Decyzja starosty ratuje uzdrowisko

  • 07.05.2022, 12:57
  • Bartosz Lipiński
Decyzja starosty ratuje uzdrowisko Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Starosta Jarosław Szlaszyński i wicestarosta Dariusz Szkiłądź.
Starosta Jarosław Szlaszyński wydał kluczową decyzję dla rozwoju Augustowa i udzielił koncesji na wydobycie torfu leczniczego stosowanego w sanatoriach na terenie miasta. Z decyzją starosty wiąże się zachowanie przez Augustów statusu miasta uzdrowiska, który otrzymaliśmy na początku lat 90. Dzięki temu możliwe będzie dalsze rozwijanie funkcji turystycznych i sanatoryjnych. Wielkiej radości nie kryje wicestarosta Dariusz Szkiłądź.

Bartosz Lipiński

Decyzja starosty o wydaniu koncesji w dniu 5 maja jest kamieniem milowym na drodze do rozwoju Augustowa. Koncesja będzie obowiązywać przez pięćdziesiąt lat do 2072 roku. Rozpoczęcie wydobycia ma nastąpić do 31 grudnia 2024 roku. Powierzchnia udokumentowanego złoża Silikaty w Augustowie to 4.923 m2. O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy wicestarostę augustowskiego. Dariusz Szkiłądź podkreśla, że decyzja starosty uratowała miasto przed zagrożeniem utraty statusu uzdrowiska.

-Wpłynął do nas  wniosek o udzielenie koncesji na wydobycie borowiny. Oczywiście taka decyzja została przez nas wydana, ponieważ dotyczy kluczowej sprawy dla rozwoju Augustowa. Po licznych staraniach różnych środowisk, w tym społeczników, miasto uzyskało status uzdrowiska na początku lat 90. Obecnie coraz bardziej realnym scenariuszem była utrata przez miasto statusu w perspektywie najbliższych miesięcy. Gdyby w tym roku nie podjęto decyzji o wydobyciu borowiny, czarna prognoza mogłaby się ziścić. Chcę stanowczo stwierdzić, że pan starosta Jarosław Szlaszyński stanął na wysokości zadania. Jego decyzja uratowała uzdrowisko w Augustowie -mówi Dariusz Szkiłądź.

Zdaniem wicestarosty augustowskiego w ostatnich latach w Augustowie tematy uzdrowiska i turystyki były traktowane po macoszemu, a zapowiedź rozwoju przemysłu się nie sprawdziła.

-Kiedy władzę w Augustowie przejęło ugrupowanie Nasze Miasto, ograniczono działalność uzdrowiskową do jednej dzielnicy. Przedstawiciele tegoż ugrupowania zapowiadali rozwój przemysłu w mieście. Po ośmiu latach ich rządów widzimy, że te buńczuczne zapowiedzi nie okazały się prawdziwe, bo żaden przemysł u nas nie rozkwitł. Nie dostrzegam także żadnych większych działań na rzecz rozwoju turystyki i uzdrowiska, które powinny być naszym kołem zamachowym. Modernizacja istniejącego sanatorium i rozwijanie obiektu sanatoryjnego przez prywatnego inwestora, nie były zasługami władz miasta –podkreśla wicestarosta augustowski.

Dariusz Szkiłądź ma nadzieję, że przyszłe władze miasta z większą determinacją i troską będą dbać o tematy uzdrowiska i turystyki, co istotnie wpłynie na splendor i majętność Augustowa.

-Mam nadzieję, że przyszłe władze miasta, które nastąpią po obecnie rządzących, podejdą do kwestii rozwoju uzdrowiska oraz turystyki bardziej odpowiedzialnie. Kolejny burmistrz musi zdawać sobie sprawę z tego, że tylko te wymienione przeze mnie dziedziny mogą spowodować przedłużenie sezonu turystycznego w Augustowie, o czym mówi się już od dawna. Mamy ogromne pole do popisu, ale niewiele się dzieje w zakresie, np. powstawania nowej infrastruktury sanatoryjnej. Bardzo się cieszę, że starosta wydając decyzję uchronił nas przed klęską, czyli utraceniem przez Augustów statusu miasta uzdrowiska –twierdzi Szkiłądź.

Operatorem złoża borowinowego będzie przedsiębiorstwo Wodociągi i Kanalizacje Miejskie.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (55)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Darek Szkiłądź
Darek Szkiłądź 09.05.2022, 17:42
Dziękuję za wyrozumiałość i przychylność.
Augustó_utonie
Augustó_utonie 11.05.2022, 13:31
Geniusz.. Cztery języki obce, prawo na Sorbonie, finanse na Harvardzie…
Także lata świetlne przed Augustowem
Przyszły prezes BAT na cały świat, jak tylko by złożył swoje CV….
Sorry.. przecież on reprezentuje władze co zawierzyła Polskę Matce Boskiej!!!!
augustowianin
augustowianin 12.05.2022, 10:46
Rozumiem, że przeszkadzają ci ludzie, którzy zawierzają siebie, miejsce swego zamieszkania i swoją Ojczyznę Matce Bożej. Cóż mogę tylko skwitować w jeden sposób, że otaczają nas podli ludzie a martwi mnie i przeraża, że takie persony mogą w niedalekiej przyszłości decydować o mieszkańcach i ich życiu. Tobie wykształcenie ani znajomość języków już nie pomoże, gdyż jesteś zwykłym prostakiem.
Eryk. W
Eryk. W 12.05.2022, 11:30
a ja zawierzyłem się logice, nauce i ekonomii... i dlatego jestem prostakiem. . Nie nazwę się Augustowiakiem (mimo miejsca urodzenia, bo tu przyjeżdżam tylko na parę dni do roku).. ale dobrze że jestem daleko od takiej ciemnoty...mam nadzieję że w tym mieście nie wszyscy są tacy głupi jak mój przedmówca
Europejczyk
Europejczyk 12.05.2022, 11:21
a co z pedofilią ? bo największa ujawniona (ta nieujawniona jest pewnie 100 razy większa) jest wśród księży katolickich i wyznawców takich jak ty. jak to jest gwałcić dziecko? możesz mi odpowiedzieć?
Darwin
Darwin 12.05.2022, 11:07
prostakiem to jesteś ty wierzący w gusła... wróć człowieku do czasów średniowiecza i tam pal na stosie myślących inaczej
Mieszkaniec_podatnik
Mieszkaniec_podatnik 10.05.2022, 13:05
Skoro Pan się odezwał publicznie , dziękując za wyrozumiałość i przychylność , poproszę podanie Pana zarobków po ostatnie podwyżce.. 15-16 tys. zł brutto? są to dane publiczne także proszę się nie wstydzić tak małej kwoty, bo na pewno zasługuje pan na dużo więcej
dziwny_ten_świat
dziwny_ten_świat 11.05.2022, 09:34
tylko 16.000 zł zarabia?.
Dumny
Dumny 09.05.2022, 09:57
w starostwie są same sukcesy dlatego jest jak jest. ps. już tych nagród jako najlepszy powiat w Polsce wystarczy, znudziło się.. proponuję wystartować w europejskim konkursie na najlepszy, najbogatszy, najbardziej rozwinięty region w Europie
Falstart infantylnej propagandy NM
Falstart infantylnej propagandy NM 09.05.2022, 11:55
Ajajaj, "erudyta i lingwista" Kajetaniusz Propagandiusz nie zdążył napisać dętej mitomanią laurki dla nieporadnego K.rol(l)czuka i jego ułomnej drużyny. Co za niefartowny finał sprawy. A mogło być tak pięknie, czyli #obiecaneniewykonane.
dumnaaugustowianka
dumnaaugustowianka 09.05.2022, 10:26
Boli co nie, bardzo boli i jak teraz ująć sukces na facebooku, kiedy wicestarosta już ten sukces odtrąbił, choć weź i zęby w ścianę wbij. Ha,ha,ha. Panie Dariuszu mistrzostwo świata.
Augustowiak_od_urodzenia
Augustowiak_od_urodzenia 09.05.2022, 13:31
Droga augustowianko.. jak opcja pana dariusza będzie rządziła to na pewno wbijesz zęby w ścianę . koniec jest już bliski tych pseudoekonomistów, a za inflację nie odpowiada Putin tylko frajerzy z PIS i Pinokio.. ale ekonomii się nie oszuka a pan dariusz raczej specjalistą od ekonomii nie jest. Ps. dlaczego urodziłem się w mieście frajerów i debili ekonomicznych i dalej płacę tu ponadprzeciętne podatki? Patriotyzm? Nie .. to jest na razie ekonomia, bo tu wydaję mniej niż w Warszawie (a pieniądze wydaję na całym świecie, podróżując od czasu do czasu) ale ta granica się zaciera coraz bardziej

rodowityaugustowianin
rodowityaugustowianin 09.05.2022, 14:50
Tak,tak, za inflację odpowiada PiS i w Polsce i Niemczech i w całej Europie a nawet też w Ameryce. Leć więc ekonomisto- podróżniku na Antarktydę a tam od debili będziesz mógł wyzywać białe niedźwiedzie jeśli ci na to pozwolą.
Einstein
Einstein 11.05.2022, 12:40
mam nadzieje że inflacja rozwali tą bananową republikę a wszystkie świnie przy korycie pozdychają
ooloo
ooloo 09.05.2022, 18:51
To prześledź "orle" wykres inflacji na przestrzeni lat a zobaczysz, że schody zaczęły się od momentu objęcia władzy przez kaczorowskich. Niestety Augustowianin_od_urodzenia ma 100% racji. Rozdawnictwo, szastanie pieniędzmi, te wszystkie "sukcesy" respiratorów, wyborów kopertowych, maseczki, itd .... wraz z programami n....+ doprowadziły Polskę do ruiny. PiS rządzi już dwie kadencje i co? Jakie sukcesy? Takie jak NM. Gorzka prawda, ale prawda.
Podróżnik
Podróżnik 09.05.2022, 17:17
u nas odpowiadają za najwyższą w Europie ... 0czywista oczywistość, gdyby nie te tarcze anty- to już byłaby ponad 15%, a tak jest tylko 12,3%.. da się żyć co nie pisowska łajzo?
klient
klient 10.05.2022, 02:19
12 procent to teoretycznie , chyba kupujesz to widzisz ceny , albo wielkość pro....
Podróżnik
Podróżnik 10.05.2022, 10:03
mówię o tej oficjalnej i wykazywanej według tzw. "koszyka", która jest najwyższa w Europie. a będzie coraz gorzej, bo np. nasza Giga bazuje na węglu który już podrożał z 300 zł/t na 2000 zł/t i podwyżki są nieuniknione. . to państwo z kartonu się sypie.. wystarczyło im 7 lat żeby już wszystko rozwalić.. Normalnie sami fachowcy i specjalisci
rodowityaugustowianin
rodowityaugustowianin 09.05.2022, 21:45
Podróżniku już w Augustowie mieszkańcy wybrali burmistrza wspieranego przez biznesmenów i młodych, teraz niech w Polsce wybiorą niemiecką mendę wraz z pachołkami i kraj miodem i mlekiem popłynie. Inflacja spadnie do trzech punktów procentowych. Wróci przyjaźń polsko-rosyjska i celebryci będą zadowoleni. Oczywiście tak będzie jeśli wyborcy dokonają przy urnie takiej zmiany. To tak jak w Augustowie.
Podróżnik
Podróżnik 10.05.2022, 10:06
jakbyś był kiedyś w Niemczech to wiedziałbyś że jest to kraj miodem i mlekiem płynący - na pewno w porównaniu do Polski, także chciałbym żeby było jak w Niemczech, ale to jest nierealne przez wiele wiele lat. I na pewno wolę Niemcy niż Węgry ps. oglądaj dalej TVP - alles fur Deutschland
kaziuk
kaziuk 11.05.2022, 08:54
Wszystko w temacie ruskie i szwabskie trole nie śpią. To dobra wskazówka wyborcom.
***** ***
***** *** 11.05.2022, 11:46
Czego się spodziewać po wiecznych nierobach? Kaczyński pewnie w życiu nie przepracował w firmie dnia. Całe życie na państwowym, uwłaszczyli się na majątku po "89 a teraz dziad z łupieżem udaje stratega. I takie zero rządzi wszystkim i wszystkimi?
Szwab
Szwab 11.05.2022, 10:50
oj kaziuk kaziuk... zastanawiam się dlaczego jeszcze nie zaciągnąłeś się do narodowego kontyngentu żeby walczyć z ruskimi na Ukrainie.. a jak wygrasz to wtedy atakuj na szwaby
julek
julek 09.05.2022, 09:00
Sukces starosty odbił się echem po całym mieście. Brawo, ha,ha,ha.
Jajcarz
Jajcarz 07.05.2022, 22:48
Genialne sparodiowanie prymitywnej propagandy Ich Miasta na Facebooku i przy okazji zwrocenie uwagi na ciekawy temat. Gratuluje i dziekuje Panu Dariuszowi i autorowi artykulu za bardzo fajnie spedzony czas przy czytaniu.
Witek
Witek 07.05.2022, 19:03
Szkiłądż z redakcją z humorem rozjechali Nasze Miasto. Wielki szacun.
zastraszeninauczyciele
zastraszeninauczyciele 07.05.2022, 18:00
Darku wbiłeś trzech panów z Młyńskiej w ziemię. Super artykuł, gratulacje redakcji PP.
Andrzej
Andrzej 07.05.2022, 17:53
Panie Darku Nasze Miasto musi Pana bardzo nie lubić, ale za to wielu mieszkańców docenia to co Pan robi. Zafundował nam Pan na majówkę tekst roku. Pozdrawiam Pana i Pana Jarosława Szlaszyńskiego.
Bronisław
Bronisław 07.05.2022, 11:57
Czytając niektóre komentarze pod tym artykułem odnoszę wrażenie, że Ich Miastu gul skoczył po zapoznaniu się z powyższym tekstem. Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha...
ooloo
ooloo 07.05.2022, 10:52
Jest nadzieja, że turyści będą się taplać w borowince a NM z nygusami banitami w gównie. Widok podobny, ale zapaszek inny.
Super
Super 07.05.2022, 09:51
Muszę przyznać, że Dariusz Szkiłądź jest mistrzem ciętej riposty. W tej kategorii nie ma sobie równych w mieście Augustów i całym Powiecie Augustowskim, czego mu z tego miejsca serdecznie gratuluję.
Nie z NM i nie z PISu
Nie z NM i nie z PISu 07.05.2022, 09:02
Nie ważne wykupy gruntu, negocjacje, rozmowy, starania, zamiany, biznesplany, projekty itd. Dzięki dobroci Starosty, wydał decyzję i Augustów uratowany. Siermiężna propaganda. Brakuje jeszcze tekstu, że Augusowianie płakali ze szczęścia (jak podczas konfetti). Nawet ptaki płakały. I mówi to urzędnik (przynajmniej powinien być urzędnikiem, a nie politykiem) zamiast uczciwie powiedzieć: wniosek był kompletny, spałniał wymogi i stąd pozytywna decyzja, która jest kojenym z wielu kroków, zapewniającym utrzymaniem statusu uzdrowiska.
ooloo
ooloo 07.05.2022, 10:44
Ogarnij się. Tu Bareja się kłania. Naucz się czytać między wierszami. Przecież to kpina z obecnych facebookowych rządów. Pozdrawiam. Nie gniewaj się, ale tak to trzeba odbierać.
Aldona
Aldona 07.05.2022, 09:53
A wiesz ile razy ten wniosek był składany? Ile razy był uzupełniany z powodu braków?
Satyra jest ogromną bronią
Satyra jest ogromną bronią 07.05.2022, 09:47
Nic nie zrozumiałeś. Ten tekst to satyra na propagandę uprawianą przez Nasze Miasto. Tak wyglądają ich wszelkie informacje. Ten tekst świadczy o ogromnym poczuciu humoru zarówno starostów jak i redakcji. Pogratulować pomysłu
Błazen
Błazen 07.05.2022, 01:14
Odnoszę nieodparte wrażenie po przeczytaniu powyższego artykułu, że DP i panowie starostowie celowo zapożyczyli techniki inżynierii społecznej od naszomiastowych, siermiężnych populisto-mitomano-megalomanów. Tandem naszomiastowych fejsbukowych arcymistrzów infatylno-emotkowej propagandy, już po przeczytaniu samego tytułu, zostanie przyprawiony o niekontrolowane skurcze zwieraczy. P.S. Tytuł artykułu to klasa sama w sobie dla naszomiastowych chłopców pijarowców!
ooloo
ooloo 07.05.2022, 10:48
Dokładnie. To policzek gołą d... w pyski ekipy nieomylnych pomyleńców.
Ubawilem sie
Ubawilem sie 07.05.2022, 09:29
Jezeli Twoja teoria jest sluszna, naprawde uznaje powyzszy tekst za mistrzostwo swiata, a tytul za mistrzostwo galaktyki.
Karolczuk dzban roku
Karolczuk dzban roku 07.05.2022, 00:07
Zadanie maturalne. Udowodnij, że Reporter publikujący jeden post tygodniowo powinien otrzymywać od burmistrza 5009 zł, gdy dziennikpowiatowy.pl publikujący 7 postów dziennie powinien otrzymywać ZERO. Dowód oprzyj na zasięgach, gdzie Reporter ma 1, a dziennikpowiatowy 100. Możesz posłużyć się definicją dzbana jeśli chodzi o burmistrza.
Odpowiedź na pytanie
Odpowiedź na pytanie 07.05.2022, 07:34
Kto nie z Mieciem, tego zmieciem.
Obatel
Obatel 06.05.2022, 22:24
Brawo za artykuł. To świetna odpowiedź na siermiężny piar ich miastowych. Świetnie artykuły. Dziękuję
dumnymieszkanicpowiary
dumnymieszkanicpowiary 06.05.2022, 22:16
Ha,ha,ha Darek mistrzowska riposta jak zwykle w punkt. Przynajmniej starostów nie opuszcza humor i liczne sukcesy zawodowe. Brawo i prosimy o więcej, tak trzymać.
Fartuch
Fartuch 06.05.2022, 22:15
Starostowie nie bawia sie w pijar. Oni podejmuja decyzje na korzysc mieszkancow i chwala im za to.
Hejka
Hejka 06.05.2022, 21:07
Gratuluję panom starostom wspaniałej decyzji i pozostałych działań służących rozwojowi miasta. Mam nadzieję, że w kolejnej kadencji dalej będziecie pełnić swoje funkcje i dzięki wam Augustów będzie piękniejszy.
Myślący
Myślący 06.05.2022, 21:04
Bo wydał decyzję na wniosek miasta? idąc tym tropem rozumowania to starosta Wiśniewski wiele lat temu zbudował basen, bulwary i wiele innych rzeczy bo podległy mu wydział budownictwa wydał pozwolenie na budowę.na wniosek miasta
Brawo starosta
Brawo starosta 06.05.2022, 21:37
Decyzja bez wniosku? Aby była decyzja musi być wniosek. Starosta stanął na wysokości zadania i wydał decyzję, która wpłynie na rozwój uzdrowiska. Burmistrz działa na rzecz zatrzymania rozwoju miasta od kilku lat.
Wujek
Wujek 06.05.2022, 18:00
To znakomita informacja dla miasta. Uzdrowisko to nasza przyszłość. Takich walorów jakie ma Augustów połowa Polski może nam zazdrościć. Zostaliśmy hojnie obdarowani przez naturę. Najważniejsze jest znalezienie recepty, aby z tego potencjału skorzystać.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 06.05.2022, 17:07
Brawo Panowie Starostowie. Bardzo sie ciesze, ze w Powiecie Augustowskim mamy tak kompetentnych i dobrych zarzadcow. Decyzja ratujaca uzdrowisko to historyczne wydarzenie, z ktorego moze jeszcze dzis nie zdajemy sobie do konca sprawy. Ale za kilka lat dopiero to docenimy. Prosze dalej podejmowac tak dobre decyzje na rzecz rozwoju miasta Augustowa.

Pozostałe