Leśnicy ostrzegają przed kleszczami

  • 01.04.2022, 09:56 (aktualizacja 01.04.2022, 15:14)
  • News4Media
Leśnicy ostrzegają przed kleszczami iStock
Kontakt kleszcza z człowiekiem może zakończyć się poważną chorobą z wieloletnimi konsekwencjami. Pracownicy Lasów Państwowych podpowiadają, jak uchronić się przed pajęczakami.

„Już siedzą na trawach i paprociach... Już czekają z otwartymi odnóżami... Już nas zapraszają do lasu...” – czytamy we wpisie Lasów Państwowych na Facebooku. I niech nie uśpi naszej czujności zimowa aura za oknem. Kleszcze już są aktywne. Możemy je spotkać nie tylko w lesie, ale również w przestrzeniach miejskich. Są w ogródkach, parkach i na przyulicznych trawnikach.

Oto kilka porad ekspertów, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko bezpośredniego kontaktu z pajęczakiem.

1. Największą ochronę dadzą nam ubrania z długimi nogawkami i rękawami. Te w jasnym kolorze pozwolą łatwiej „namierzyć intruza”. To samo dotyczy butów – im lepiej osłonią nasze ciało, tym bardziej możemy czuć się bezpieczni.

2. Dobrze jest stosować środki odstraszające. Dużą skuteczność wykazują te z zawartością DEET oraz permetryny, przy czym druga substancja może być aplikowana jedynie na ubrania.

3. Warto unikać ścieżek wydeptanych przez zwierzęta, ich miejsc żerowania oraz wysokiej trawy. To największe siedliska kleszczy.

4. Po powrocie do domu należy wytrzepać w bezpiecznym miejscu ubrania i dokładnie obejrzeć swoje ciało, w szczególności pachy, pachwiny, zgięcia rąk i nóg oraz skórę za uszami.

5. Chronić należy też swoje zwierzaki, zakładając im specjalne obroże przeciwkleszczowe lub aplikując specjalne krople. Ich sierść również powinniśmy regularnie sprawdzać.Czym grozi kontakt z kleszczem?

Do chorób przenoszonych przez kleszcze należy nie tylko powszechnie kojarzona borelioza, ale również babeszjoza, gorączka Q, tularemia, riketsjozy z grupy gorączek plamistych, bartoneloza, erlichioza (anaplazmoza), a także kleszczowe zapalenie mózgu. Żeby uniknąć tych schorzeń, należy dokładnie obserwować swoje ciało i jeśli zauważymy na jego powierzchni przyssanego kleszcza, wyciągnąć go – najlepiej pęsetą lub specjalnymi szczypcami. Nie należy pajęczaka zdrapywać ani wyrywać palcami.

Miejsce ukąszenia należy przetrzeć środkiem odkażającym. Po kilku dniach zaczerwienienie powinno stopniowo zniknąć. Jeśli jednak rumień się nasila, konieczna będzie wizyta u lekarza, żeby wykluczyć opisane powyżej choroby.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ptaszyn
Ptaszyn 01.04.2022, 18:28
W okolicy Hetmana na Necku pojawił się nietypowy gość. Czarno biały, młody kormoran. Dokładnie kormoran plamisty. Wikipedia podaje, że ten gatunek jest endemitem Wysp Chatham (Nowa Zelandia). Dziwne, że aż do Augustowa dotarł. https://pl.wikipedia.org/wiki/…

Pozostałe