Władza się sama wyżywi, a ratownicy na basenie nie

  • 27.04.2022, 14:12
  • Bartosz Lipiński
Władza się sama wyżywi, a ratownicy na basenie nie Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Burmistrz Mirosław Karolczuk otrzymał sowitą podwyżkę.
Przez ostatnie lata ratownicy pracujący na augustowskim basenie, ale również pozostali pracownicy Centrum Sportu i Rekreacji, zarabiali skromne pieniądze. Mówiono o tym wielokrotnie. Na taką rzeczywistość zwracał uwagę były i obecny dyrektor jednostki. Ale ich słowa niewiele dały. Nie wszyscy muszą mierzyć się z podobnymi problemami, bo na podwyżki innych osób budżet się znalazł. Choćby na ogromną podwyżkę dla burmistrza.

Bartosz Lipiński

Informacja o czasowym zamknięciu pływalni z powodu problemów z obsadą ratowniczą jest wydarzeniem historycznym. Zapisze się na czarnych kartach historii Augustowa i stanowi bez wątpienia ogromny problem wizerunkowy dla rządzących miastem. Można oczywiście zacząć szukać kozła ofiarnego i zrzucić całą winę na dyrektora jednostki. Ale nie da się przy okazji marginalizować roli władz miasta w tym epokowym „sukcesie”, który poruszył mieszkańców.

 

Ratownicy mogą czuć się oburzeni faktem, że pieniądze na ich godne zarobki nie znalazły się przez wiele miesięcy, ale w trudnym okresie gospodarczym dla wszystkich sowitą podwyżkę otrzymał burmistrz Mirosław Karolczuk. Stało się to faktem po sesji 30 grudnia 2021 roku. Należy przypomnieć, że projekt uchwały zwiększającej niemal o sto procent wynagrodzenie burmistrzowi pierwotnie nie był ujęty w porządku obrad. Wprowadzono go z zaskoczenia pod postacią wrzutki. Po niemal stuprocentowej podwyżce przegłosowanej przez radnych koalicji rządzącej ugrupowania Nasze Miasto i banitów z klubu PiS, Karolczuk zarabia aż 19 tys. 955 zł brutto. To wynagrodzenie wyższe od prezydenta Suwałk, a nawet od prezydenta Warszawy.

 

Radni opozycji byli tym faktem zbulwersowani. Przypominali, że w międzyczasie burmistrz powołał na stanowisko również drugiego zastępcę, co wiąże się oczywiście z dodatkowymi i wysokimi kosztami. Warto też zauważyć, że środowisko wspierające Mirosława Karolczuka kilka lat wcześniej było oburzone wnioskiem o podwyżkę Wojciecha Walulika, gdy w istocie chodziło o zachowanie dotychczasowego poziomu wynagrodzenia ówczesnego burmistrza. Lider ugrupowania Nasze Miasto mówił m.in., że burmistrz Walulik nie zasługuje na żadne pieniądze, które zarabia. Był to imponujący popis podwójnych standardów w radzie miejskiej.

 

Nie zapominajmy o tym, że w trwającej kadencji samorządu miejskiego podwyżki otrzymali też radni. Stało się to na początku kadencji w 2019 roku, choć podczas dyskusji nad zmianami manipulowano i mówiono przede wszystkim o „obniżce” diety. Radni mogą liczyć na diety również w miesiącach, w których nie odbywają się żadne sesje ani komisje. To rzeczywistość bulwersująca dla wielu grup społecznych w mieście, dotkniętych rozmaitymi podwyżkami za ciepło, inne usługi komunalne, a nawet za możliwość korzystania z pływalni. Karnety dające możliwość korzystania z basenu podrożały. To ważki argument w dyskusji o płacach w CSiR.

 

-Macie pieniądze na różne fajerwerki, na drugiego zastępcę burmistrza. Ale nie znajdujecie kilkudziesięciu tysięcy złotych na bezpieczeństwo na plażach, na ratowników, na dodatkowe nadgodziny, by przedsiębiorstwo Necko mogło organizować dodatkowe sprzątanie bulwarów w okresie letnim -powiedział rządzącym radny Marcin Kleczkowski, podczas marcowej sesji.

Trudno nie odnieść wrażenia, że słowa: „Władza się sama wyżywi”, są nadal bardzo aktualne.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pracownik CSiR
Pracownik CSiR 29.04.2022, 12:46
Proponuję Wysockiego ustawić na dyrektora, a Chodkiewicza i Karolczuka na jego zastępców. Zobaczymy jak fachowcy zrestrukturyzują CSiR.
Negatywka
Negatywka 28.04.2022, 23:00
Kto pozakladal te rozowe skrzyneczki?
Jggbj
Jggbj 29.04.2022, 14:39
O co chodzi?
E.P.
E.P. 28.04.2022, 15:47
Zapytam naszych burmistrzów, pod kogo podlega dyrektor CSiR ? Organem nadzorczym jest burmistrz! To burmistrz odpowiada za funkcjonowanie pływalni!
To burmistrz zatrudnił dyrektora i za niego odpowiada! Trzech burmistrzów teraz klei durnia że nie wiedzieli że dyrektor, że źle obliczył.....jest was trzech i nikt nie potrafi policzyć, że za darmo nikt nie pracuje ! Jak afera jest np. w resorcie zdrowia to minister zdrowia podaje się do dymisji . Tak jest w cywiliziwanym świecie ! W Augustowie nie ma cywilizacji jest Nasze Miasto !
Darek
Darek 28.04.2022, 15:47
Z Chodakiewicz taki burmistrz jak z pewnego ciała młotek
a teraz niech idzie do sądu za moją wypowiedź bo tylko to
umiał robić wraz z Karolczukiem

Kobyła z wielkim łbem
Kobyła z wielkim łbem 29.04.2022, 14:40
I przegrywać sprawy?
Koncertowicz
Koncertowicz 28.04.2022, 14:56
Ten gość tzw. chodkiewicz za nic nie odpowiada.. zrozumcie to raz na zawsze... czy to basen czy koncert.. także te kilka tysięcy na koncercie może sikać na całym RZA
Błazen
Błazen 28.04.2022, 13:44
Wreszcie powstanie Augustowska Karta Mieszkańca! Tylko dlaczego tak późno włodarze zabrali się do pracy, skoro w okolicznych miastach, tj.: w Suwałkach, w Ełku, w Białymstoku itd., tego typu rozwiązania funkcjonują już od kilku, jeśli nie kilkunastu lat?!
Wieloletni klient plywalni CSiR
Wieloletni klient plywalni CSiR 28.04.2022, 13:35
Basen przez wiele lat działał bez zarzutu i nigdy nie dochodziło do tego typu zdarzeń. Co takiego zadziało się, że po kikunastu miesiącach zarządzania pływalnią miejską przez pana dyrektora Pawła Głowackiego, dochodzi do zamknięcia basenu z powodu braku obsługi ratowniczej?! Kto odpowiada bezpośrednio za zaistniałą bezprecedensową sytuację? Odbywa się właśnie sesja rady miejskiej. Prosimy panów decydentów o wyjaśnienia.
Zażenowany
Zażenowany 28.04.2022, 09:28
Pan Chodkiewicz twierdząc, ze nie ma on konkretow ze strony Dyrektora jakie kwoty pracownicy csir chca zarabiac, bezczelnie klamie. Dostal takie informacje nie tylko od Pana Dyrektora, ale tez od samych pracownikow. Takze panowie burmistrzowie brawo - chcac sie wybielic, znalezliscie sobie kozla ofiarnego:)
Moglibyscie miec w sobie chociaz tyle odwagi, aby przyznac sie do bledu a nie zrzucac cala wine na czlowieka, ktory w niczym nie zawinil.
Klient pływalni
Klient pływalni 28.04.2022, 13:22
Z-ca burmistrza Filip Chodkiewicz wypowiadał się w kontekście budżetu CSiR, który dyrektor Paweł Głowacki osobiście skonstruował i przedłożył do zatwierdzenia dla burmistrza Karolczuka. Nie było mowy o tym, że dyrektor Głowacki nie informował o postulatach ratowników zatrudnionych w CSiR. Bądźmy obiektywni w ocenianiu retoryki pana Chodkiewicza i pana Głowackiego.
Zażenowany
Zażenowany 28.04.2022, 14:26
Niestety powiedzial, ze pan Dyrektor zostal wezwany 26.04 w trybie pilnym w celu szybkiego wykazania podliczeń. Pan Chodkiewicz dostal te podliczenia w miesiacu marcu. Takze Pan Chodkiewicz bezczelnie klamal w swojej wypowiedzi.
Basenowiczka
Basenowiczka 28.04.2022, 12:30
Dokładnie dobrze wszystko wiedzieli i próbują wybielić sobie ***
Klient pływalni w Augustowie
Klient pływalni w Augustowie 28.04.2022, 06:51
https://www.radio.bialystok.pl…
Burmistrz Chodkiewicz powiedział w wywiadzie, że to dyrektor Głowacki odpowiedzialny jest za funkcjonowanie pływalni CSiR oraz stwierdził, że pan Głowacki przygotował budżet CSiR na 2022 rok, a teraz szuka na zewnątrz winnych tego, że mu coś tam nie działa. Panowie na dzisiejszej sesji rady miejskiej powinni wyjaśnić mieszkańcom, kto doprowadził do tej kuriozalnej sytuacji. Ratownicy chcą dostać podwyżki, a mieszkańcy chcą korzystać z pływalni miejskiej.
prosta sprawa
prosta sprawa 29.04.2022, 08:31
Jak jest fajnie to jest nasz sukces, jak jest problem to za nic nie odpowiadamy - proste :)
Kwinto
Kwinto 28.04.2022, 04:59
Jak patrzę na basen, ale nie tylko, to widzę, że Dobkowski, Karolczuk, Chodkiewicz i Sieczkowski to par excellence idioci i nieodpowiedzialne wybryki natury. Ale też par excellence cynicy i kłamcy. Par excellence
Kumoterstwo i klucz polityczny
Kumoterstwo i klucz polityczny 28.04.2022, 17:36
Stadninę koni w Janowie Podlaskim też "położyli" fachowcy, dobrani z klucza politycznego i kumoterskich układów. Takie są skutki mieszania się polityków do różnego rodzaju działalności, nie mając zielonego pojęcia o specifice ich funkcjonowania i zarządzania nimi.
Przestroga dla ratowników CSiR
Przestroga dla ratowników CSiR 28.04.2022, 03:44
Ratownicy nie dajcie zmanipulować się tym, którzy już grają lub za chwilę będą grać role dobrych wujków i twardo walczcie o realizację wszystkich Waszych postulatów. Pamiętajcie też, kto z Was od początku do końca aktywnie działał w sprawie Waszych wynagrodzeń, a nie gdzieś zmył się, żeby nie narażać się swoim pryncypałom.
Cicho szaaa
Cicho szaaa 27.04.2022, 20:54
Radna Raczkowska na pewno stanie w obronie ratowników. Sto procent silent!
Nemesis
Nemesis 27.04.2022, 21:21
Przecież ona nie umie samodzielnie myśleć. Definitywnie zblokowane dwie półkule mózgowe i ubezwlasnowolnione wszystkie nieliczne komórki istoty szarej. Natomiast dla dzisiejszego przewodniczącego komisji radnego Emiliana, udzieliły się mentalne deficyty praprzodków z epoki kamienia łupanego.
ooloo
ooloo 27.04.2022, 23:18
Knuć potrafi.
Obserwator z nienacka
Obserwator z nienacka 27.04.2022, 21:09
Radna Raczkowska wystepowala dziś w roli posłańca dobrej nowiny. Śmiech na sali. Tak wygląda augustowski samorzad i powaga urzedu. Ratownicy zostali dwukrotnie olani a teraz latają jak kot z pęcherzem zeby jutro na sesji odtrąbić sukces.
bat
bat 27.04.2022, 20:57
hahaha
Radiowiec
Radiowiec 27.04.2022, 20:42
Proponuję odsłuchac material o basenie w Radiu Bialystok i wywod Chodkiewicza. Przecież on juz wydał "wyrok" na Głowackiego. Mam nadzieję, że on tez odpowie za tę sytuację. Ratownicy nie dajcie sie tylko nabrac na tę obłudę
Swojak
Swojak 27.04.2022, 20:35
I cała kasa na Wysoca , kajaki i Akademie nad Białym , do tego kasę na działkowców... Rękę , rękę myje , kto nie zna burmistrza albo Vice albo trzeciego , gówno dostanie , wyśmieją go i powiedzą , że brak pieniędzy. Zaraz dadzą podwyżkę , zrobią fotkę i napiszą jacy są wielcy i dobroczynni. Burmistrzu może odpuścić podwyżkę i przekazać ją na ratowników? Ale nie pełna kieszeń ważniejsza niż bezpieczeństwo ludzi a przede wszystkim naszych dzieci. Leśne dziadki!!!
Biedna młodzież
Biedna młodzież 27.04.2022, 21:29
Albo przekazać na porządne stypendia dla sportowców a nie 50 zł miesięcznie.... A sobie 9 tys..
Siatkarz
Siatkarz 27.04.2022, 21:11
Haha i jeszcze pochwała na wielkim wiecu OLIMPIJSKI AUGUSTÓW, że Sparta jest na 1 miesiącu w tabeli hahah Okręgówki 🤣 dodam , że taka Wissa Szczuczyn, która ma 2 tys mieszkańców dzisiaj grała w 3 lidze z Legią 2 a my? A o siatkówce ani słowa.. wstyd
leki
leki 27.04.2022, 21:01
Gdyby miał jeszcze jakieś osiągnięcia, to niech by tę podwyżkę dostał. Ale nie ma żadnych a Augustów nie zamienił się w krainę miodem i mlekiem płynącą.
Ciągle tłumaczą się brakiem kasy, a koszty administracji rosną.
Trzaskowski ma pod sobą całą Warszawę a zarabia mniej.
Zaciekawiona
Zaciekawiona 27.04.2022, 19:24
Czy ktoś może mi przybliżyć kwestię "różowej skrzyneczki" poruszanej na posiedzeniu? Nie oglądałam od początku, a temat chyba ciekawy...
Poinformowana
Poinformowana 28.04.2022, 21:08
Rózowa skrzynka, inicjatywa bardzo fajna mająca na celu przechowywanie środków higienicznych np.wkladki itp. W ogólndostepnym miejscu. Dzialajaca na zasadzie skorzystałam w razie W, odnoszę żeby inni mogli skorzystać.
Niestety, ktoś chciał przedobrzyć temat i dołożył do tego lekcje o seksualności dalece, podkreślę dalece niedostosowaną do wieku i dojrzałości dzieci.
Ogólne powiem, że zadziało się bardzo źle.
Zbulwersowany
Zbulwersowany 27.04.2022, 18:54
jestem w szoku po tym co zobaczylem pod koniec obrad. Panie Emilianie powinien sie Pan wstydzić!!! Ja przez Pana wstydzę sie ze jestem mieszkancem miasta, ktore reprezentują takie osoby! Nie chce oceniac tresci wypowiedzi Pana i Pana Kleczkowskiego, ale porownujac obu Panow- prowadzenie dyskusji, ton glosu, nieustanne wtrącanie sie, przekrzykiwanie, dobierane słowa i sposób ich przekazania w Pana przypadku Panie Emilianie - jak z jarmarku! Czy to jest godne radnego?! Czy go jest godne przewodniczacego Rady?! Juz Panu odpowiadam: ABSOLUTNIE NIE!! Kazda przypadkowa osoba postawiona dzisiaj na Pana miejscu probowałaby przynajmniej zachowac spokoj i rozwage, studzić emocje, a nie je nakręcać i to jeszcze w tak - momentami- bezczelny sposob. To Pan, jako przewodniczacy był dzisiaj moderatorem tego posiedzenia i to od Pana zalezalo jak ono wyglądało. Zamiast "walki" na argumenty mieliśmy pokaz połajanek, pyskówek, szydzenia i wyśmiewania. Powinien Pan odsłuchac nagranie z dzisiejszego posiedzenia i na następnym nas wszystkich przeprosic! Wstyd Panie Emilianie. Wstyd!
Frustracja
Frustracja 27.04.2022, 19:58
Zgadzam się. Zachowywał się tak jak Piotr Gembarowski w słynnym wywiadzie z Marianem Krzaklewskim. Jeżeli ktoś nie zna sprawy, niech sobie wygoogluje. Prowokował Kleczkowskiego i próbował wyprowadzić go z równowagi. Co bardzo istotne, Kleczkowski nie powiedział i nie zrobił niczego, co mogłoby uzasadnić tak agresywną reakcję przewodniczącego.
Waldemar
Waldemar 27.04.2022, 18:10
Przeanalizowałem ogromną ilość komentarzy, której pojawiły się na tym portau od wczoraj. Zauważyłem zaskakująco dużo komentarzy krytykujących dyrektora CSiR (i de facto starających się wybielić miasto poprzez zrzucenie całej winy na Głowackiego). Czyżby trolle internetowe z Ich Miasta otrzymały wytyczne do powrotu na Dziennik Powiatowy i przeprowadzenie nagonki na dyrektora?
Odpowiem
Odpowiem 27.04.2022, 22:35
Oni nie musieli wracac, bo nigdy stad nie wyszli. Tylko udaja, ze nie czytaja, bo dzien zaczynaja od lektury DP.
!!!
!!! 27.04.2022, 18:04
Ratownicy - twardo, nie odpuszczać! Do czasu aż otrzymacie słuszne podwyżki nie dajcie się rozegrać!
ooloo
ooloo 27.04.2022, 18:20
Ciekawe po której stronie "barykady" stoi Niema Radna?
Taaak
Taaak 28.04.2022, 21:13
Po tej stronie, która zostanie jej wskazana z wielokrotnym powtórzeniem, żeby nie doszło przypadkiem do pomyłki pomylenia stron.
Niemota
Niemota 27.04.2022, 20:51
Zimne luty nie zwierają w komputerze. Pani "niema" radna nieporadna czeka zapewne na wytyczne z punktu dowodzenia.
Cichutko
Cichutko 27.04.2022, 18:24
Nie powie, bo milczy.
Skandaliczne prowadzenie
Skandaliczne prowadzenie 27.04.2022, 17:27
Jestem w szoku po obejrzeniu dzisiejszej komisji. Przewodniczący komisji budżetowej zachowywał się pod koniec obrad skandalicznie, krzyczał na radnych Kleczkowskiego i Miklasa, regularnie przerywał ich wypowiedzi, robił sobie z nich drwiny. To prowadzenie dyskusji przypominało prywatny folwark przewodniczącego. Kiedyś słyszałem opinię, że nie pasuje on do swojego politycznego ugrupowania, bo jest spokojny, ułożony, merytoryczny i grzeczny. Teraz widzę, że pasuje tam jak ulał i nie znalazł się tam przypadkiem.
Nemesis
Nemesis 27.04.2022, 18:12
Odniosłem identyczne odczucie odnośnie infantylnego zachowania tego pana, świadczącego
o zupełnym braku kompetencji do sprawowania przez niego funkcji przewodniczącego rady miejskiej. Jak to dzieje sie, że takie niemoty intelektualne wybierane są na poważne funkcje? Kto jest osobą lub ciałem decyzyjnym do powoływania i odwoływania takich kabotynów?
odp
odp 27.04.2022, 21:06
Przede wszystkim wyborcy, którzy nie powinni w ogóle wpuścić takich typów do RM.
Na taczki
Na taczki 27.04.2022, 15:22
Czym zasłużył się burmistrz że ma takie wysokie pobory? Tym bardziej że ma 2 zastępców! Jest to ewenement na całą Polskę że w 30 tysięcznym mieście jest trzech burmistrzów i główny zarabia więcej niż prezydent Warszawy ! Kuriozalne jest też to że podlegający pod niego basen zostanie zamkniety z powodu braku środków na podwyższenie płac ratownikom !

Pozostałe