Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 maja 2026 23:06
Reklama

Demokracja naszego miasta

Podziel się
Oceń

Koalicja rządząca ugrupowania Nasze Miasto i banitów z klubu PiS dopięła swego. Po wejściu w życie przegłosowanych przez nich zmian do statutu miasta radni miejscy nie będą mogli odczytywać na sesji interpelacji, składanych często w imieniu mieszkańców. Jedyny punkt w porządku sesji rady miejskiej z możliwością swobodnej wypowiedzi też zostanie ograniczony. Rządzący „usprawniają” demokrację poprzez zmiany, które zdaniem opozycji mają służyć kneblowaniu ust przeciwnikom burmistrza.
Demokracja naszego miasta
Na górze od lewej radni opozycji: Leszek Cieślik, Marcin Kleczkowski, Marek Sznejder i Aleksandra Sigillewska. Na dole od lewej radni koalicji rządzącej: Dariusz Ostapowicz, Alicja Dobrowolska i Magdalena Śleszyńśka.

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

W aktualnej radzie miejskiej w Augustowie nic dzieje się przez przypadek. Pod płaszczykiem usprawnienia prac radnych są wprowadzane zmiany, które mogą mieć ukryte drugie dno. Tak było półtora roku temu, kiedy koalicja rządzącej dokonała abordażu na większość komisji i przejęła w nich bezwzględną władzę. Stało się to po tym, gdy na sesjach podejmowano inne decyzje niż wypracowywane po wielu godzinach pracy w komisjach. Zwolennicy budzących ogromne kontrowersje zmian do tej pory mają usta pełne populizmu przekonując, że przejęcie komisji wynikało wyłącznie z ambicji intensywnej, merytorycznej pracy na rzecz Augustowa.

Od wielu miesięcy przewodnicząca rady miejskiej hołduje również zasadzie pieczołowitego odmierzania czasu wypowiedzi radnym. Tragikomicznie wygląda odliczanie sekund radnym i odbieranie głosu po przekroczeniu limitu. Ofiarami takiej sytuacji są przede wszystkim radni opozycyjni, którzy mają zawsze dużo pytań do głosowanych na sesjach uchwał. Wielokrotnie jedyną szansą swobodnej wypowiedzi były punkty porządku obrad związane z interpelacjami i zapytaniami radnych oraz przede wszystkim punkt wolne wnioski. Bez wątpienia były to też najbardziej ciekawe i chętnie oglądane punkty naszych sesji. Ostatnio radni koalicji rządzącej zdecydowali o wprowadzeniu zmian do statutu miasta. Przegłosowanie zmian należy uznać za skrajnie szkodliwy scenariusz. Pojawia się coraz więcej ocen, że rządzącym może chodzić o zamknięcie ust oponentom burmistrza oraz o to, aby mieszkańcy dowiedzieli się jak najmniej.

Powód zmian wydaje się oczywisty

Przegłosowane na niedawnej sesji propozycje koalicji rządzącej o braku możliwości odczytania interpelacji na sesjach, a także ograniczenia wypowiedzi w punkcie wolne wnioski do pięciu minut to działania, których cel wydaje się oczywisty. Ucierpią na tym głównie mieszkańcy, a utrudnione zadanie będą miały również media. Argumentacja rządzących, że interpelacje nie są odczytywane m.in. na sesjach rady powiatu i zapisy ustawy o samorządzie gminnym nie nakładają takiego obowiązku, jest dalece nieprzekonująca, ponieważ w Augustowie burzliwe zmiany forsowane są po ponad połowie kadencji. „Timing” tego wydarzenia jasno pokazuje, że nie chodzi tu o żadne usprawnienie obrad. Zmiany o charakterze niemalże ustrojowym są wdrażane przez koalicję, mającą zaledwie jeden głos przewagi nad opozycją, która sprzeciwia się bulwersującym ograniczeniom. Tymczasem radni opozycji po przeliczeniu ilości głosów z ostatnich wyborów, cieszą się mocniejszym mandatem społecznym mieszkańców Augustowa.

Na wrześniowej sesji rady miejskiej wywiązała się arcyciekawa debata. Przewodniczący PiS w Augustowie Marcin Kleczkowski ocenił, że obóz rządzący w radzie boi się merytorycznej, wolnej, otwartej dyskusji i brzydzi się nią. Były przewodniczący rady miejskiej narzekał, że w statucie nie pojawił się proponowany przez niego obligatoryjny zapis o obecności punktu wolne wnioski w porządku obrad sesji, ale zamieszczono jedynie kurtuazyjny zapis mówiący o tym, że porządek obrad „powinien zawierać” ten punkt. Kleczkowski wyraził obawę, że tak nieprecyzyjnie sformułowany tekst pozwoli na to, by wolne wnioski zupełnie zniknęły z sesji.

Przewodniczący doraźnej komisji statutowej Marek Sznejder zauważył, że rządzący głosują za zmianą w statucie, która będzie im na rękę, ale sprzeciwiali się innym zmianom, mogącym uporządkować pracę radnych. Mowa na przykład o możliwości wydłużenia czasu wypowiedzi radnym. W naszej radzie ten czas już dziś jest bardzo ograniczony. W opinii Marka Sznejdera z Koalicji Obywatelskiej czymś nieprzyzwoitym jest to, kiedy radnym odbiera się głos zanim zdążą skończyć wypowiedź, co obecnie stało się standardem. Sznejder ubolewał również, że niektórzy radni nie umieją zachować kultury i wybuchają śmiechem podczas rozmów na sesji.

Aleksandra Sigillewska mocno krytykowała zmiany autorstwa koalicji rządzącej. Radna PiS stwierdziła, że odczytanie interpelacji na wrześniowej sesji trwało raptem dwadzieścia minut i był to najciekawszy punkt z perspektywy mieszkańców. Sigillewska zauważyła, że w naszej radzie pod względem czasu wypowiedzi funkcjonują restrykcyjne przepisy, jakich trudno jest szukać w statutach innych samorządów. Radna nigdzie indziej nie znalazła zapisów, że radni podczas debaty nad danym punktem sesji mogą mówić przez zaledwie dwie minuty oraz pięć minut w skrajnych, rzadko spotykanych przypadkach tzw. długich debat. Sigillewska odniosła się też do ograniczenia wolnych wniosków i zapytała rządzących, czego się boją? Radna PiS chciała odczytać zapis ze statutu Suwałk. Ale bezwzględnie skończył jej się czas wypowiedzi.

Rafał Harasim wyraził zdumienie proponowanymi zmianami. Radny Koalicji Obywatelskiej zastanawiał się czy rządzącym chodzi o to, by mieszkańcy dowiadywali się o sytuacji miasta jedynie z Facebooka i gazetek kolportowanych przez urząd miejski? Harasim przypomniał też o pamiętnej i skandalicznej sytuacji, gdy jeden z mieszkańców czekał na punkt wolne wnioski i szansę zabrania głosu przez blisko dziesięć godzin, po czym przewodnicząca rady przyznała mu zaledwie minutę na wypowiedź. Radny KO ubolewał, że chociaż sama nazwa „sesja rady miejskiej” wskazuje, iż jest to posiedzenie radnych, to dużo więcej prawa i swobód mają dziś na nich urzędnicy, do których wypowiedzi radni nie mają możliwości się odnieść. Doskonałą puentą wypowiedzi Harasima była opinia, że przewodnicząca rady ma problem z interpretacją wypowiedzi niektórych radnych i oceną tego, czy dany radny nie odbiega od tematu dyskusji.

Rządzący obarczają winą opozycję

Kontrowersyjnych propozycji bezwzględnie bronili członkowie koalicji rządzącej, a winą za konieczność ich wdrożenia obarczali oczywiście opozycję. Magdalena Śleszyńska mówiła, że radni opozycyjni wiele razy wracają do tych samych tematów, wygłaszają te same obelgi oraz obrażają urzędników i innych radnych, dlatego chce to ukrócić i popiera zmiany. Śleszyńska reprezentująca ugrupowanie Nasze Miasto, miała takie zarzuty przede wszystkim do Marcina Kleczkowskiego i Tomasza Miklasa. Dodała, że gdyby można było rozmawiać merytorycznie i na normalnym poziomie, rządzący z chęcią by to czynili. Jednak zdaniem Śleszyńskiej sesje i komisie rady miasta w Augustowie w tej kadencji samorządu miejskiego to po prostu wstyd.

Podobną opinię przedstawiła Jolanta Oneta Roszkowska. Banitka z klubu PiS stwierdziła, że tak naprawdę nikt nie zniósł interpelacji radnych, tylko nie będą one odczytywane na wizji. Zdaniem Roszkowskiej czytanie interpelacji podczas transmitowanych sesji było wyłącznie „popisem”. Radna dodała, że każda osoba chcąca zapoznać się z interpelacjami będzie mogła wejść na stronę internetową. Przypominamy pani Jolancie, że Biuletyn Informacji Publicznej urzędu miejskiego nie jest szczególnie popularny wśród mieszkańców, którzy będą musieli w nim szukać interpelacji i nie będzie to dla nich łatwe. Bagatelizowanie problemu i narracja, że interpelacje znajdują się na stronie internetowej urzędu, jest słabo przekonującą argumentacją.

Dariusz Ostapowicz ocenił, że zmiany w statucie są niezbędnym elementem zapobiegającym anarchii na sesjach zwłaszcza w wyniku działań radnych Marcina Kleczkowskiego i Tomasza Miklasa. Banita z PiS powiedział także, że demokracja ma to do siebie, iż sama ustala zasady.

Tomasz Miklas ripostował, że nie demokracja, ale dyktatura sama ustala sobie zasady. Radny PiS przypomniał, że radni w obecnej kadencji otrzymali wyraźną podwyżkę wartości diety i nie mogą narzekać na długie sesje. Miklas mówił, że poparcie burmistrza było warunkowane podwyższeniem diety. Tomasz Miklas słusznie zwrócił uwagę, że w poprzedniej kadencji ugrupowanie Nasze Miasto mocno krytykowało burmistrza Wojciecha Walulika, gdy przestał udzielać odpowiedzi na interpelacje podczas sesji. Radny twierdził, że padały wówczas opinie o łamaniu demokracji i braku przejrzystości. Czy punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?

Najbardziej zdumiewające jest to, że radni koalicji rządzącej nie widzą swojej winy w długich i zmieniających się w pośmiewisko sesjach. Przysłuchując się ich wypowiedziom na niedawnej sesji można było odnieść wrażenie, że winna jest opozycja. To nieprawdopodobny wręcz brak samokrytycyzmu. Nie docierają do nich także merytoryczne argumenty, że wpływ na długość sesji ma możliwość niemal nieograniczonych wystąpień urzędników, których tyrady nie mają dużego wpływu na zapadające decyzje i czasami przybierają formę politycznych przemówień. Nie ma raczej wątpliwości, że gdyby np. w poprzedniej kadencji podobne zmiany do statutu zaproponował burmistrz Wojciech Walulik, ugrupowanie Nasze Miasto pierwsze krzyczałoby o demokracji i cenzurowaniu dyskusji. Ostatnio przegłosowane zapisy do statutu miasta są być może pierwsza uchwałą, którą augustowska rada miasta nowej kadencji powinna zmienić.

*Artykuł ukazał się w 38/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

Darek 01.10.2021 12:04
Jak już nie będzie przewodnicząco to będzie tylko nosić płozę hamulcowa żeby wagony nie zbiegły Alka ma swoje pięć minut więc to wykorzystuje każdy by tak zrobil

Mam pomysła 30.09.2021 23:46
Nasze Miasto powinno wprowadzić na terenie Augustowa stan wojenny i zakazać pisania przez dziennikarzy.

Eugeniusz 30.09.2021 21:35
Najgorsze jest to, co jest najlepsze z perspektywy rządzących. Chodzi o to, że do kolejnych wyborów zostały jeszcze aż dwa lata, a może nawet prawie trzy, bo są przecież pogłoski o możliwym przesunięciu o pół roku wyborów samorządowych. Dlatego dziś podejmują takie decyzje, bo do wyborów może niewielu będzie o tym pamiętało. Nie można do tego dopuścić. Na każdym kroku przypominajmy decyzje i sukcesy naszych władz, aby mieszkańcy o nich pamiętali.

Kabaret 30.09.2021 20:52
Dziwię się, że jeszcze do Augustowa nie przyjechała telewizja typu TVP INFO, bo materiał mógłby taki powstać, że głowa mała. Proponuję osobom mającym "dojście", by poinformowały ogólnopolskie media o sytuacji naszego miasta.

Arogancja 30.09.2021 19:41
Demokracja?.....raczej zamykanie ust radnym wybranym przez nas mieszkańców! To dyktatura !

pszewoniczonca 30.09.2021 19:32
Widok Szapapaż z tym łańcuchem na szyi budzi moją głęboką odrazę i pełne zażenowania politowanie. To tak jakby wieprza ubrać w koronę i traktować go jak księcia. Jest to gigantyczna porażka samorządności na skalę ogólnopolską, wstyd który będzie się ciągnął za nami przez lata. Jest coś w tym, że im bardziej arogancka i zdemoralizowana władza, tym bardziej nobilituje miernoty, prymitywów i pożytecznych głupków.

Hrabina 01.10.2021 08:19
Nosi go przy różnych okazjach, aby manifestować sprawowaną władzę i przy okazji się dowartościować, bo w końcu insygnia władzy dodają splendoru i przekonania o swojej nieomylności.

Podstolina 01.10.2021 09:28
Swego czasu v-ce nim się obwieszał na wszelakich imprezach aby podnieść swe ego. Już wtedy było widać że marzy mu się władza absolutna , która wiadomo co robi z człowiekiem.

Szapapaż 01.10.2021 15:02
Tak jakby lud ją wybrał w wyborach powszechnych na urząd przewodniczącego rady miejskiej.

ooloo 01.10.2021 11:43
Brakuje tylko kółka w nosie.

Babka 30.09.2021 17:39
Oooooo nsjszykowniejsza radna ???

Hendryk 30.09.2021 15:12
Tylko jednym słowem mogę ocenić te zmiany: bezwstydnicy.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 3 z dnia 26 marc - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec .Treść komentarza: Takich starostów jak pan Jarosław Szlaszynski i pan Dariusz Szkilondz nie było i nie będzie. Szkoda że w powiecie augustowskim są radni że dla kasy i koryta swojego i rodziny zrobią nawet najgorsze świństwo.Data dodania komentarza: 5.05.2026, 16:50Źródło komentarza: Dariusz Szkiłądź o ślizgawicy, "płonącej planecie" i tragicznych chodnikachAutor komentarza: jaTreść komentarza: haha dobre, smutne ale prawdziweData dodania komentarza: 5.05.2026, 14:03Źródło komentarza: Dlaczego nie zdemontowano drabinek?Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Uszkodzenia kamer mogą być szybko z uwagi na montaż. A kto to podłączał? Dwie lampy przy parku linowym świecą non-stop. Szwagier lepiej by to podłączył za pół litra. Te kamery to po to aby jedna drugą obserwowała? Myśl techniczna rodem z obory..Data dodania komentarza: 5.05.2026, 13:06Źródło komentarza: Dlaczego nie zdemontowano drabinek?Autor komentarza: Kolekcjoner legitymacji partyjnychTreść komentarza: Tzw. partyjny bezkręgowiec, czyli osobnik z symptomatycznie elastycznymi poglądami politycznymi i nietuzinkowymi "zasadami" moralnymi.Data dodania komentarza: 4.05.2026, 22:18Źródło komentarza: Bezpartyjni Samorządowcy zapraszają na spotkania przedwyborcze w Suchowoli i SuwałkachAutor komentarza: geniuszeTreść komentarza: Pisali wniosek o fundusze norweskie.Data dodania komentarza: 4.05.2026, 20:13Źródło komentarza: Brak władz na komisji to „rażące naruszenie”. Skarga na burmistrza AugustowaAutor komentarza: KonserwatorTreść komentarza: Chciałbym pogratulować monitoringu na miejskiej plaży. Kto to projektował, kto to montował, kto to odbierał? To wszystko wygląda jak robione metodą na słowo honoru. Kamerki na blaszki i skrzynki rodem z muzeum techniki. Chciałbym zawnioskować o umieszczenie tabliczki "eksponat z lat 90", będzie prawie jak zabytek zwany kanałem. Augustowski zestaw RETROData dodania komentarza: 4.05.2026, 17:59Źródło komentarza: Dlaczego nie zdemontowano drabinek?Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Ten temat nocnych rajdów ulicami miasta był już poruszany w poprzednim roku i nic to nie dało. Być może któryś z driverów ma koneksje w UM i Policji. A przy okazji przypomnę niektórym osobom o zatrzymywaniu się przy szkołach przed przejściami dla pieszych, wypuszczaniu pociech i blokowaniu ruchu. Niebawem numery pojazdów z markami, a potem oglądać na Stop Cham. O KWP Białystok, nie wspomnę..Data dodania komentarza: 4.05.2026, 16:02Źródło komentarza: Groźny wypadek na trasie Augustów–Lipsk. Motocyklista uderzył w tył autaAutor komentarza: Czyżby intencjonalny brak "bezkosztowo" naprawionych drabinek?Treść komentarza: Dyrektorze Paruch, na sesji rady miejskiej tłumaczył się pan, że drabinki intencjonalnie nie zostały zdemontowane, żeby zapewnić w okresie zimowym bezpieczeństwo użytkownikom kąpieliska przy zburzonym POSTiW. Dlaczego w takim razie obecnie nadal nie zostały zamontowane uszkodzone w wyniku zaniedbańi zaniechań CSiR, znaczy się naprawione "bezkosztowo" drabinki przy zburzonym POSTiW? Czyzby w okresie letnim drabinki są mniej potrzebne, niż w okresie zimowym, gdy tafla jeziora Necko jest zamarznięta?Data dodania komentarza: 4.05.2026, 13:35Źródło komentarza: Dlaczego nie zdemontowano drabinek?Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Baszko? hehehe.. gdzie on już nie był.. polityka polska to jedna wielka żenada.Data dodania komentarza: 4.05.2026, 12:41Źródło komentarza: Bezpartyjni Samorządowcy zapraszają na spotkania przedwyborcze w Suchowoli i SuwałkachAutor komentarza: Mieszkańców Augustowa stać na utrzymywanie trzech "drogocennych" burmistrzów Karolczuka, Chodkiewicza i Sieczkowskiego, natomiast pieniędzOff na straż miejską nima i chyba nie będzie!Treść komentarza: "Spektakularny" hałas generowany przez kierowców pojazdów posiadających układy wydechowe wywołujące zakłócanie porządku i spokoju publicznego jest bezpośrednio penalizowany sankcjami zawartymi w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Wystarczy, że policja lub straż miejska, której w Augustowie niestety nie ma, zacznie egzekwować ww. akt prawny i zaprzestanie udawać, że nie ma problemu lub nie daj Boże bać się karać "tłumikowców" zakłócających porządek i spokój publiczny swoimi ponadprzeciętnie głośnymi wehikułami.Data dodania komentarza: 4.05.2026, 10:29Źródło komentarza: Groźny wypadek na trasie Augustów–Lipsk. Motocyklista uderzył w tył autaAutor komentarza: Układy wydechowe wydające "spektakularne" dźwięki vs zakłócanie ciszy nocnej w AugustowieTreść komentarza: Czy augustowska policja w porze nocnej jeszcze działa? Kiedy zakończony zostanie wreszcie proceder związany z zakłócaniem tzw. ciszy nocnej (miru domowego) przez prawdopodobnie cierpiących na bezsenność kierowców motocykli z układami wydechowymi potrafiącymi przebudzić nawet umarłego? Cisza nocna chyba jeszcze obowiązuje w Augustowie, natomiast osiedla mieszkalne to raczej nie jest tor rajdowy? Poza tym, jeśli ktoś ma pojazd, który wydaje tak "spektakularne" dźwięki, że nie nadaje się do jazdy w porze nocnej w terenie zabudowanym z uwagi na wytwarzany przez układ wydechowy ponadnormatywny smog akustyczny, to powinno się za takie wykroczenie karać mandatem lub odbierać dowód rejestracyjny, żeby ukrucić proceder związany z zakłócaniem ciszy nocnej w Augustowie.Data dodania komentarza: 4.05.2026, 08:24Źródło komentarza: Groźny wypadek na trasie Augustów–Lipsk. Motocyklista uderzył w tył autaAutor komentarza: Trzech "drogocennych" burmiszczów Augustowa vs darmowe obiady & koncerty za 1 zł?Treść komentarza: Czy to prawda, że mieszkańcy Augustowa wolą mieć trzech burmistrzów, którzy swoimi uposażeniami generują roczny koszt dla miejskiego budżetu w kwocie ponad milion złotych, czy wolą jednak mieć dwóch kompetentnych burmistrzów, ale za to darmowe obiady dla dzieci w miejskich przedszkolach i szkołach? A może mieszkańcy Augustowa chcieliby w wakacje kilka koncertów znanych wykonawców, odpłatnych za symboliczne 1 zł dla posiadaczy Augustowskiej Karty Mieszkańca?Data dodania komentarza: 3.05.2026, 12:47Źródło komentarza: Bezpartyjni Samorządowcy zapraszają na spotkania przedwyborcze w Suchowoli i SuwałkachAutor komentarza: Wiekopomne blamaże trzech jeźdźców augustowskiej apokalipsy, czyli ZERO złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich dla Augustowa i jego mieszkańcówTreść komentarza: Wielka szkoda, że urząd miejski pod kierownictwem aparatczyków Nasze Miasto-PiS nie potrafi wykorzystać potencjału Augustowa. W ostatnich latach koncertowo zaprzepaszczona została szansa pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich na rozwój królewskiego miasta nad Nettą. To niestety bardzo dojmujacy cios dla Augustowa i jego mieszkańców, zaserwowany ultradyletantyzmem i meganiekompetencją przez gazetkowo-festniarskiego burmiszcza Karolczuka oraz jego dwóch równie koncertowo statystujących zastępców Chodkiewicza i Sieczkowskiego. Augustów mogłyby wreszcie zejść ze ścieżki brnięcia w kierunku zadupia i zaścianka kresów wschodnich, a przede wszystkim realnie wejść na drogę rozwoju - a nie tylko lewitować w rzeczywistości alternatywnej szytej populistyczno-propagandowym sznytem z mchu i papraci w gazetce pod redakcją burmiszcza Karolczuka i na służbowych kontach fb tychże kompulsywnych picerów, pozerów i farmazoniarzy.Data dodania komentarza: 3.05.2026, 09:44Źródło komentarza: Wywiad z Leszkiem Stanisławem CieślikiemAutor komentarza: NinaTreść komentarza: Nie zapominaj że p. Wojciech stał się urzędnikiem państwowym a to wszystko zmienia???Data dodania komentarza: 3.05.2026, 08:44Źródło komentarza: Koncepcja na półkę. Dziękuję i do widzeniaAutor komentarza: Prawilny PolakTreść komentarza: Z wypowiedzi odrazu widać jaki "światły umysł"... tolerancja przede wszystkim i Polska dla Polaków.Data dodania komentarza: 2.05.2026, 23:15Źródło komentarza: Wywiad z Leszkiem Stanisławem CieślikiemAutor komentarza: Radary i odpowiednie oznakowanie mogą ocalić zdrowie, a nawet życieTreść komentarza: Czy radni miejscy i powiatowi mogliby wreszcie doprowadzić do zainstalowania dwóch radarów na ulicy Wojska Polskiego, zanim dojdzie do tragedii na tej drodze? Bardzo często piraci drogowi, nomen omen potencjali mordercy, robią sobie wyścigi na tej ulicy. Ograniczenie prędkości do 30-40 km na godzinę i dwa radary powinny zrobic swoją robotę, czyli zadziałać prewencyjnie, zanim niewinne osoby poniosą śmierć na tej głównej arterii miejskiej w Augustowie i niestety ulubionej przez ww. bezmózgich quasi-rajdowców, aspirujących do miana drogowych morderców.Data dodania komentarza: 2.05.2026, 21:37Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: 🇪🇺🇵🇱🇪🇺🇵🇱🇪🇺Treść komentarza: Proponuję, żeby za rok lokalni działacze KO zorganizowali w Augustowie święto, ale nie populistyczno-ksenofobiczny festyn dla prawilnych Polaków wrzeszczących - Polska dla Polaków oraz hołdujących martyrologicznemu i nacjonalistycznemu quasi-patriotyzmowi. Święto flagi powinno być świętem Polaków-Europejczyków utożsamiających się z silną Polską w wielonarodościowej Unii Europejskiej - zjednoczonej poszanowaniem dla wartości demokratycznych. Takie święto przede wszystkim nie powinno być zawłaszczone przez pisowskich katotalibów, konfederacyjnych szurów, faszystów, nacjonalistów i innej maści kuglarzy-populistów epatujących ksenofobiczbymi hasłami.Data dodania komentarza: 2.05.2026, 16:17Źródło komentarza: Wywiad z Leszkiem Stanisławem CieślikiemAutor komentarza: Zarabia za ciężką pracęTreść komentarza: To chyba niemożliwe. Zarabia chyba wystarczająco, żeby pojechać własnym samochodem. Była w tym roku podwyżka?Data dodania komentarza: 1.05.2026, 18:46Źródło komentarza: Koncepcja na półkę. Dziękuję i do widzeniaAutor komentarza: Kładka nad Nettą vel augusowski przekop Mierzei WiślanejTreść komentarza: Kładka nad Nettą w Augustowie będzie takim samym niewypałem i jednocześnie bezmyślnym przepaleniem publicznych pieniędzy, jak pisowski przekop Mierzei Wiślanej, który pochłonął ponad 2 miliardy złotych. Kładka nad Nettą nie będzie żadną atrakcją turystyczną i w żadnym stopniu nie wpłynie na rozwój Augustowa. Tak samo jak utworzenie w urzędzie miejskim drugiego etatu zastępcy burmistrza Karolczuka nie spowodowało nic pozytywnego dla Augustowa, natomiast na pewno uszczupliło budżet miejski Augustowa.Data dodania komentarza: 1.05.2026, 17:25Źródło komentarza: Fakty zamiast oskarżeń. Dokumenty zamiast FacebookaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Bufona i Karskiego "qtafona". To tak w skrócie. Tu nie ma z kim gadać, dwie sztachety Gburmiszcza, Łoneta 6 zeta czy też "mucho-lipski"?. Śmieszne muppety na sznurku zdychającego komucha żoliborskiego. Będą wyć, gdy Prawo i Sprawiedliwość przyjdzie po te Qrestwo. A myślę, że przyjdzie niebawem..Data dodania komentarza: 1.05.2026, 17:16Źródło komentarza: Wnukowski zaapelował o przeprosiny
Reklama