Tak polska Żelazna Dywizja ćwiczy z amerykańską Śmiercią z Przestworzy

  • 22.03.2022, 13:05 (aktualizacja 22.03.2022, 14:38)
  • News4Media
Tak polska Żelazna Dywizja ćwiczy z amerykańską Śmiercią z Przestworzy 18 Dywizja Piechoty Zmechanizowanej
Na poligonie w Nowej Dębie w powiecie tarnobrzeskim trwają wspólne ćwiczenia wojsk polki i USA. Nasz kraj reprezentuje 18 Dywizja Piechoty Zmechanizowanej. Amerykanie to legendarna Śmierć z Przestworzy.

Polska jednostka określana jest mianem Żelaznej Dywizji. Amerykańska 82 Dywizja Powietrznodesantowa ma dużo „mocniejszy” przydomek. Nazywana jest Śmiercią z Przestworzy. To określenie wzięło się z tego, że często żołnierze tej jednostki na terytorium wroga dostają się, skacząc ze spadochronem, a wspomniane określenie jest ich zawołaniem bojowym.

Amerykanie przyjechali do Polski na początku lutego – jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Przylot żołnierzy z USA był częścią wzmocnienia wschodniej flanki NATO i pokazaniem Rosji, że Amerykanie są w stanie bardzo szybko przerzucić do Polski kilka tysięcy wojskowych i tony sprzętu.

82 Dywizja Powietrznodesantowa powstała jeszcze w czasach I wojny światowej i brała udział we wszystkich najpoważniejszych konfliktach zbrojnych USA. Jej znakiem jest litera „A” od hasła „All American”, czyli wojsko wszystkich Amerykanów.

Amerykanie ćwiczą właśnie z polskimi żołnierzami na poligonie na Podkarpaciu. Ćwiczą m.in. strzelanie przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Spike-LR. Manewry mają na celu dopięcie współpracy między oddziałami na ostatni guzik.

W ćwiczeniach biorą też czołgi Leopard 2A5 i moździerze kołowe Rak. Nad głowami latają śmigłowce transportowe US Army CH-47 Chinook.

News4Media

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe