Burmistrz wstydzi się za państwo

  • 09.05.2022, 19:00
  • Bartosz Lipiński
Burmistrz wstydzi się za państwo Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Mirosław Karolczuk z ministrem rządu PiS Adamem Andruszkiewiczem, posłem PiS Lechem Kołakowskim i radnym PiS do sejmiku województwa podlaskiego Pawłem Wnukowskim.
Gdy blisko dwa lata temu opisaliśmy problem z rozbudową największego pracodawcy w Augustowie, nie spodziewaliśmy się, że cała sprawa jeszcze długo nie znajdzie finału. Na ciągnącej się latami procedurze stracili mieszkańcy Augustowa, bo mówiono o 400 nowych miejscach pracy. Burmistrz wypowiadając się w tej sprawie niewybrednie skomentował działania państwa i państwowych instytucji.

Bartosz Lipiński

Temat przedłużającej się procedury zakupu działki leśnej na rozbudowę fabryki przez największego pracodawcę w mieście pojawiał się na naszych łamach wiele razy. Radni opozycji uważają, że całą sprawę wydłużyła obowiązująca w Augustowie 30 procentowa stawka opłaty adiacenckiej przy podziale działek. Z kolei szef formacji Nasze Miasto Tomasz Dobkowski obwinia Lasy Państwowe, a Mirosław Karolczuk uważa, że opłata adiacencka i planistyczna nie były żadną przeszkodą do wykonania transakcji.

-Ja wstydzę się trochę za swoje państwo. Zjawia się u nas koncern, który chce zainwestować miliony i w naszym kraju nie może załatwić rzeczy związanych z tak dużą inwestycją. Około 45 mld akcyzy to przedsiębiorstwo odprowadzało do Skarbu Państwa. Jak mają na nas patrzeć przedsiębiorcy, którzy nie mogą przez trzy lata rozpocząć inwestycji? -komentował burmistrz.

Karolczuk nie ma sobie nic do zarzucenia, twierdzi że zrobił w tej sprawie bardzo dużo. Jednym z efektów jest pismo z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ze zgodą na sprzedaż nieruchomości po spełnieniu dwóch warunków.

-Myślę, że jest w tym moja duża zasługa, ponieważ czasami byłem nawet upierdliwy, wysyłałem pisma i opisywałem sytuację. Próbowałem zawstydzić instytucje państwa polskiego -mówił Mirosław Karolczuk na sesji rady.

Burmistrz przyznał enigmatycznie, że szczegóły musi zachować dla siebie i ma nadzieję, że ktoś kiedyś wskaże przyczyny, przez które sprawy trwały aż tak długo. Równie tajemniczo i bez podania konkretów powiedział, że są ludzie uważający, że w miejscu zaplanowanej inwestycji nie powinna rozwijać się fabryka, bo las jest zbyt cenny. To zwyczajne niedopowiedzenia i przerzucenie odpowiedzialności na bliżej nieokreślone osoby.

W ostatnich miesiącach obserwujemy zbliżenie burmistrza do PiS. Radny Tomasz Miklas uważa, że Karolczuk czyni starania, aby w kolejnych wyborach samorządowych zostać kandydatem tej partii na urząd burmistrza. Spekulacje podsycają wspólne konferencje prasowe Karolczuka z politykami PiS -Pawłem Wnukowskim i Adamem Andruszkiewiczem, zdjęcia na Facebooku z Krzysztofem Jurgielem, spotkania z posłami Kazimierzem Gwiazdowskim i Lechem Kołakowskim, czy zaproszenia członków partii rządzącej na ceremonię otwarcia siedziby urzędu miejskiego.

Wypowiedzi burmistrza, iż wstydzi się za państwo i próby zawstydzenia instytucji państwowych mogą stanowić policzek dla rządzącego w Polsce od siedmiu lat ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość. Po takiej „laurce” trudno jest się spodziewać, aby Karolczuk mógł kandydować z listy tej partii w przyszłorocznych wyborach.

*Artykuł ukazał się w 16/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marek
Marek 09.05.2022, 13:26
Powinien tylko ktoś w końcu przemówić dla tego Wnukowskiego co to za towarzystwo bo widać ze to rozsądny gość którego ktoś chce niepotrzebnie wprowadzić do tej walki. Panie redaktorze w panu nadzieja.
Fgr
Fgr 09.05.2022, 21:01
Przecież wiadomo kto jest Nadburmistrzem w tym mieście
Niekumaty
Niekumaty 09.05.2022, 21:19
Ja na przykład nie wiem kto jest rzekomym nadburmistrzem w Augustowie i skąd bierze się Twój pogląd. Gdybyś mógł doprecyzować i wyprowadzić mnie z niewiedzy kim jest rzeczona persona i dlaczego tak uważasz?
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ 09.05.2022, 23:31
Vide: Zawiłość myślenia logicznego i meandry dedukcji na poziomie serialu paradokumentalnego: "Trudne sprawy".
Nepota
Nepota 09.05.2022, 20:39
A to dobre. Przecież on taki fachowy że politykę kadrową ustawia w urzędzie. Szwagierka na kierowniczym stanowisku - ot taki niezależny i "z głową"
Adrasteya
Adrasteya 09.05.2022, 10:57
Ten typ tak ma. "Śliscy" co do zasady są jednocześnie populistami, serwilistami, kabotynami, mitomanami, megalomanami, ćwiercinteligentami, dworakami itd. Ogólnie sprawy ujmując rozpatrywany przypadek "śliskiego": inteligencja pierwotniaka, kompetencje zawodowe i interpersonalne na poziomie troglodyty, wzorce moralne żywcem przejęte od głownej bohaterki tragifarsy - "Moralność pani Dulskiej".
P.S. Non scholae sed vitae discimus...
ooloo
ooloo 09.05.2022, 10:50
Mamo, chwalą nas? Wy mnie, a ja was.
Ruszyła w NM "produkcja" lodów?
On naprawdę myśli że jest geniuczem
On naprawdę myśli że jest geniuczem 09.05.2022, 10:15
Karolczuk na prezydenta! Żeby nie było wstyd za państwo! Co to za tajemnicze tłumaczenie . Powiedzieć dużo, żeby nic z tego nie wynikało .

Pozostałe