Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 grudnia 2025 09:19
Reklama
Reklama

Augustów to jego mieszkańcy PREMIUM

Podziel się
Oceń

„Augustów to jego mieszkańcy!” –takie hasło na sztandarach niosło Nasze Miasto przed ostatnimi wyborami. Tymczasem podczas rządów tego środowiska wiele eksponowanych i ważnych stanowisk w mieście zajmują osoby spoza Augustowa. Na to zjawisko coraz częściej zwracają uwagę także forumowicze portalu dziennikpowiatowy.pl. Należy zadać pytanie, czy w Augustowie faktycznie nie ma odpowiednio wykwalifikowanych mieszkańców?
Augustów to jego mieszkańcy PREMIUM
Były dyrektor CSiR Andrzej Zarzecki

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Zastanawiające zjawisko oraz jego skala

Nasze Miasto rządzi w Augustowie drugą kadencję i po raz kolejny ma swojego burmistrza. Sukces wyborczy tego ugrupowania w dużym stopniu oparty był na dobrej kampanii, dzięki świetnie opanowanym zdolnościom marketingowym, wizerunkowym oraz socjotechnicznym. Przed wyborami do znudzenia słuchaliśmy, że Augustów to jego mieszkańcy. Hasło mimo swojej prostoty okazało się kluczem otwierającym bramę do zwycięstwa.

W ostatnim czasie wielu forumowiczów portalu dziennikpowiatowy.pl zwracało naszą uwagę na ciekawe zjawisko, a właściwie na jego skalę. Podczas rządów Naszego Miasta zaskakująco dużo funkcji kierowniczych w mieście zajmują osoby spoza Augustowa. Trzeba podkreślić, że nikt nie neguje ich kwalifikacji i kompetencji, nie kwestionuje ich pracy, ani nie odnosi się do nich personalnie. W poprzedniej kadencji samorządu mieliśmy prezesa Kodremu z okolic Rucianego-Nidy, prezesa Necka z Trójmiasta, prezesa Wodociągów i Kanalizacji Miejskich ze Stalowej Woli oraz dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 (teraz Szkoły Podstawowej nr 4) z Suwałk. Dopiero po rozpadzie związku Wojciecha Walulika z Naszym Miastem na funkcje prezesów w spółkach miejskich Kodrem i Necko powołano fachowców pochodzących z Augustowa, gdy ich poprzednicy odeszli w atmosferze skandalu. W bieżącej kadencji samorządu u władzy znów jest Nasze Miasto oraz wybrany z ich komitetu burmistrz. Prezesem wodociągów została osoba z Lidzbarka Warmińskiego, stery w Necku objął prezes związany wcześniej z Białymstokiem, funkcję dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 (złożonego ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Przedszkola nr 6) dostał suwalczanin, a ostatnio dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji został specjalista z Ełku. Warto także nadmienić, że od kilku lat skarbnikiem miasta jest mieszkaniec Suwałk, kandydat na prezydenta tego miasta.

Dobrze wiemy, jak tłumaczona może być taka sytuacja. Najpewniej usłyszelibyśmy, że liczą się kwalifikacje, a nie miejsce pochodzenia i każdy mógł powalczyć o stanowisko. Znamy już te slogany. Pewnie padałyby tłumaczenia, że decyzje należały do rad nadzorczych spółek. Jednak bardzo dobrze wiemy o tym, że burmistrz ma w tych radach swoich przedstawicieli. Powinniśmy postawić najważniejsze pytanie, czy rzeczywiście w Augustowie nie ma dzisiaj odpowiednich osób, godnych powierzenia im funkcji kierowniczych? Wszak Augustów to jego mieszkańcy. Trudno sobie przypomnieć aby przed nastaniem ery Naszego Miasta, aż tak wiele osób z zewnątrz otrzymywało w Augustowie najważniejsze stanowiska. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy byłego wieloletniego burmistrza, obecnego radnego, Leszka Cieślika. Jego zdaniem mieszkańcy Augustowa aktualnie nie są zbyt chętni, żeby ubiegać się o funkcje.

Mieszkańcy widzieli karuzelę stanowisk

-W Augustowie są ludzie, którzy mogliby pełnić funkcje kierownicze. Często augustowianie będący fachowcami w swoich branżach nie decydują się ubiegać o stanowiska, ponieważ dobrze znają panujące realia. Jako mieszkańcy widzieliśmy w poprzedniej i obecnej kadencji samorządu karuzelę stanowisk oraz próby ręcznego sterowania. Każdy, kto zamierza przyjść na określone stanowisko, oczekuje gwarancji, że jeżeli nie popełni żadnego przestępstwa i nie podejmie drastycznie niekorzystnych decyzji, to będzie pełnić swą funkcję przez lata. Pracownicy przyzwyczają się do przełożonego i nie lubią sytuacji, kiedy odwołuje się ich szefa z niejasnych powodów. Polityka personalna Naszego Miasta wyrządziła szkody. Mieszkańcy są na miejscu, obserwują. Część z nich woli zarabiać mniej, lecz mieć stabilność pracy, niż startować w konkursach i mieć obawy, że jakaś decyzja nie po myśli pana Tomasza Dobkowskiego albo innych osób z jego środowiska, może skutkować odwołaniem z funkcji. To może być główną przyczyną tego, że augustowianie nie walczą o kierownicze stanowiska. Mam duże doświadczenie, kierowałem różnymi firmami. Nigdy nie zgodziłbym się pracować z ekipą aktualnie rządzącą miastem, choćby nawet mnie poprosili –komentuje Leszek Cieślik.

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej w augustowskiej radzie miasta sądzi, że w każdej miejskiej instytucji od lat pracują osoby, które mogłyby skutecznie sprawować stanowiska kierownicze.

-Osoby zatrudniane z zewnątrz nie są emocjonalnie związane z Augustowem. Wiadomo, że wolałyby pracować na tych stanowiskach u siebie, ale tak z różnych względów się nie dzieje. Czasami nasze miasto jest dla nich tylko przystankiem w karierze zawodowej i możliwością zarobkowania. Przykładem może być pochodzący ze Stalowej Woli były prezes wodociągów. Popracował u nas jakiś czas, odszedł i zdecydował się zawalczyć o urząd prezydenta w swoim rodzinnym mieście. Prezesi czy dyrektorzy z Suwałk mają stosunkowo blisko do Augustowa, lecz w ostatnich latach w mieście zatrudniano kierowników z odległych części Polski. Każdy burmistrz powinien przede wszystkim korzystać z posiadanych zasobów ludzkich. Dobrym przykładem jest spółka MPEC. Co prawda prezes nie pochodzi z Augustowa, jednak pracuje w tej spółce od bardzo wielu lat i świetnie zna jej realia. Mnie osobiście niepokoją też obserwowane od kilku lat roszady kadrowe w urzędzie miasta. W każdej instytucji miejskiej są osoby z Augustowa, które mogłyby objąć funkcję kierowniczą. Ale nie podam ich nazwisk, żeby nie spotkały ich potem restrykcje, nie chcę wyrządzić im niedźwiedziej przysługi –dodaje Cieślik.

Czuć odpowiedzialność przed sąsiadami

Lider augustowskiego PiS Marcin Kleczkowski zwraca uwagę na szalenie istotny szczegół, że osoby zameldowane poza Augustowem, odprowadzają podatki w swych rodzinnych miastach.

-Nikt nie zarzuca osobom pełniącym funkcje kierownicze pochodzącym spoza Augustowa, że nie mają kompetencji lub podejmują niekorzystne działania. Nikt z radnych miejskich, ani też z mediów nigdy takiej tezy nie postawił. Jeśli pojawiały się takie opinie, to dotyczyły jedynie osób anonimowych. Nie ma i nie było z naszej strony żadnej personalnej krytyki. Natomiast faktem jest zastanawiająca powszechność powoływania na ważne funkcje w Augustowie osób z zewnątrz. Rzeczywiście obserwujemy takie zjawisko w dobie rządów Naszego Miasta. Sam zastanawiałem się, czy rzeczywiście w Augustowie nie ma ludzi z kwalifikacjami. Myślę, że są. Sprawą dyskusyjną jest też to, czy powoływanie prezesów i dyrektorów warunkowane jest tylko obiektywnymi warunkami konkursowymi, czy wizją Naszego Miasta? Nie mówimy tu o pojedynczych przypadkach. Przykładów prezesów i dyrektorów z zewnątrz jest dzisiaj sporo. Jak sądzę, duża część z tych osób jest zameldowanych w swoich rodzinnych miastach i tam odprowadzają podatki z niemałych zarobków. To bardzo istotne z punktu widzenia kondycji naszego budżetu. Chciałbym, żeby prezesi spółek czy dyrektorzy szkół mocno utożsamiali się z Augustowem i czuli odpowiedzialność przed sąsiadami albo znajomymi. Żyjemy w małym środowisku i ta niesformalizowana odpowiedzialność jest ważna –mówi Marcin Kleczkowski.

Zarządzający z Augustowa rezygnowali

Pikanterii opisywanej sprawie dodaje również fakt, że w tej kadencji z ważnych miejskich instytucji odeszło dwóch kierowników, rodowitych augustowian. W 2019 roku ze stanowiska prezesa Necka zrezygnował Zbigniew Głowacki, a rezygnację z funkcji dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji po blisko dwudziestu latach jej sprawowania złożył Andrzej Zarzecki. Obaj panowie odeszli z klasą i w zasadzie nie starali się uzasadnić swoich decyzji. Ale w kuluarach spekulowano, że prawdziwym powodem ich zaskakujących kroków mogła być silna krytyka ze strony środowiska Naszego Miasta, z jaką musieli się mierzyć. Szczególnie znamienny jest przykład byłego dyrektor CSiR, który sporą część swojego życia poświęcił pracy na pływalni.

-Bardzo wysoko oceniam panów Zbigniewa Głowackiego i Andrzeja Zarzeckiego. Uważam, że są osobami odpowiedzialnymi. Jeżeli zobaczyli, że współpraca z miastem jest niemożliwa, jedynym rozwiązaniem było odejście. Za niewątpliwie trudną, ale podjętą przez nich decyzję mam do obu panów ogromny szacunek, a „głową muru nie przebijesz” –komentuje L. Cieślik.

-Nagonka na pana A. Zarzeckiego wynikała głównie z powodu braku remontu na pływalni. Przypomnę jednak, że były dyrektor CSiR głośno o ten remont zabiegał. Jeżeli proponuje się pewne rozwiązania, mówi o zagrożeniach i nie jest się wysłuchiwanym, to ludzie w pewnym momencie nie są już w stanie tego wytrzymać i rezygnują. Mówię zwłaszcza o osobach, które mają bogatą wiedzę i możliwości. Takimi ludźmi są panowie Zbigniew Głowacki i Andrzej Zarzecki, bo mogliby podjąć pracę w każdej firmie, z korzyścią dla tych firm –dodaje Cieślik.

Na Zarzeckiego były wylewane pomyje

Przewodniczący augustowskiego PiS jest zdania, że podziały wytworzone w naszym mieście są większe nawet, niż w skali kraju. Jako winnych tej sytuacji wskazuje obóz Naszego Miasta.

-Pan Zbigniew Głowacki i pan Andrzej Zarzecki zostali w pewnym sensie zmuszeni do tego, aby zrezygnować ze sprawowanych funkcji. Za pracę w instytucjach miejskich spotykali się z bardzo ostrą krytyką ze strony ludzi skupionych wokół Naszego Miasta, co nie pozostało bez wpływu na ich późniejsze decyzje. Łączy ich to, że nie są osobami służalczymi wobec władzy i skupiali się przede wszystkim na kierowanych przez siebie jednostkach. Okazało się, że być może byli za bardzo samodzielni. Myślę, że pan Zbigniew Głowacki nie odnalazłby się w rzeczywistości, w której musiałby przychodzić po wytyczne do urzędu miasta. Chciał skupić się na merytorycznej pracy. Na pana Zarzeckiego niemal wylewano pomyje –ocenia lider PiS.

-Doskonale pamiętamy, z jaką krytyką ze strony Naszego Miasta musiał mierzyć się Zarzecki, gdy żądano od niego biznesplanów, kiedy chciał wykorzystać niezagospodarowaną część basenu. Miałem wrażenie, że pan Zarzecki został obrany, jako cel do bezustannej nagonki. Przykład panów Zbigniewa Głowackiego i Andrzeja Zarzeckiego z pewnością ostudził zapał augustowian, chcących ubiegać się o ważne funkcje w mieście. Nasze Miasto doprowadziło w Augustowie do większych podziałów pomiędzy ludźmi, niż te widoczne w skali kraju. Ugrupowanie Nasze Miasto poprzez dyskredytowanie wielu ludzi i kontrowersyjne decyzje personalne sprawiło, że wielu wykwalifikowanych ludzi nie chce mieć nic wspólnego z tą ekipą –uważa Kleczkowski.


Napisz komentarz

Komentarze

ObserwatorSceny 11.02.2021 18:27
Zarzecki, choć sportowiec nie dał rady, bo słabo wytrenował giętkość kręgosłupa. Nie tak jak chłopaki i dziewczyny obecnej władzy, którzy przypomnieć warto, że: Tomasz „szef” NM, stał niegdyś ramię w ramię razem z Kożuchowskim (teraz NM), „obiecanewykonane” rozwieszał plakaty Cieślika (teraz NM), szef bazy kajakarzy startował w kiedyś wyborach z list PO (teraz NM), no i burmistrz ze Starostwa, przepraszam PUP (teraz NM) Wszyscy oni wjechali na plecach Walulika do władzy, którego później utopić chcieli w tzw „łyżce wody”. No i oczywiście słynni „banici” z ugrupowania PIS, teraz już prawie NM, którzy pogrążyli Kleczkowskiego. A wystarczyło być giętkim Panie Andrzeju, a wszystko stanęłoby pewnie otworem i potoczyło inaczej. Gorzej tylko z lustrem rano by było...Pozdrawiam i życzę sukcesów - wierzący kiedyś w sens projektu NM.

Bella 12.02.2021 01:11
To mówisz, że łysy bujnął się od lewicy (wielbiciel Kożychowskiego) do prawicy (wielbiciel Dudy)? To ci dopiero kręgosłup! Choć z drugiej strony.... PiSowi bliżej do komuny niż komukolwiek :)

Pawlak 10.02.2021 08:25
Sami swoi...

Karolczuk 10.02.2021 08:09
Kiedy nowy dyrektorek otworzy Basen? Czy nie opłaca się? Po co ludzie mają pływać skoro on i tak pensję pobiera za nic nierobienie.

Lalka 10.02.2021 09:44
Dostaje pewnie z 10 tysięcy miesięcznie więc będzie robił to co mu każą. Jeśli ma nie otwierać to nie otworzy nawet do grudnia. On wie po co tam jest i oni wiedzą po co. Wszystko gra. Czyż nie po to bierze się osoby z zewnątrz?

ooloo 10.02.2021 17:52
Jak wodę dowiozą.

Augustowianka 10.02.2021 06:52
Warunkiem sukcesu zarządzania firmą, szkola,basenem sa nie tylko kompetencje ale również zwiazanie z miejscem,ludźmi, znajomość środowiska lokalnego, potrzeb ludzi wokół. Inaczej to jest tylko przetrwanie. Nie liczą sie ludzie, to nie będzie rozwoju. Dobry pracownik musi być emocjonalnie związany z miejscem pracy,wtedy zupełnie inne siły i zaangażowanie w nią wkłada. Tylko ze to takie dzisiaj niemodne i nie na czasie. Nie ten,to będzie nastepny. Dyrektor z Ełku, Białegostoku po 15 wraca do swojego miasta i otoczenia i choć niech się wali i pali.

tak myślę 10.02.2021 06:47
Możlwości jest kilka : albo w Augustowie nie ma osób nadających się na podobne stanowiska albo są ale wiedza że te stanowiska to bomba z opóżnionym zapłonem i poszukuję się kozłow ofiarnych z innego rejonu?? czy pan Zarzecki narzeka teraz na nowym stanowisku?

zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: w następnych wyborach mieszkańcy budynków wielorodzinnych pominą burmistrza Karolczuka i całe te nasze miastoData dodania komentarza: 10.12.2025, 21:02Źródło komentarza: Radna Piasecka alarmuje. Chodzi o wodomierze i opłaty za odpady komunalne (video)Autor komentarza: Najwyższy czas zmobilizować starostów do realnego działania w miejsce feĵšbûkowego pajacowaniaTreść komentarza: Popieram pomysł byłego wice starosty Szkiłądzia dotyczący przywrócenia dwukierunkowego ruchu na ulicy Nowomiejskiej. Może pozostali radni powiatowi ruszą swoje cztery litery i zaczną intensywniej bodźcować starostów Szczudło i Rusieckiego w celu zmobilizowania tychże do faktycznej i efektywnej pracy na rzecz lokalnej społeczności zamiast kompulsywnego, częstokroć żenującego lansowania się w mediach społecznościowych wespół z kierownikiem Wnukowskim.Data dodania komentarza: 10.12.2025, 19:03Źródło komentarza: Postulat o zmianę organizacji ruchuAutor komentarza: Delegacja żałosnych kabotynów, cynicznych manipulantów i infantylnych farmazoniaczy spod znaku Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Czy na spotkanie z niezłomnym Sędzią i obecnie Ministerm Sprawiedliwości Waldemarem Żurkiem skutecznie i sprawiedliwie rozliczającego aparatczyków-kradziejów z czasów pisowskiego bezładu pojechała športową Škodą delegacja rajców z augustowskiego monumentalnego ratusza oraz ze starostwa powiatowego w Augustowie składająca się z kwiatu lokalnych działaczy ekipy Nasze Miasto-PiS na czele z burmiszczami Karolczukiem, Chodkiewiczem i Sieczkowskim oraz starostami Szczudło i Wnukowskim?Data dodania komentarza: 10.12.2025, 18:14Źródło komentarza: Dziś do Suwałk przyjeżdża Minister Sprawiedliwości Waldemar ŻurekAutor komentarza: Z serdecznymi pozdrowieniami z Augustowa dla Ministra Sprawiedliwości Waldemara Żurka!Treść komentarza: Niestety nie mogę dziś być na spotkaniu z Ministrem Żurkiem, ale życzę dużo zdrowia i sukcesów w egzekwowaniu prawa i sprawiedliwości na pisowskich aparatczykach spod jarkowo-ziobrowego znaku bezprawia i niesprawiedliwości, hej!Data dodania komentarza: 10.12.2025, 15:52Źródło komentarza: Dziś do Suwałk przyjeżdża Minister Sprawiedliwości Waldemar ŻurekAutor komentarza: Residential Estate Villa Park Racis Development in the Augustów ResortTreść komentarza: Wynika z tego, że osiedle Villa Park Racis Development poza pięknym i nietuzinkowym pod względem krajobrazowo-przyrodniczym położeniem oraz budownictwem architektonicznie nawiązującym do zabudowy willowej będzie dodatkowo bardzo bezpiecznie. Co ciekawe praktycznie z każdym komentarzem swego rodzaju malkontentów budownictwa willowego posadowionego w pięknych okolicznościach przyrody ukazują się kolejne, dotychczas nieznane potencjalnym nabywcom zalety osiedla Viila Park na ulicy Wypoczynkowej w Augustowie.Data dodania komentarza: 10.12.2025, 15:46Źródło komentarza: Osiedle Villa Park z Kryształową CegłąAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Będzie! Będzie zabawa! Będzie się działo! I znowu nocy będzie mało Będzie głośno, będzie radośnie Znów przetańczymy razem całą noc Ciekawe czy padną pytania dotyczące Augustowa?Data dodania komentarza: 10.12.2025, 13:20Źródło komentarza: Dziś do Suwałk przyjeżdża Minister Sprawiedliwości Waldemar ŻurekAutor komentarza: Śmietnikowy JoeTreść komentarza: Na stronie UM Augustów info o opłatach za śmieci od 01.01.2025 r. Nowe zasady wchodzą od 1.01.2026. Brak infromacji jak to będzie wyglądało, czy beda miesięczne faktury itd. Wprowadzają zmiany, a urząd milczy i nie poczuwa sie do informowania mieszkańców. Czy nowe deklaracje trzeba składać, kto bedzie to wyliczał od zużycia wody, czy ęda faktury przysyłać. Nic. Za 3 tygodnie nowy rok.Data dodania komentarza: 10.12.2025, 12:15Źródło komentarza: Radna Piasecka alarmuje. Chodzi o wodomierze i opłaty za odpady komunalne (video)Autor komentarza: Żenujące androny à la pisowskie mydło i powidłoTreść komentarza: Radny Wnukowski może wozić, ale chyba pisowski wiatr propagandy w portkach i żenujące farmazony na swoim koncie fb w podobie do tych żałosnych dyrdymałów à la mydło i powidło uskutecznianych pod mostkiem na Kanale Augustowskim, który to remont mostku podobno skutkować będzie niebywałym rozwojem Augustowa, podniesieniem jakości życia jego mieszkańców i uatrakcyjnieniem dla turystów odwiedzających wyludniający się Augustów, heheh!🤣Data dodania komentarza: 10.12.2025, 09:11Źródło komentarza: Radna Piasecka alarmuje. Chodzi o wodomierze i opłaty za odpady komunalne (video)Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bliskim sąsiedztwie jednostki wojskowej.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 22:28Źródło komentarza: Osiedle Villa Park z Kryształową CegłąAutor komentarza: "Kreatywna księgowość" ćwiczona przez kabotyna, farmazoniarza i dyletantaTreść komentarza: Naprawdę, czy zastępca Chodkiewicz wierzy w te brednie, pod ktorymi się podpisał w odpowiedzi na interpelację radnego Zarzeckiego? Nadrzędnym dokumentem dla kierownika jednostki budżetowej (czyt. dyrektora CSiR) i kierownika jednostki samorządowej (czyt. burmistrza) jest, a przynajmniej powinien być plan finansowy jednostki uchwalony przez radę gminy, za którego wykonywanie w danym roku budżetowym ponosi odpowiedzialność wójt, burmistrz, prezydent i kierownik danej jednostki budżetowej, czy jednak ważniejsze są umowy zawarte z PUP? Pierwsze słyszę, żeby na podstawie umowy z jakimś podmiotem kierownik jednostki budżetowej (dyrektor) lub kierownik terenowej jednostki samorządowej (wójt, burmistrz, prezydent) mógł zwiększać plan finansowy żąglując środkami finansowymi pomiędzy paragrafami, szczególnie w zakresie tak bardzo obostrzonego aktami prawnymi paragrafu, w którym ujęta jest w planie finansowym na dany rok budżetowy NIEWZRUSZALNA kwota na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w jednostce sektora finansów publicznych.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 20:47Źródło komentarza: Pytania o energię na basenieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Starosta się cieszy że miasto dołożyło mu pieniędzy na remont drogi , bo tak to by do tej pory żadnej ulicy nie zrobił , a na początku kadencji jego szef wnukowski miał tak wozić pieniądze tirem do Augustowa , a minęło półtora roku a tirów i pieniędzy nie widaćData dodania komentarza: 9.12.2025, 20:16Źródło komentarza: Radna Piasecka alarmuje. Chodzi o wodomierze i opłaty za odpady komunalne (video)Autor komentarza: Art. 11 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznychTreść komentarza: Bardzo interesująca dla RIO może okazać się pokrętna odpowiedź z-cy Chodkiewicza na interpelację radnego Zarzeckiego. Okazuje się, iż w zaplanowanym na 2026 r. budżecie augustowskiego CSiR zabrakło pieniędzy na energię elektryczną po to, żeby nie zabrakło środków finansowych na wynagrodzenia pracowników nowozatrudnionych w tej jednostce budżetowej. Nasuwa się pytanie, czy przypadkiem w CSiR w Augustowie nie został w tym roku utworzony nowy etat kierownika stadionu? Być może burmiszczowi Karolczukowi wydaje się, iż skoro cztery lata temu przy gremialnym poparciu radnych Nasze Miasto-PiS utworzył kumoterski etat drugiego swojego zastępcy w urzędzie miejskim, którym dotychczas budżet miasta Augustowa wydrenowany został kwotą blisko milion złotych, więc nie ma większego problemu, żeby swoją klubową koleżankę z ugrupowania Nasze Miasto i jednocześnie byłą radną, której co ciekawe mieszkańcy Augustowa w ostatnich wyborach samorządowych nie chcieli powierzyć mandatu radnej, filuternie "zainstalować" na świeżo utworzonym stanowisku kierownika miejskiego stadionu zarządzanego przez CSiR w Augustowie?Data dodania komentarza: 9.12.2025, 17:42Źródło komentarza: Pytania o energię na basenieAutor komentarza: Ustawa o naruszeniu dyscypliny finansów publicznychTreść komentarza: Jest takie cuś jak Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, w tym art. 11 ust. 1. Każdy w miarę rozgarnięty urzędnik państwowy lub samorządowy powinien wiedzieć, iż budżet wynagrodzeń jest NIETYKALNY. "Żąglowanie" pomiędzy paragrafem wynagrodzeń i "majstrowanie" przy zaplanowanej na tym paragrafie na dany rok budżetowy kwotą poprzez jej regulowanie środkami finansowymi przesuwanymi z innych paragrafow stanowi naruszenie co najmniej kilku artykułów ww. aktu prawnego, który wprost determinuje zasady polityki w sferze finansów publicznych i odpowiedzialnosc za ewentualne nieprzestrzganie prawa w tej materii. Być może burmiszcz Karolczuk filuterną politykę ćwiczoną przez niego w urzędzie miejskim i zaczął uskuteczniać także w CSiR. P.S. Jednostka samorządowa to nie jest to samo co prywatna firma.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 13:43Źródło komentarza: Pytania o energię na basenieAutor komentarza: Gazetkowo-feĵšbukowy rozwój wsteczny wyludniającego się AugustowaTreść komentarza: Ceny nieruchomości w Polsce przestały szybować w górę. Inwestycja w mieszkania w miastach kulejących demograficznie i biznesowo w długim terminie może okazać się fatalnym pomysłem. Patrząc na statystyki GUS odnośnie trendu, a właściwie tempa w jakim wyludnia się Augustów, bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest, iż ceny mieszkań w Augustowie będą pikować. Być może zapikowanie cen mieszkań spowoduje na moment zwiększenie popytu na kupno nieruchomości. Jednak w dłuższej perspektywie wyludnianie się Augustowa będzie progresywnie implikować uwalnianie mieszkań na rynku wtórnym i w efekcie na stałe spowoduje przewagę podaży nad popytem mieszkań skutkującą dalszym spadkiem lub co najmniej stagnacją cen nieruchomości Augustowie.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 09:55Źródło komentarza: Sześciopiętrowy budynek w centrum Augustowa?Autor komentarza: Residental Estate Villa Park is the No. 1 in the Augustów ResortTreść komentarza: Osiedle Villa Park w Augustowie położone przy ulicy Wypoczynkowej jest synonimem nowoczesnego budownictwa wielorodzinnego o nietuzinkowej architektonicznie - willowej estetyce. Co bardzo istotne osiedle VP zbudowane zostało w prawdopodobnie najpiękniejszej części Augustowa zlokalizowanej przy półwyspie Lisi Ogon nad jez. Białe. Osiedle Villa Park jest przede wszystkim nietuzinkowym willowym budownictwem jednorodzinnym, które jest odzwierciedleniem stylu życia jego mieszkańców - szczęśliwego życia w pięknych okolicznościach przyrody.Data dodania komentarza: 8.12.2025, 21:18Źródło komentarza: Osiedle Villa Park z Kryształową CegłąAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Ok sprawdziłem, był sprzedany za 1 procent wartości, czyli 5 tysięcy złotych.Data dodania komentarza: 8.12.2025, 21:05Źródło komentarza: Osiedle Villa Park z Kryształową CegłąAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: No to chyba nie wyremontowali?Data dodania komentarza: 8.12.2025, 20:32Źródło komentarza: Osiedle Villa Park z Kryształową CegłąAutor komentarza: Ponad ćwierć wieku funkcjonowania agustowskiego aquaparku!🎉🥳🎇🎆Treść komentarza: Akurat, jeśli chodzi o rzeczony miejski "basen" w Augustowie, to jest on pełnoprawnym aquaparkiem. Co prawda po ponad ćwierć wieku swojego istnienia jest niezbyt nowoczesnym i już dość mocno naruszonym przez ząb czasu obiektem basenowym, ale nadal śmiało może być nazywany aquaparkiem. Oczywiście daleko mu do dużych, nowoczesnych aquaparków, ale w 2001 roku był jednym z najatrakcyjniejszych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce północno-wschodniej.Data dodania komentarza: 8.12.2025, 18:30Źródło komentarza: Osiedle Villa Park z Kryształową CegłąAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: No tak w Augustowie zimą mieszkańcy na rolkach będą mknąć do villa parku😆Data dodania komentarza: 8.12.2025, 17:41Źródło komentarza: Osiedle Villa Park z Kryształową CegłąAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Przecież jest masa osiedli albo galerii gdzie skorzystano właśnie ze starej pofabrycznej architektury... Cukry albo Warzelnia na warszawskiej Pradze, pierwsze przykłady z brzegu. Ale to trzeba głową ruszyć, to nie u nas. No i wspaniały widok jest zaraz na nową jednostkę wojskową!Data dodania komentarza: 8.12.2025, 16:32Źródło komentarza: Osiedle Villa Park z Kryształową Cegłą
Reklama