Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojn [DO POBRANIA]

  • 05.04.2022, 13:22
  • News4Media
Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojn [DO POBRANIA] iStock / RCB
We wtorek na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pojawiła się publikacja, która dla Polaków ma być kompendium wiedzy na temat unikania zagrożeń i radzenia sobie w tak trudnym czasie. Zbiór instrukcji jest odpowiedzią na obawy Polaków w związku z trwającą w Ukrainie wojną.

Zapowiedź poradnika „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” pojawiła się w mediach społecznościowych już w poniedziałek, choć jego premiera zaplanowana była dopiero na dziś – wtorek 5 kwietnia. Zgodnie z obietnicą we wtorek na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pojawiła się publikacja, która dla Polaków ma być kompendium wiedzy na temat unikania zagrożeń i radzenia sobie w tak trudnym czasie. Zbiór instrukcji jest odpowiedzią na obawy Polaków w związku z trwającą w Ukrainie wojną.

– Otaczająca nas rzeczywistość nie raz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji – ocenia Damian Duda z Wydziału Polityki Informacyjnej RCB.

Z opracowania możemy dowiedzieć się, co robić na wypadek nagłej ewakuacji, co zrobić w przypadku skażenia terenu czy utrudnionego dostępu do energii elektrycznej. Autorzy poradnika przypominają najbardziej aktualne zasady pierwszej pomocy, a także opisują możliwe stopnie alarmowe. Poruszany jest również temat wszechobecnej teraz dezinformacji. Przywołane zostają w nim też zagrożenia związane z atakami lotniczymi. Eksperci wyjaśniają, jak chronić siebie i bliskich i jak państwo może informować obywateli o zmieniającej się sytuacji, kiedy dochodzi do bezpośredniego niebezpieczeństwa. Te i inne tematy zostały podzielone na dwie sekcje: wojna i kryzys.

„W poradniku w prosty sposób wyjaśniono, jak przygotować się do funkcjonowania/działania w sytuacji kryzysowej – co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia. Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić” – czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Poradnik w formacie pdf pobierze się automatycznie po kliknięciu w [TEN LINK]. Dostępna do pobrania [TUTAJ] jest również prezentacja.

Czym zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa?

Jednostka podległa Prezesowi Rady Ministrów odpowiedzialna jest za analizę zagrożeń oraz opracowywanie działań, które mają zniwelować ich skutki. Eksperci z RCB koordynują przepływ informacji, wdrażają procedury bezpieczeństwa, organizują i przeprowadzają ćwiczenia z zarządzania kryzysowego.

Swoją działalność jednostka rozpoczęła w 2008 roku. Polakom znana jest głównie z sms-ów, które są przesyłane na wszystkie telefony znajdujące się w obszarze danego zagrożenia (np. anomalia pogodowe).

 

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe