Lasy w całej Polsce z największym stopniem zagrożenia pożarowego!

  • 24.03.2022, 11:17 (aktualizacja 24.03.2022, 12:38)
  • News4Media
Lasy w całej Polsce z największym stopniem zagrożenia pożarowego! screen Instytut Badawczy Leśnictwa Mapa zagrożeń z dnia 22.03.2022
Jeśli myślisz, że zagrożenie pożarowe występuje w lasach tylko w czasie upałów, jesteś w dużym błędzie. Jego wysoki poziom w Polsce przypada m.in. na początek wiosny.

Pożar lasu nie tylko okresie letnim

Leśnicy informowali o tym już w ubiegłym roku. Na swojej stronie internetowej wyjaśniali wówczas, że nasz klimat sprzyja zagrożeniu pożarowemu nie tylko latem, ale już od początku wiosny, aż do końca jesieni. Ma to związek z pokrywą śnieżną, która chroni lasy przed rozprzestrzenianiem się ognia tylko w okresie zimowym. Na niebezpieczeństwo wpływają również takie czynniki, jak wilgotność powietrza, temperatura, opady atmosferyczne, natężenie promieniowania słonecznego oraz prędkość, z jaką wieje wiatr.

„Obszary leśne podlegają klasyfikacji pod względem zagrożenia pożarowego lasu według trzystopniowej skali. Zaliczenie lasów do kategorii zagrożenia pożarowego dokonuje się, dla każdego nadleśnictwa, w planach urządzenia lasu. Nadleśnictwa o największym zagrożeniu zaliczane są do pierwszej kategorii zagrożenia pożarowego lasu. Celem tej klasyfikacji jest stworzenie systemu zabezpieczania obszarów leśnych przed pożarami, odpowiedniego do występującego zagrożenia pożarowego” – czytamy w publikacji.

Zachowaj ostrożność i reaguj

Instytut Badawczy Leśnictwa prowadzi na bieżąco aktualizowaną mapę zagrożeń pożarowych. We wtorek obszar objęty szczególnym niebezpieczeństwem objął niemal całą Polskę. Sytuacja teraz jest nieco lepsza, ponieważ czerwone obszary zniknęły z niektórych obszarów, jednak stan zagrożenia nadal obejmuje większość regionów.

Leśnicy alarmują, aby zauważywszy pożar w lesie natychmiast zgłosić ten fakt Straży Pożarnej, a następnie skontaktować się z właściwym dla nadleśnictwa punktem alarmowo -dyspozycyjnym.

Punkt Alarmowo - Dyspozycyjny (PAD) w Nadleśnictwie Elbląg czynny jest w okresie od 18 marca do 30 września pod numerami telefonów: 55 230 85 31 wew.: 444 oraz 55 230 85 43.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe