Polskie festiwalowe kino w Augustowie

start 15.12.2019 18:30
koniec 17.12.2019 23:00

Lokalizacja: Augustów

Najbliższy weekend będzie nie lada gratką dla fanów polskiego kina. Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” w Augustowie już po raz siódmy przybliży szerszej publiczności najlepsze filmy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Cykl 3xGdynia to jeden z pierwszych autorskich pomysłów augustowskiego DKF-u Kinochłon. To ukłon w stronę polskiego kina pokazywanego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co roku we wrześniu delegacja z naszego DKF-u jedzie do Gdyni i ogląda, ogląda, ogląda, a potem jeszcze ogląda... Wszystko po to, by potem tu, w Augustowie pokazać kinochłonowej widowni najlepsze, najbardziej interesujące i poruszające filmy. Prowadzącą tegoroczną edycję wydarzenia będzie Ola Salwa, dziennikarka i recenzentka filmowa, redaktor naczelna "Polish Film Magazine". Jej teksty można przeczytać także w "Kinie" i "Polityce" oraz w serwisie Stopklatka.pl. Należy do polskiej sekcji FIPRESCI, czyli międzynarodowej organizacji non-profit zrzeszającej krytyków filmowych z całego świata. Kolejnym stałym punktem imprezy będzie quiz filmowy z nagrodami dotyczący polskiego kina. Jego wyniki rok rocznie pokazują, że wiedza filmowa kinomanów jest na bardzo wysokim poziomie. Podczas tegorocznej edycji cyklu Kinochłon pokaże w sumie cztery filmy. Pierwszy film nosi tytuł „Ikar. Historia Mietka Kosza” utytułowana Złotymi Lwami, nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Dawida Ogrodnika, najlepszą charakteryzację dla Jolanty Dańdy, najlepszą muzykę dla Leszka Możdżera, najlepsze kostiumy dla Agaty Culak i najlepsze zdjęcia dla Witolda Płóciennika. Gościem pokazu będzie sam reżyser Maciej Pieprzyca. Film inspirowany jest prawdziwą historią Mietka Kosza niewidomego geniusza fortepianu, który wygrał prestiżowy Montreux Jazz Festival.

Kolejnym dziełem filmowym jaki zaprezentuje Kinochłon będzie krótkometrażowy film „Nie zmieniaj tematu” w reżyserii Huberta Patynowskiego. Na gdyńskim festiwalu został uznany za najlepszy film w Konkursie FilmówKrótkometrażowych. Tego samego dnia wyświetlony zostanie „Supernova” nagrodzona w Gdyni Złotymi Lwami za najlepszy debiut reżyserski dla Bartosza Kruhlika. Kulisy kręcenia tego pełnego emocji filmu odkryje gość pokazu Kuba Polański z Suwałk, aktor znany bardziej z teledysków i etiud filmowych. W tym filmie zadebiutował na dużym ekranie i jak sam mówi spotkanie z reżyserem było dziełem przypadku bądź kosmicznego przyciągania. Jak wspomina Kuba "Kruhlik podczas kompletowania obsady przeglądał dema polskich aktorów. I tak trafił na mnie, jako pasującego do mapy twarzy przygotowywanej do projektu "Supernova". I tak zostałem formalnym atomem rodziny Supernovej."

Zwieńczeniem augustowskiego filmowego wydarzenia będzie pokaz filmu syna Andrzeja Żuławskiego, twórcy „Opętania”, „Szamanki” czy „Trzeciej części nocy”. Mowa o obrazie „Mowa ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Film został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury Młodzieżowego. Gościem tego pokazu będzie jeden z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia Sebastian Fabijański.

Beata Perzanowska

 

Program cyklu 3xGdynia

15.12.2018. - kino „Iskra” w Augustowie

godz. 18:30

„Ikar. Historia Mietka Kosza”

gość pokazu: Maciej Pieprzyca – reżyser

 

16.12.2018. - kino „Iskra” w Augustowie

godz. 18:30

krótki metraż – „Nie zmieniaj tematu”

„Supernova”

gość pokazu:

(w trakcie wieczoru quiz filmowy)

 

17.12.2018. - kino „Iskra” w Augustowie

godz. 18:30

„Mowa Ptaków”

gość pokazu: Sebastian Fabijański - aktor

 

Bilety i karnety:

Bilet na jeden wieczór filmowy – 15 zł

Karnet na cały Przegląd – 35 zł

Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59

 

Szczegółowe informacje na temat Przeglądu:

tel. 790 228 560

 

 

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.