Kompleksowego rozwiązania nadal brak!

  • 08.05.2022, 17:12
  • List do redakcji
Kompleksowego rozwiązania nadal brak! Na zdjęciu: Aleksandra Sigillewska.
Felieton radnej miejskiej Aleksandry Sigillewskiej.

Kompleksowego rozwiązania nadal brak!

Pomysły, które w ostatnim czasie wyciągane są jak królik z kapelusza przez rządzących Augustowem, zaskakują i rozczarowują. Przykładem może być budowa dziwacznego skweru na Zarzeczu zamiast parku ekologicznego, o który prosili mieszkańcy, czy też projekt tzw. zagospodarowanie Rynku Zygmunta Augusta.

Rynek Zygmunta Augusta wraz z zabytkowym parkiem czeka na rewitalizację od lat. Trudno nie zauważyć, że istotnym elementem tego miejsca jest również niszczejąca siedziba Centrum Informacji Turystycznej, czyli budynek nazywany Atolem.

Na rewitalizację zabytkowych parków miasta pozyskują unijne środki w milionach złotych, czego przykładem może być choćby Supraśl. Park w Supraślu objęty jest nadzorem konserwatora zabytków, dlatego na przeprowadzenie prac trzeba było uzyskać pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po rewitalizacji ma zyskać wygląd dawnego przyklasztornego ogrodu ojców Bazylianów z podziałem na część reprezentacyjną, na której odbywać się będą uroczystości związane z celebrowaniem świąt państwowych oraz miejskich, a także na część rekreacyjną z tężnią, wiatą z zaciszem czytelniczym z półką wypełnioną dobrą lekturą i nowym układem ukwieconych alejek parkowych. Całkowita wartość projektu sięga aż 4 mln złotych, z tego dofinansowanie unijne to prawie 3,2 miliona złotych.

Mieszkańcy i radni wielokrotnie pisali do burmistrza oraz mediów o fatalnym stanie parku, zanieczyszczonych ławkach, suchej trawie, połamanych gałęziach drzew, starych gazonach z wyschniętymi już roślinami. Pojawiały się też projekty z budżetu obywatelskiego na zagospodarowanie parku. Burmistrz na moją interpelację w maju 2019 roku odpisał, że niestety park nazwany Ogrodem Saskim jest zabytkowy i nie da się nic zrobić.

Nagle i niespodziewanie, bez uprzedniej dyskusji na początku tego roku temat zagospodarowania Rynku Zygmunta Augusta pojawił się jako zadanie w budżecie wraz z niepokojąco małą kwotą.

Przez zagospodarowanie rynku burmistrz rozumie modernizację wąskiego pasa placu z kostki granitowej. Nie będzie kompleksowej rewitalizacji, a zamiast tego planowane jest przeznaczenie pół miliona złotych na 19 drzew, 12 ławek, 8 koszy oraz kwietne rabaty. To nie rozwiąże problemu braku toalet czy niszczejącego budynku dawnego Centrum Informacji Turystycznej. Zanieczyszczone ławki jak były, tak dalej pozostaną. Jakie funkcje zyska rynek po tej modernizacji? Idąc drogą innych miast należało raczej przygotować projekt rewitalizacji całego rynku wraz z parkiem i Atolem.

Czy takie działanie nie jest po prostu szastaniem pieniędzmi augustowskiego podatnika? Za każdym razem kiedy radni opozycji zgłaszali wnioski o realizację konkretnych inwestycji, słyszeli od burmistrzów, że realizacja nastąpi w momencie pozyskania środków zewnętrznych. Wymóg ów, jak widać, nie ma zastosowania do projektów i planów mających swe źródło w otoczeniu aktualnie rządzących.

Aleksandra Sigillewska

List do redakcji

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ZYX
ZYX 13.05.2022, 12:30
RZA - ZNOWU DZISIAJ MI NIE WYSZŁO! KISZKA;)
wyborca
wyborca 12.05.2022, 14:04
kilkanaście drzewek i parę ławek za prawie 500 000 zł które teraz sadzą na RZA ..to ma być upiększenie tej przestrzeni miejskiej ? o co tu chodzi może ktoś mądrzejszy na tym forum wyjaśni to bezsensowne wydawanie pieniędzy przez burmistrza jak ludzie na to mogą patrzeć przy drożyżnie usług komunalnych ciepło o 60 % woda ciepła ,śmieci itp. już nie mówiąc że za ułożenie tej zerwanej kostki też kiedyś podatnik augustowski zapłacił... wielki skandal
Adrasteya
Adrasteya 12.05.2022, 00:24
Mam symptomatyczną refleksję, że burmistrz Karolczuk niestety, ale chyba stracił kontakt z otaczającą rzeczywistością. Nastrój działań wojennych na Ukrainie pomylił się dla niego z czasem odpowiednim na wzmożoną agitację i propagandę przed wyborami samorządowymi, a rozpedzający się kryzys ekonomiczny traktuje równoważnie z okresem prosperity, zmaterializowanym w wyjątkowym wzroście gospodarczym. Uważam, że dla pana Karolczuka potrzebny jest długi urlop, z naciskiem na długi w celu poratowania zdrowia psychicznego.
Głupota ludzka nie zna granic
Głupota ludzka nie zna granic 11.05.2022, 22:23
Wywalają pieniądze w błoto, teraz kiedy szczególnie trzeba zaciskać pasa. A oni za poł miliona wyrywają kostkę i sadzą drzewa w absurdalnym miejscu. Włos się jeży na głowie jak się tam przejeżdża. A komunalnym w tym roku jakie zaserwują podwyżki? Za odpady będzie znowu podwyżka?
Kosiarz umysłów
Kosiarz umysłów 11.05.2022, 12:11
Jestem spokojny, jesli chodzi o kwestię zazielenienia placu na RZA przez naszego ekstraordynaryjnie kompetentnego burmistrza. Mianowicie, przeczytałem komentarze na urzędowym fb burmistrza Karolczuka dotyczące przedmiotowego zazielenienia. Naprawdę kamień spadł dla mnie z serca, gdy zobaczyłem, że nadzór nad tym jakże istotnym dla żywotności Augustowa przedsięwzięciem, podjęły się: augustowska kokoszanel i restauracyjna intelektualistka. Mieszkańcy Augustowa, z tak "kompetentnymi florystkami" możemy spa... deszcze niespokojne poszarpały sad, a my...
Urbanista
Urbanista 11.05.2022, 10:51
Burmistrz Karolczuk wyskoczył z tymi drzewkami na Rynku Zygmunta Augusta jak zawodowy festyniarz! W czasach PRL co poniektórzy nadgorliwi kierowcy ówczesnych czterokołowych pojazdow, "upiększali" swoje maszyny montując "folklorystyczne instalacje" za przednią szybą auta. Mam podobne skojarzenia z obecnym upiększaniem RZA przez czołowego augustowskiego festyniarza, quasi-burmistrza Augustowa!
Taczki
Taczki 11.05.2022, 08:39
Podobno zrywają już kostkę. Bezpowrotnie zniszczą rynek.
Niepoprawny optymista
Niepoprawny optymista 11.05.2022, 11:02
Spokojnie odbudujemy, gdy na taczkach wyjadą z Augustowa naszomiastowi psuje! Trzeba jednak im oddać, że mają swego rodzaju smykałkę do partaczenia, ciągłego knucia i kombinowania, co by tu jeszcze w tym Augustowie spier.olić i kogo by jeszcze wyd.mać.
Naszomiastowe barbarzyńcy
Naszomiastowe barbarzyńcy 10.05.2022, 23:01
Właśnie zaczęli niszczyć Rynek.
Hipokryzja master level
Hipokryzja master level 10.05.2022, 21:24
I chops. I juz fotki są na fejsuku. Jest tez propaganda "To dla nas bardzo ważne" "Przywracamy zieleń tam gdzie jej nie ma" heh Zrywanie betonu owszem jest spektakularne. To robi wrazenie ale na terenach mocno zurbanizowanych. Ale tutaj? Taka pompa i fajerwerki kamery zdjecia? A bulwary mi państwo? Tam zabudowac i wybrukowac hektary to mozna bo nie trzeba zieleni prawda?
Wandale
Wandale 11.05.2022, 08:50
Dokładnie. Pumptrack na bulwarach czyli wylany asfalt to gdzie ma dokładnie być? Tam zieleni nie trzeba?
A takom koncepcje mom
A takom koncepcje mom 09.05.2022, 18:37
U nas sprawdziło by się Jabłonki 2.0 zamiast Atola i Pijalnia wód leczniczych Kotwica i spółka.
Bezkres kosmosmicznych niekompetencji NM
Bezkres kosmosmicznych niekompetencji NM 09.05.2022, 11:33
Do: Wojtek - Panie Wojtek, czytaj pan ze zrozumieniem i pisz pan z sensem. Radna Sigillewska delikatnie sugeruje burmistrzowi i rządzącym w Augustowie, żeby stale próbowali posiłkować się wiedzą i doświadczeniem (własnych raczej nie posiadają) innych samorządów oraz zaczęli wreszcie korzystać ze sprawdzonych, dobrych rozwiązań wdrożonych w innych miastach. Jak dotyczczas to naszomiastowe "tęgie głowy", specjaliści i fachowcy od wszystkich możliwych dziedzin życia i gospodarki, odlecieli w kosmiczny bezkres własnego, intelektualnego pustostanu.
www
www 09.05.2022, 09:21
Najlepiej im wychodzi rozbieranie tego co jest, niszczenie tego co za Burmistrza Cieślika zbudowano. Oni żadnych środków nie pozyskali, są po prostu za głupi aby napisać projekt i uzyskać kasę. Jak im dadzą to mają i taka jest prawda.
Po najniżej Lini oporu, komuś ten plac szykują , zobaczymy czyj stanie ogródek.
Parkin przy Rynku jest nie do ruszenia,kolesie muszą zarabiać i mieć miejsce na parkowanie.
Może by tak zamknąć 100-m dla samochodów i przenieść TAX w te miejsce, będą mieli ławeczki taksówkarze razem z pijakami,zawsze to bliżej na piwo.
Pani Sygillewska robi Pani dobrą robotę, tak trzymać i się nie poddawać.
Festyniarska wspaniałomyślność burmistrza
Festyniarska wspaniałomyślność burmistrza 09.05.2022, 14:26
Postój taxi bryluje w miejskim parku na RZA jak za słusznie minionych czasów PRL. Parking i plac przy APK (popr. MDK) zostały zrealizowane w podarunku dla właściciela sąsiadującej kamienicy. Zobaczymy dla kogo tym razem szykowana jest festyniarska dżungla na stumetrówce. Ptaki będą raczej ukontentowane, a przechodnie i osoby przesiadujące na ławkach pod nowozasadzonymi drzewami muszą tylko wyposażyć sie w parasolki. Natomiast ryzykanci, ktorzy nie wyposażą się w odpowiedni sprzęt "przeciwbombowy", mogą co najwyżej zostać zafajdani przez ptactwo. W tym przypadku będą mogli podziękować dla burmistrza za "świetny" pomysł zalesienia placu na RZA oraz potraktować zdefekowanie ptaszka na "szczęściarza" jako dobry omen, heheh!
Internet
Internet 08.05.2022, 23:04
Chyba światłowód działa i google od razu odpalone
Joi
Joi 08.05.2022, 18:50
Miasto nadal zmaga się z brudem. Flapy co z wami nie tak, że tak prosta sprawa, a was przerosła? Budujecie drugi, kładki, z brudem nie potraficie poradzić?
Naciupać to tu to tam
Naciupać to tu to tam 08.05.2022, 15:15
Czemu mnie to nie dziwi. Powierzchowny projekcik przy dawnej 100-metrówie zeby tylko coś naciupać bez głebszej koncepcji spójnosci, no i żeby wrzucić na fejsbuczka dla lajków i okrzyknąć rewitalizacją rynku ZA hehe Typu zielony projekt, gramy w zielone hehe Zwykla manipulacja i szastanie kasą dokładnie.
Wojtek
Wojtek 08.05.2022, 14:37
Pani bezradna widzę na wszystkim zna się najlepiej i wszystko zrobiła by jak trzeba. Pomysły z kosmosu brane z wizualizacji innych miast, które opracowują pewne dokumenty, a w ostateczności okazuje się, że rozwiązania i tak nie wchodzą w życie. Ale jak widać zabłysnąć trzeba - szkoda, że osoba, która uczy w szkole młodzież przedmiotów związanych z ekonomiką nie umie sama podstawowych spraw wyliczyć i przewidzieć opłacalność szkoda...
ooloo
ooloo 09.05.2022, 00:58
Pani jak ty mówisz "bezradna" na szczęście więcej robi nawet tymi felietonami niż ty swoim szczuciem. Dlatego Ona jest Radną, a ty cienkim Wojtusiem.
Nemesis
Nemesis 08.05.2022, 14:28
Podobno każdy mierzy swoją miarą. Burmistrz Karolczuk tak kraje ile rozumu i kompetencji mu staje. Nie wymagajmy więc zbyt wiele od amorficznego mentalnie bezkręgowca, który prawdopodobnie sam nie wie, jakim cudem znalazł się na tak wysokim stanowisku. Nie chcę pastwić się nad tym kabotynem, ale "ON" w zasadzie od samego początku swojego quasi-burmistrzowania, improwizuje jak przysłowiowy Nikodem Dyzma.

Pozostałe