Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 lutego 2026 05:51
Reklama
Reklama

Wojna. Reakcje Polski i świata po inwazji Rosjan na Ukrainę

Podziel się
Oceń

Czarna przepowiednia dla Europy zaczęła spełniać się nad ranem. Na rozkaz Władimira Putina rosyjskie wojska rozpoczęły inwazję na Ukrainę. „Specjalna akcja militarna w obronie Donbasu” rozpoczęła się ok. 3:45 polskiego czasu.
Wojna. Reakcje Polski i świata po inwazji Rosjan na Ukrainę

Autor: iStock / screen Twitter Justin Yau / screen Twitter Kisah

We wczesnych godzinach porannych ukraińskie media zaczęły informować, że w okolicach jednego z lotnisk pod Kijowem słychać było strzały. Stało się to, czego od wielu tygodni obawiał się świat. Rosjanie na rozkaz swojego prezydenta rozpoczęli operację militarną.

Według oficjalnej informacji podanej przez Władimira Putina, celem ataku jest ochrona ludności Donbasu, a nie okupowanie Ukrainy. Nakazał on również tamtejszym żołnierzom, aby złożyli broń i wrócili do swoich domów. W kolejnych godzinach po sieci zaczęły krążyć nagrania z dalszych ostrzałów i wybuchów, m.in. w Mariupolu, Biełgorodzie, Odessie i Kijowie.

[removed][removed]

[removed][removed]

- Jestem przekonany, że oddani Rosji żołnierze spełnią swój obowiązek – powiedział Putin, nazywając inwazję „samoobroną”. - Po upadku ZSRR doszło do naruszenia równowagi sił na świecie. Dzisiejsze wydarzenia związane są z obroną samej Rosji przeciwko tym, którzy wzięli Ukrainę za zakładnika i próbują wykorzystać ją przeciwko naszemu krajowi i narodowi – kontynuował.

Tuż po godzinie 5 agencja prasowa Interfax Rosja poinformowała, że armia Putina atakuje wszystkie obiekty wojskowe na Ukrainie. Do inwazji włączone zostały m.in. pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakietowe. Już kilka minut później informację tę potwierdził przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych Anton Heraszczenko.

- Trwają ataki rakietowe na centra dowodzenia, lotniska, wojskowe składy w Kijowie, Charkowie, Dnieprze. Ukraina obroni się i wygra. Świat może i musi powstrzymać Putina – przekazał.

Jeszcze przed godziną 6 rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w swoim kraju początek stanu wojennego. Mieszkańcy Kijowa usłyszeli też pierwsze syreny alarmowe. Rosjanie poinformowali, że atakują jedynie infrastrukturę zbrojną, nie zagrażając przy tym ludności cywilnej. Chwilę później Straż Graniczna Ukrainy wydała komunikat o inwazji ze strony Rosji oraz Białorusi, w której uczestniczyły również białoruskie wojska.

Około godziny 7 rano ukraiński rząd przekazał informację o zestrzeleniu rosyjskich samolotów i helikoptera oraz zniszczeniu wozów wojskowych. Jednocześnie mieszkańcy zagrożonych terenów zaczęli donosić o tym, że wbrew wcześniejszym zapewnieniom Rosjan pociski trafiają również w okolice budynków mieszkalnych. Ukraiński sztab kryzysowy zadecydował też o zamknięciu tamtejszych szkół i przedszkoli.

Przed godziną 9 pojawiły się pierwsze informacje o ofiarach śmiertelnych – wśród nich 17-letni chłopiec. Na chwilę obecną bilans zabitych wynosi nie mniej niż 8 osób.

Prezydent Ukrainy po inwazji: - Zerwaliśmy relacje dyplomatyczne z Rosją. Ukraina się broni. Ukraina nie odda swojej ziemi.  
 

An apartment complex in Is devastated by bombardment, south of Kharkiv. Untold number of casualties. pic.twitter.com/jdx4CQdGeK

[removed][removed]
Reakcje Polski i świata

Polskie władze podjęły decyzję o utworzeniu tuż przy ukraińskiej granicy punktów recepcyjnych dla uchodźców. Wkrótce premier podpisze również rozporządzenie o zdjęciu obowiązku odbywania kwarantanny dla osób przybywających z Ukrainy.

Na całym świecie rozległy się głosy potępienia największych przywódców, którzy wyrażają wsparcie dla zaatakowanego kraju.

- Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. - Ukraina stała się ofiarą niesprowokowanego i nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych. Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, który ten atak przyniesie. Prezydent Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkiego cierpienia.

- Miliony Rosjan nie chcą wojny, a Putin chce cofnąć zegar do czasów imperium rosyjskiego – skomentowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zapowiadając jednocześnie, że Unia Europejska zastosuje wobec Rosji dodatkowy pakiet sankcji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Seuli poinformowało z kolei, że Korea Południowa przyłączy się do międzynarodowych sankcji i kontroli eksportu nakładanych na Rosję.

Kanada wzywa Rosję do natychmiastowego zaprzestania wszelkich wrogich, prowokacyjnych działań przeciw Ukrainie i do wycofania wszystkich wojsk i sił zastępczych z kraju – napisał premier Justin Trudeau, dodając, że kraj Putina spotka się z „poważnymi konsekwencjami”.

W polskim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zwołano specjalną naradę z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz przedstawicielami armii.
 

[removed][removed] - Prezydent Andrzej Duda prowadzi robocze konsultacje związane z obecną sytuacją; w najbliższym czasie możemy spodziewać się uruchomienia stosownych mechanizmów NATO; w życie weszły także procedury na poziomie krajowym. Polska w tej sytuacji będzie działać w ścisłej koordynacji z UE oraz NATO – poinformował Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Nasze wojska też są w pełnej gotowości. Ostatnie tygodnie służyły to tego, aby przygotować nasze wojsko – zapewnił z kolei rzecznik rządu Piotr Müller.

Do sytuacji na Ukrainie odniósł się również prezydent Andrzej Duda, który poinformował na Twitterze, że rozmawiał już z Wołodymyrem Zełenskim. - Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty – napisał.

[removed][removed]
- Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być realne – tak sprawę skomentował premier Mateusz Morawiecki.

 

[removed][removed]

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, wystosował natomiast list otwarty. „W chwili, w której zagrożone jest bezpieczeństwo europejskie, kiedy trwa wojna Rosji przeciw Ukrainie, musimy wznieść się ponad codzienne konflikty i spory. Siła oporu wobec polityki Kremla leży w jedności – tej jedności, której autokraci boją się szczególnie i pragną ją zniszczyć” – czytamy.

Co sądzą o wojnie z Ukrainą Rosjanie?

Na to pytanie odpowiedzi poszukali dziennikarze stacji CNN. Z przeprowadzonego dla nich sondażu wynika, że 25 proc. Rosjan sprzeciwia się fizycznej agresji Rosjan wobec Ukrainy. 25 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania. Pozostali zaś, czyli połowa badanych (50 proc.), popiera użycie siły przez swój naród i nie chce dopuszczenia Ukrainy do członkostwa w NATO.

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: -21°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MirekTreść komentarza: Teraz działka o której tu mowa już nie ma takiego znaczenia. Miasto sprzeda działki 200101_1.0004.1/66 oraz 200101_1.0004.1/24 i będzie świetna lokalizacja na biznes. Obok na działce 200101_1.0004.1/67 będzie piękny park i początek kładki która jest przepychana kolanem. Na działce 200101_1.0004.1/21 będzie droga dojazdowa i parking. Dodać trzeba, że w planie zagospodarowania przestrzennego zezwolono na budowę budynków do 6 pięter. Będzie piękna ozdoba krajobrazu zamiast drzew.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 21:36Źródło komentarza: Powraca sprawa nieruchomości na Zarzeczu. Co dalej z działką i nadpalonym budynkiem?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Może nie wystartuje drugi raz, po tym co się wydarzyło. Szczerze mówiąc trochę wstyd.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 20:47Źródło komentarza: Konkurs na Zastępcę Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie — zgłoszenia do 16 lutego 2026Autor komentarza: OnaTreść komentarza: a co z nieruchomością wysiedlona na Zarzecze 2 ?Data dodania komentarza: 1.02.2026, 19:57Źródło komentarza: Powraca sprawa nieruchomości na Zarzeczu. Co dalej z działką i nadpalonym budynkiem?Autor komentarza: SzkodaTreść komentarza: Technikum, to wykorzystuje może 30% swojego potencjału. Traci na tym oczywiście młodzież. Żadnych projektów, staży zagranicznych, kursów. Nawet szkoły policealnej nie ma.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 18:32Źródło komentarza: Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2026: augustowskie szkoły z brązowymi odznakamiAutor komentarza: !!!Treść komentarza: Ma pan całkowitą rację Panie Marianie. Źli ludzie rozkradają miasto. Serce boliData dodania komentarza: 1.02.2026, 18:17Źródło komentarza: Marian Dyczewski: "Burmistrz Walulik rządził sam i dał radę" (video)Autor komentarza: podawajcie więcej informacjiTreść komentarza: O tym się mówi od dawna, że powiaty powinni zlikwidować w Polsce. To teraz tylko dziadostwo, nepotyzm, marnowanie pieniędzy obywateli. Żadnych inwestycji w Augustowie już nie będzie. Kasa jest do wzięcia to się ją bierze i tyle.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 18:05Źródło komentarza: Pytania o zatrudnienia w starostwie i jednostkach powiatu augustowskiegoAutor komentarza: GrzesiuTreść komentarza: I pewnie dostał premię nowo roczna ( którą sam sobie kazał zrobić) i pojechał się opalaćData dodania komentarza: 1.02.2026, 17:00Źródło komentarza: Pytania o zatrudnienia w starostwie i jednostkach powiatu augustowskiegoAutor komentarza: Banda idiot**Treść komentarza: Chłopak chyba na wczasach za granico siedzi i z ciepłych krajów wydaje dyspozycje…Data dodania komentarza: 1.02.2026, 15:55Źródło komentarza: Pytania o zatrudnienia w starostwie i jednostkach powiatu augustowskiegoAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Zgadzam się. Niestety od lat rządzi nami organizacja spod znaku "Kaczej Łapy". No i mamy ptasią grypę w gospodarce augustowskiej..Data dodania komentarza: 1.02.2026, 14:27Źródło komentarza: Augustów nie może wisieć na jednej firmieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Niestety. Trzeba było myśleć samodzielnie..Data dodania komentarza: 1.02.2026, 14:13Źródło komentarza: Konkurs na Zastępcę Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie — zgłoszenia do 16 lutego 2026Autor komentarza: Rozwój wsteczny Augustowa pod auspicjami Nasze Miasto-PiS☝️💪👉🤡👺👹🚀🛰🛸🥸💰💰💰💸🤑👈🤝👏📉🏚🏚🏚Treść komentarza: Diano, muszę Tobie przyznać, że to co napisałaś jest niestety całkowitą prawdą. Insrybutorowo-jablonkowe popaprańcy od uskuteczniania folwarcznego byznesowania skierowali miasto na równię pochyłą. Augustów pod rządami ww. egzekutywy Nasze Miasto-PiS od dekady brnie wprost w kierunku zaściankowienia, a finalnie całkowitej zapaści. Potencjał rozwoju Augustowa w aspekcie uzdrowiska i turystyki został całkowicie zaorany przez niewydarzonych "fachowców" spod znaku Nasze Miasto-PiS.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 09:03Źródło komentarza: Augustów nie może wisieć na jednej firmieAutor komentarza: Człowiek.Treść komentarza: Drogi kolego Zgadzam się że żadna władza nie trwa wiecznie, ale człowiek pozostaje człowiekiem i sprzedawać się dla koryta i kasy to jest chyba nie ładnie, w życiu trzeba mieć zasady a nie robić z siebie idiotę szmatę i sprzedawczyka,a wszystko to tylko żeby utrzymać się przy korycie.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 07:31Źródło komentarza: Jerzy Kłoczko apeluje do radnego rady powiatu augustowskiego (nagranie)Autor komentarza: Temida⚖️Treść komentarza: Dlaczego właściciel i zarządca "Miejskiego wyciągu narciarzy wodnych na jez. Necko" nie złożyli zgłoszenia na policję w sprawie tego wypadku? Może warto zapytać o to burmistrza Augustowa M. Karolczuka i dyrektora CSiR M. Parucha? Czy policja poinformowała poszkodowanego o możliwości złożenia wniosku do organów ścigania na podstawie art. 160 par. 5, skoro doszło do wypadku na terenie obiektu użyteczności publicznej z uszkodzeniem ciała osoby poszkodowanej? Jakiego uszczerbku na zdrowiu doznała osoba, która uległa wypadkowi? Czy ww. urzędnicy piastujący najwyższe stanowiska urzędnicze poinformowali poszkodowanego, iż może dochodzić swoich praw na podstawie art. 160 kk par. 5, czy może chcieli coś ukryć, bądź zataić?Data dodania komentarza: 1.02.2026, 00:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Dojmujące drenowanie budżetu Augustowa burmiszczowymi pensyjami trzech jeźdźców augustowskiej apokalipsy spod znaku Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Burmiszczowie Karolczuk, Chodkiewicz i Sieczkowski na pewno posłuchają radnych w kwestii zoptymalizowania polityki kadrowej ćwiczonej w urzędzie miejskim w Augustowie, znaczy się zmniejszenia co najmniej o 33 %, a najlepiej o 66 % liczby etatów burmistrzów Augustowa. Ciekawe który z ww. fachowców spod znaku Nasze Miasto-PiS honorowo zrezygnuje ze stanowiska, żeby wreszcie zakończyć dojmujące drenowanie miejskiego budżetu setkami tysięcy złotych w skali jednego roku? Karolczuk, Chodkiewicz, czy jednak Sieczkowski zakończy wreszcie drenowanie miejskiego budżetu swoim "drogocennym" uposażeniem?Data dodania komentarza: 31.01.2026, 17:46Źródło komentarza: Marian Dyczewski: "Burmistrz Walulik rządził sam i dał radę" (video)Autor komentarza: Członek SMTreść komentarza: po co w ogóle ten konkurs i ta farsa? przecież wiadomo kto ma wygrać słuchajcie ludzie... proponuję po pierwszej podwyżce za czynsz zebrać się z taczką pod siedzibą SM...Data dodania komentarza: 31.01.2026, 16:46Źródło komentarza: Konkurs na Zastępcę Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie — zgłoszenia do 16 lutego 2026Autor komentarza: Stanisław BadylTreść komentarza: Radni mogą jasno i konkretnie prosić o zmniejszenie administracji Augustowa, tylko kto ich posłucha?Data dodania komentarza: 31.01.2026, 15:17Źródło komentarza: Marian Dyczewski: "Burmistrz Walulik rządził sam i dał radę" (video)Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Ale perfidnie ustawione pod kogoś,kpina z ludzi. Nie mogę uwierzyć,że kiedyś popierałam nasze miasto. Mam nadzieję,że z hukiem przegrają kolejne wybory.Data dodania komentarza: 31.01.2026, 14:04Źródło komentarza: Konkurs na Zastępcę Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie — zgłoszenia do 16 lutego 2026Autor komentarza: DianaTreść komentarza: Im się marzyło zrobienie z Augustowa drugiego Manchesteru - miasta przemysłowego. Wymyślili jakąś cherlawą strefę ekonomiczną, licząc na to, że zlecą się tu wielkie zakłady. Niedojda Karolczuk wspominał nawet o Ikei hahaha Ikea się zwija, bo moda minęła, a poza tym przestała być finansowo atrakcyjna. Inne samsungi czy BMW też się jakoś nie zleciały do tej pipidówki. Jak słusznie zauważasz, Augustów jest komunikacyjnie wykluczony, więc i turystyka, i usługi uzdrowiskowe nie mogą się rozwijać. Małe miasta w PL o podobnych walorach nie nabiły sobie łbów mrzonkami o wielkim przemyśle, tylko skrzętnie wykorzystały swój naturalny potencjał (morze... góry... jeziora...) - i dziś kwitną. Augustów dogorywa. Upadnie przemysł tytoniowy i jesteśmy w czarnej d... Brawo PiS i NM!!!Data dodania komentarza: 31.01.2026, 13:56Źródło komentarza: Augustów nie może wisieć na jednej firmieAutor komentarza: Konkurs, czy jednak insrybutorowo-jablonkowa ustawka?Treść komentarza: Ogłoszenie w sprawie konkursu na wiceprezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie w tytule nie powinno brzmieć "konkurs na zastępcę prezesa SM w Augustowie", tylko "ustawka na zainstalowanie insrybutorowo-jablonkowego dyletanta spod znaku Nasze Miasto-PiS". P.S. Zarządzie spółdzielni, proszę niezwłocznie dokonać korekty powyższego ogłoszenia.Data dodania komentarza: 31.01.2026, 11:18Źródło komentarza: Konkurs na Zastępcę Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie — zgłoszenia do 16 lutego 2026Autor komentarza: Ludek .Treść komentarza: Oglądnęłem w końcu to zdjęcie i rzeczywiście niektórzy mają parcie na szkło,a Waldi z Wisio wyglądają przeuroczo ....... nie żebym zazdrościł bo nie ma czego.Data dodania komentarza: 31.01.2026, 08:28Źródło komentarza: Komentarz Jerzego Kłoczki, przewodniczącego rady gminy Nowinka (nagranie)
Reklama