzeba kasę na wybory zbierać.
ooloo
ooloo 13.05.2022, 23:28
Po to aby debile zadawały głupie pytania.
Piękny granit
Piękny granit 13.05.2022, 21:09
Jeszcze jedna kadencja madrali i będziesz chadzał po gładkim pięknym asfalcie! Ta drużyna asfalt lubi .
...
... 13.05.2022, 08:36
"Ja wiem co mi się podoba" i tak w oparciu o wątpliwe poczucie estetyki naszych rajców mamy podejmowane poważne decyzje dotyczą miasta
Hogata
Hogata 14.05.2022, 15:02
To akurat widać po tej pani spaczonym guście
hreh
hreh 13.05.2022, 22:23
No właśnie. To bardzo zarozumiałe i płytkie narzucać innym swój wątpliwy gust,
Wystarczy spojrzeć, aby wiedzieć, że z gustem cienko.
.
. 13.05.2022, 21:28
Niech sobie urządza swój ogródek,a nie podejmuje się "upiększania" miasta
Zdziwiona
Zdziwiona 13.05.2022, 08:33
W Augustowie nie ma fryzjerow .?
efeg
efeg 13.05.2022, 19:13
Nie twoja rozczochrana.
Zgrany mentalny duet
Zgrany mentalny duet 13.05.2022, 01:31
Prawdopodobnie tą wyjątkowo "elokwetną" panią, Karolczuk osobiście nakłonił do przystąpienia w szeregi koalicji rządzącej. Widać od razu, że radna Roszkowska wspólnie z burmistrzem Karolczukoiem, nadają na takich samych falach w zakresie polotu intelektualnego i zasad moralnych.

Pozostałe