Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 lutego 2026 21:11
Reklama

Echa niechlubnego koncertu

Podziel się
Oceń

Doskonale pamiętamy kontrowersyjny koncert na rozpoczęcie wakacji w Augustowie. Brakowało w tej sprawie głosu powszechnie szanowanych autorytetów. Do koncertu odniósł się proboszcz augustowskiej Bazyliki Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego ks. Wojciech Jabłoński. Słowa duchownego są mocno przejmujące, ale niezwykle potrzebne.
Echa niechlubnego koncertu
Na zdjęciu: Ksiądz Wojciech Jabłoński (archiwum PP)

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Koncert znanych raperów w dniu zakończenia roku szkolnego w Augustowie wywołał skrajne emocje. Chodziło o przekleństwa wykonawców oraz promowanie patologicznych zachowań. Z całą pewnością wulgaryzmy i teksty nawiązujące do używek, nie były dobrymi wzorcami dla uczniów. Wydarzenie było głośno komentowane nie tylko w naszym mieście. O towarzyszących mu kontrowersjach i falach komentarzy napisały nawet ogólnopolskie media.

Do promocji koncertu zaangażowały się władze miasta, a do udziału zapraszano latorośl szkolną.

Po koncercie głosy oburzenia podnosili radni miejscy opozycji. Chcieli odwołania z funkcji zastępcy burmistrza Filipa Chodkiewicza. Imprezę mocno skrytykował poseł Jarosław Zieliński, ale ze strony środowisk edukacyjnych i krzewiących kulturę nie słychać było potępienia demoralizacji młodzieży. Do nagannego koncertu odniósł się niedawno ksiądz Wojciech Jabłoński, proboszcz augustowskiej Bazyliki Mniejszej. Według ks. Jabłońskiego promowano tam szkodliwy przekaz.

-Koncert odbił się szerokim echem, ponieważ był niechlubny. Nie uczestniczyłem w nim na żywo, ale występujący tam wykonawcy są dość znani w pewnych środowiskach i przekaz, który po swojemu promują, można łatwo usłyszeć, czy przeczytać o nim zaglądając do internetu. Cóż, ze swej strony na pewno mogę stwierdzić, że treści nie miały związku z wartościami, moralnością oraz chrześcijańską postawą. Najgorsze jest to, że do udziału w takiej imprezie zapraszano młodzież na zakończeniu roku szkolnego w szkołach podstawowych. Próby wytłumaczenia tej sytuacji przez władze miejskie mnie nie przekonują. Gdy słyszę z magistratu, że młodzież słucha takiej muzyki i dalej będzie jej słuchać, czuję się nieco zakłopotany. Jeśli młodzież robi też inne niechlubne rzeczy, to przecież nie powinniśmy tego wspierać i po prostu na to bezradnie się zgadzać. Wydaje się, że osoby kierujące miastem, burmistrz, jego współpracownicy oraz radni, powinni promować rzeczy wartościowe i zaproponować je młodzieży –twierdzi ks. Jabłoński.

Nasz rozmówca wspomina też o ubiegłorocznej propozycji komendanta powiatowego policji w Augustowie. Komendant proponował radzie miasta podjęcie uchwały ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu. Większość radnych nie poparła tego pomysłu. Ksiądz Jabłoński uważa, że popełniono błąd. Tę opinię opiera na rozmowach z mieszkańcami.

-Uważam, że w Augustowie powinna funkcjonować uchwała podobna do tej, jaką podjęto w Suwałkach. Rozmawiałem kiedyś z pracownikiem jednej z naszych stacji benzynowych. Powiedział mi, że ogromna większość nocnych klientów przyjeżdżających po napoje alkoholowe jest z Suwałk i są to bardzo młodzi ludzie. U siebie nie mogą kupić, więc jadą do nas. Ale z pewnością wielu nie sięgnie po alkohol, bo zaopatrzenie jest utrudnione. W Augustowie brakuje odwagi, aby o tym powiedzieć. Przecież chodzi tu o dobro naszego miasta. Pewnie znalazłaby się część osób, która popiera nocny handel alkoholem w sklepach. Ale jestem przekonany, że większość ludzi dorosłych, rodziców i opiekunów dzieci, mieszkańców płacących podatki w Augustowie, przyjęłaby z ulgą ograniczenie takiej sprzedaży nocą. Doskonale wiemy, że cały czas występują incydenty, gdy osoby nietrzeźwe zakłócają nocny spokój –dodaje ks. Wojciech Jabłoński.

*Artykuł ukazał się w 47/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

Ora et labora 03.01.2022 08:18
Ja myślę, że ksiądz dziekan w pierwszej kolejności powinien zwrócić uwagę naczelnemu katolikowi Naszego Miasta, który jako przewodniczący Komisji, na rozkaz Grubego, ochoczo utrącał inicjatywę ograniczenia sprzedaży alkoholu nocą.

Gratuluję 27.12.2021 13:55
Brawo dla księdza za opinię. Cieszę się, że zdecydował się zabrać głos na ten temat, bo jakoś nie słyszałem, aby np. jacyś nauczyciele odważyli się wypowiedzieć o sprawie koncertu, może poza panią dyrektor Chrulską.

Ewa S. 28.12.2021 00:21
Ja jestem byłą nauczycielką i mam swoje jak najgorsze zdanie o tym koncercie. Nie o fajnym koncercie dla młodzieży w ogóle, ale o tym konkretnym. Jestem jednak na emeryturze i nie chciałam zabierać głosu, żeby nie wylała się na mnie fala hejtu jak na innych przeciwników, w tym radnych. "Stara raszpla" to byłoby najłagodniejsze, sądząc z komentarzy w podobnych sytuacjach. W swojej długoletniej pracy często spotykałam się z pomysłami młodzieży, które nie mogły być akceptowane, np. z powodów kulturowych lub obyczajowych, więc trzeba było tłumaczyć, wyjaśniać, przekonywać. Szkoła musi wychowywać, a nie tylko spełniać życzenia. Po rozczarowaniu przychodziła jednak refleksja i przyznanie racji. Podlizywanie się młodzieży, która dopiero się kształtuje, prowadzi na manowce.

Takie czasy 28.12.2021 09:34
A no właśnie. Doczekaliśmy czasów, kiedy ludzie boją się publicznie wyrażać swoje poglądy ze strachu przed szykanami. Ksiądz może mówić dowolne rzeczy, bo jego nikt za poglądy rozliczał nie będzie. Ale zwykli obywatele obawiają się nieprzyjemnych konsekwencji.

bezchmurnie

Temperatura: -18°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Wystarczy poczytać opinii o szpitalu i podejściu personelu oczywiście nie całego do pacjentów i wszystko jasne nic dziwnego że nazwany został umieralniąData dodania komentarza: 2.02.2026, 18:56Źródło komentarza: Jaka jest sytuacja augustowskiego szpitala?Autor komentarza: TakTreść komentarza: A co się dzieje na wewnętrznym męskim.... Co drugi dzień inny lekarz. Przez dwa miesiące nie było ordynatora jak odszedł dr Sokołowski. A teraz już jest? Tam nikt nie chce pracować, takie tam... Każdy sobie rzepkę skrobie. Jeden z najgorszych oddziałów w szpitalu! Zresztą się nie dziwię, że nikt tam nie chce pracować na stałe. Pielęgniarki wulgarne, zero empatii. Oczywiście nie wszystkie. Są wyjątki, jak zawsze.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 18:29Źródło komentarza: Jaka jest sytuacja augustowskiego szpitala?Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i egzekutywy Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Radni mogą zorganizować referendum, w trakcie którego poinformują mieszkańców Augustowa, jak burmistrz Karolczuk bezczelnie "przepala" ich pieniądze na swoje bezczelnie uskuteczniane w augustowskim samorządzie fanaberie niegospodarności zmaterializowane w tworzeniu kolejnych etatów finansowanych za pieniądze mieszkańców i skutkujących drenowaniem miejskiego budżetu setkami tysięcy złotych. Fanaberie "kreatywnej" polityki kadrowej przez okres dwóch kadencji burmiszcza Karolczuka liczone będą stratami w kwocie kilku milionów złotych.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 09:59Źródło komentarza: Marian Dyczewski: "Burmistrz Walulik rządził sam i dał radę" (video)Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i ekipy Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸💰💰💰🤑🤝👏🏚🏚🏚Treść komentarza: Panie Marianie, ma Pan rację. Radni z opozycji powinni zorganizować i aktywnie uczestniczyć w referendum w sprawie odwołania burmistrza Karolczuka w związku z prowadzoną przez niego ewidentnie niegospodarną polityką kadrową skutkującą drenowaniem miejskiego budżetu liczonym już w milionach zlototych. Mieszkańcom trzeba wytłumaczyć, że przez cztery lata w wyniku pionierskiej, intencjonalnej i jednocześnie niegospodarnej działalności burmiszcza Karolczuka polegającej na utworzeniu w augustowskim magistracie etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, wydatkowane są w skali tylko jednego roku setki tysięcy złotych na uposażenie drugiego zastępcy burmiszcza Karolczuka. Należy uświadomić mieszkańcom, iż w pewnym sensie są ograbiani ze swoich pieniędzy, które pochodzą z ich podatków. Trzeba też dać do zrozumienia mieszkańcom, że są swego rodzaju pracodawcami miejskich włodarzy, w tym burmistrza Karolczuka, jego dwóch zastępców Chodkiewicza i Sieczkowskiego oraz innych urzędników ratusza i miejskich jednostek organizacyjnych oraz pełnomocnika burmistrza Karolczuka. Należy przekazać konkretne kwoty mieszkańcom, żeby poznali skalę procederu, który jest ćwiczony w augustowskim samorządzie przez insrybutorowo-jablonkowców spod znaku Nasze Miasto-PiS.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 08:44Źródło komentarza: Marian Dyczewski: "Burmistrz Walulik rządził sam i dał radę" (video)Autor komentarza: Fejsbukowi kabotyni, picerzy, pozerzy i farmazoniarzeTreść komentarza: Nie ma projektow, staży zagranicznych, klas branżowych drugiego stopnia, ŻADNEJ szkoły policealnej, ale za to jest fejsbukowe kabotyństwo, picerowanie, pozerowanie i farmazoniarstwo dyrekcji szkoły współ zespół z pisowskimi lamusami ze starostwa powiatowego.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 07:52Źródło komentarza: Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2026: augustowskie szkoły z brązowymi odznakamiAutor komentarza: Temida⚖️Treść komentarza: Komenda Powiatowa Policji w Augustowie powinna bezzwłocznie skontaktować się z osobą poszkodowaną w tym wypadku, zwrócić dla niej pieniądze za mandat z ustawowymi odsetkami za zwłokę w zapłacie, przeprosić poszkodowanego tego wypadku, przyznać rekompensatę pieniężną za doznane krzywdy i straty, wszcząć postępowania z urzędu wobec CSiR za niewłaściwe oznakowanie akwenu, na którym posadowiony jest wyciąg narciarzy wodnych i natychmiast wnieść do Sądu wniosek o ukaranie grzywną dyrektora CSiR za naruszenie prawa z art. 160 kk.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 06:32Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Teraz działka o której tu mowa już nie ma takiego znaczenia. Miasto sprzeda działki 200101_1.0004.1/66 oraz 200101_1.0004.1/24 i będzie świetna lokalizacja na biznes. Obok na działce 200101_1.0004.1/67 będzie piękny park i początek kładki która jest przepychana kolanem. Na działce 200101_1.0004.1/21 będzie droga dojazdowa i parking. Dodać trzeba, że w planie zagospodarowania przestrzennego zezwolono na budowę budynków do 6 pięter. Będzie piękna ozdoba krajobrazu zamiast drzew.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 21:36Źródło komentarza: Powraca sprawa nieruchomości na Zarzeczu. Co dalej z działką i nadpalonym budynkiem?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Może nie wystartuje drugi raz, po tym co się wydarzyło. Szczerze mówiąc trochę wstyd.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 20:47Źródło komentarza: Konkurs na Zastępcę Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie — zgłoszenia do 16 lutego 2026Autor komentarza: OnaTreść komentarza: a co z nieruchomością wysiedlona na Zarzecze 2 ?Data dodania komentarza: 1.02.2026, 19:57Źródło komentarza: Powraca sprawa nieruchomości na Zarzeczu. Co dalej z działką i nadpalonym budynkiem?Autor komentarza: SzkodaTreść komentarza: Technikum, to wykorzystuje może 30% swojego potencjału. Traci na tym oczywiście młodzież. Żadnych projektów, staży zagranicznych, kursów. Nawet szkoły policealnej nie ma.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 18:32Źródło komentarza: Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2026: augustowskie szkoły z brązowymi odznakamiAutor komentarza: !!!Treść komentarza: Ma pan całkowitą rację Panie Marianie. Źli ludzie rozkradają miasto. Serce boliData dodania komentarza: 1.02.2026, 18:17Źródło komentarza: Marian Dyczewski: "Burmistrz Walulik rządził sam i dał radę" (video)Autor komentarza: podawajcie więcej informacjiTreść komentarza: O tym się mówi od dawna, że powiaty powinni zlikwidować w Polsce. To teraz tylko dziadostwo, nepotyzm, marnowanie pieniędzy obywateli. Żadnych inwestycji w Augustowie już nie będzie. Kasa jest do wzięcia to się ją bierze i tyle.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 18:05Źródło komentarza: Pytania o zatrudnienia w starostwie i jednostkach powiatu augustowskiegoAutor komentarza: GrzesiuTreść komentarza: I pewnie dostał premię nowo roczna ( którą sam sobie kazał zrobić) i pojechał się opalaćData dodania komentarza: 1.02.2026, 17:00Źródło komentarza: Pytania o zatrudnienia w starostwie i jednostkach powiatu augustowskiegoAutor komentarza: Banda idiot**Treść komentarza: Chłopak chyba na wczasach za granico siedzi i z ciepłych krajów wydaje dyspozycje…Data dodania komentarza: 1.02.2026, 15:55Źródło komentarza: Pytania o zatrudnienia w starostwie i jednostkach powiatu augustowskiegoAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Zgadzam się. Niestety od lat rządzi nami organizacja spod znaku "Kaczej Łapy". No i mamy ptasią grypę w gospodarce augustowskiej..Data dodania komentarza: 1.02.2026, 14:27Źródło komentarza: Augustów nie może wisieć na jednej firmieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Niestety. Trzeba było myśleć samodzielnie..Data dodania komentarza: 1.02.2026, 14:13Źródło komentarza: Konkurs na Zastępcę Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie — zgłoszenia do 16 lutego 2026Autor komentarza: Rozwój wsteczny Augustowa pod auspicjami Nasze Miasto-PiS☝️💪👉🤡👺👹🚀🛰🛸🥸💰💰💰💸🤑👈🤝👏📉🏚🏚🏚Treść komentarza: Diano, muszę Tobie przyznać, że to co napisałaś jest niestety całkowitą prawdą. Insrybutorowo-jablonkowe popaprańcy od uskuteczniania folwarcznego byznesowania skierowali miasto na równię pochyłą. Augustów pod rządami ww. egzekutywy Nasze Miasto-PiS od dekady brnie wprost w kierunku zaściankowienia, a finalnie całkowitej zapaści. Potencjał rozwoju Augustowa w aspekcie uzdrowiska i turystyki został całkowicie zaorany przez niewydarzonych "fachowców" spod znaku Nasze Miasto-PiS.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 09:03Źródło komentarza: Augustów nie może wisieć na jednej firmieAutor komentarza: Człowiek.Treść komentarza: Drogi kolego Zgadzam się że żadna władza nie trwa wiecznie, ale człowiek pozostaje człowiekiem i sprzedawać się dla koryta i kasy to jest chyba nie ładnie, w życiu trzeba mieć zasady a nie robić z siebie idiotę szmatę i sprzedawczyka,a wszystko to tylko żeby utrzymać się przy korycie.Data dodania komentarza: 1.02.2026, 07:31Źródło komentarza: Jerzy Kłoczko apeluje do radnego rady powiatu augustowskiego (nagranie)Autor komentarza: Temida⚖️Treść komentarza: Dlaczego właściciel i zarządca "Miejskiego wyciągu narciarzy wodnych na jez. Necko" nie złożyli zgłoszenia na policję w sprawie tego wypadku? Może warto zapytać o to burmistrza Augustowa M. Karolczuka i dyrektora CSiR M. Parucha? Czy policja poinformowała poszkodowanego o możliwości złożenia wniosku do organów ścigania na podstawie art. 160 par. 5, skoro doszło do wypadku na terenie obiektu użyteczności publicznej z uszkodzeniem ciała osoby poszkodowanej? Jakiego uszczerbku na zdrowiu doznała osoba, która uległa wypadkowi? Czy ww. urzędnicy piastujący najwyższe stanowiska urzędnicze poinformowali poszkodowanego, iż może dochodzić swoich praw na podstawie art. 160 kk par. 5, czy może chcieli coś ukryć, bądź zataić?Data dodania komentarza: 1.02.2026, 00:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Dojmujące drenowanie budżetu Augustowa burmiszczowymi pensyjami trzech jeźdźców augustowskiej apokalipsy spod znaku Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Burmiszczowie Karolczuk, Chodkiewicz i Sieczkowski na pewno posłuchają radnych w kwestii zoptymalizowania polityki kadrowej ćwiczonej w urzędzie miejskim w Augustowie, znaczy się zmniejszenia co najmniej o 33 %, a najlepiej o 66 % liczby etatów burmistrzów Augustowa. Ciekawe który z ww. fachowców spod znaku Nasze Miasto-PiS honorowo zrezygnuje ze stanowiska, żeby wreszcie zakończyć dojmujące drenowanie miejskiego budżetu setkami tysięcy złotych w skali jednego roku? Karolczuk, Chodkiewicz, czy jednak Sieczkowski zakończy wreszcie drenowanie miejskiego budżetu swoim "drogocennym" uposażeniem?Data dodania komentarza: 31.01.2026, 17:46Źródło komentarza: Marian Dyczewski: "Burmistrz Walulik rządził sam i dał radę" (video)
Reklama