Przekop Mierzei Wiślanej prawie gotowy. Otwarcie we wrześniu!

  • 05.04.2022, 13:15 (aktualizacja 05.04.2022, 14:00)
  • News4Media
Przekop Mierzei Wiślanej prawie gotowy. Otwarcie we wrześniu! NDI/Besix
Kanał żeglugowy łączący Mierzeję Wiślaną z Zatoką Gdańską oficjalnie zostanie otwarty 17 września. Wybór daty nie jest przypadkowy. To rocznica napadu Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

– Nowa droga, nowy świat, nowe perspektywy. Jesteśmy w tej chwili na etapie 90 proc. wykonanych prac. Cieszymy się, że wszystko jest realizowane zgodnie z harmonogramem i planem – mówił Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, na konferencji prasowej.

Z kolei Marek Gróbarczyk z Ministerstwa Infrastruktury podkreślił, że ta inwestycja jest kluczowa zwłaszcza w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.

– Ta data musi być szczególna i myślę, że ta, która została zaproponowana, czyli 17 września, w kontekście tragedii na Ukrainie, agresji Rosji i działań wymierzonych między innymi w tę inwestycję odwraca historię – podkreślił Marek Gróbarczyk.

Przekop Mierzei Wiślanej, czyli nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga, to odcinek o długości blisko 25 kilometrów. Sam kanał żeglugowy ma mieć kilometr długości i pięć metrów głębokości.

Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe