Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 kwietnia 2026 14:49
Reklama

Ulica w barwach narodowych

Podziel się
Oceń

Tysiąc ton kostki kamiennej i 140 ton płyt granitowych wykorzystano do budowy niedawno otwartej ulicy 3 Maja w Augustowie. Wiosną ta jedna z najbardziej reprezentatywnych ulic w mieście zakwitnie na biało-czerwono. Co spowoduje taki wygląd? Między innymi o tym piszemy w tym artykule.
Ulica w barwach narodowych

Od ponad tygodnia augustowianie mogą poruszać się zarówno autem, jak i pieszo po części ulicy 3 Maja w Augustowie. Przypomnijmy, że od września trwał na niej, oczekiwany niemal od 20 lat gruntowny remont. Teraz nowa ulica, choć niewykonana jeszcze w całości cieszy oko wszystkich i jak wynika z opinii augustowian-wygląda pięknie. A wiosną będzie wyglądała jeszcze bardziej okazale. Sprawi to odpowiednie nasadzenie drzew. Na odcinku ulicy od Rynku Zygmunta Augusta do ulicy Hożej posadzono 35 nowych drzewek.

-Drzewa po stronie północnej stanowią kontynuację nasadzeń, jaką przyjęto w ciągu ulicy Mostowej. Posadzono więc klon kulisty –informuje Daniel Hiero, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie, zarządca ulicy 3 Maja. -Po stronie południowej (przed bazyliką) zostały posadzone, w naprzemiennych grupach (po trzy sztuki) wiśnie osobliwe Umbraculifera (Prunus x eminens) oraz  klony palmowe Shaina. Wiosną drzewa więc powinny swym kolorem tworzyć układ zbliżony do barw narodowych (biało - czerwonych).

To zapewne ciekawy zabieg, który wzbogaci uroczystości rocznicy Konstytucji 3 Maja. Warto wspomnieć, że niektórzy mieszkańcy oburzali się, gdy wycięto stare drzewa, ale najwyraźniej niepotrzebnie. Nie dość, że pojawiło się ich tyle samo, co przedtem, to będą prawdziwą ozdobą miasta. Wiele osób krytykowało też, zamontowanie progu zwalniającego w okolicy Bazyliki Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, jednak większość mieszkańców uważa, że to bardzo dobry pomysł.

-W pobliżu jest kościół i często ludzie po mszy przechodzą na drugą stronę jezdni, niekoniecznie na przejściu dla pieszych. Tak więc położenie tzw. leżącego policjanta uważam, za bardzo rozsądne działanie. Tym bardziej, że w pobliżu kościoła często przebywają dzieci -mówi jeden z Czytelników.

W sumie na jezdni położono około 1500 metrów kwadratowych kostki kamiennej o wymiarach 15 x17 cm. Waga tych kostek wyniosła około 620 ton. Natomiast zatoki parkingowe wyłożono kostką o wymiarach 8x10 cm. Ten materiał kamienny ważył w sumie około 350 ton. Na chodnikach zaś położono kostkę 6x8 cm i dodatkowo płyty granitowe. Waga tych materiałów wyniosła około 240 ton.

-W sumie przez ręce pracowników układających nawierzchnię przewinęło się około 1200 ton materiałów kamiennych –podaje Daniel Hiero.

Na pozostałym odcinku ulicy, od Ks. Ściegiennego do Hożej, który został wylany masą bitumiczną, ułożono nawierzchnie chodników i wjazdów z kostki betonowej na powierzchni ok. 1800 m kw. a nawierzchnia bitumiczna ma powierzchnię blisko 1600 m kw. Nową ulicę 3 Maja oświetla 29 latarni z 58 żarówkami.

-Na każdej latarni są dwa sodowe źródła światła. W chwili obecnej źródła światła typu LED są relatywnie drogie i okres zwrotu nakładów na zakup takich źródeł światła jest długi. Z czasem  możliwe będzie wymienienie obecnych  na „ledowe” –wyjaśnia dyrektor PZD w Augustowie.

Na wyremontowanej ulicy nie zabraknie, tak potrzebnych w mieście, miejsc do parkowania. Powstałe zatoki parkingowe pomieszczą 34 auta. Przygotowano także trzy miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Jak mówią mieszkańcy nowa ulica wygląda bardzo dobrze, ale wszyscy czekają na kontynuację tego remontu. Do zrobienia pozostała bowiem część ulicy od Hożej do Ronda Marconiego. Władze powiatu i miasta już starają się o dofinansowanie kontynuacji modernizacji, która zakłada także remont ulicy Hożej od kina do miejskiej biblioteki.

Nie możemy zapomnieć, że proboszcz parafii Wojciech Jabłoński, także przyczynia się do polepszenia wyglądu centrum miasta. Obecnie prowadzona jest bowiem modernizacja historycznego ogrodzenia bazyliki.

Maria Masiewicz

-Tyle lat czekaliśmy na remont tej ulicy i teraz jest naprawdę pięknie. Ulica 3 Maja, główna w mieście była do tej pory okropna i nie reprezentacyjna, a przecież przy niej znajduje się bazylika, urzędy i sąd. Aż nam, mieszkańcom było wstyd. Teraz bardzo mi się ta ulica podoba, ciekawe jak będzie wyglądać jak drzewka się rozwiną, ale myślę, że na pewno jeszcze piękniej. Podobają mi się szerokie chodniki, no i trzeba pochwalić brygadę remontującą, bo naprawdę szybko wykonała ten remont i co najważniejsze, w obiecanym czasie.

Stanisław Malinowski

-Jestem przewodnikiem turystycznym i pilotem wycieczek więc teraz będę mógł się chwalić przed turystami tak piękną ulicą, a nie się przed nimi wstydzić. Jeszcze przydałoby się, żeby zlikwidować te dwie, nieużytkowane i rozpadające się rudery przed „Ptysiem” i naprawdę byłoby wtedy pięknie. Turyści są zachwyceni naszym miastem, pokazuję im zawsze bulwary i inne miejsca i mówią, że u nas naprawdę jest fajnie. A teraz będą jeszcze bardziej cieszyć oko. Wiem, że nie wszystkim mieszkańcom podoba się kostka granitowa, ale przecież trzeba zachowywać tradycję.


Napisz komentarz

Komentarze

borubar 21.12.2016 16:26
co leszek z frankiem uzgodnili tego juz odmienic nei mozna....

asd 19.12.2016 11:21
Tradycja wyglądała tak, że na jezdni był asfalt a chodnik był granitowy.

leśny ludek 19.12.2016 10:04
Trochę tych latarni jakby za dużo... No i klosze takie, że świecą w niebo, tego się na dobre ledowe zmienić po prostu nie da. Poza tym fajna ulica.

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Art. 165 kpkTreść komentarza: Wodę chlorowaną czuć było już w ubiegłym tygodniu, więc dlaczego dopiero teraz pojawił się ten komunikat augustowskiego Sanepidu o skażeniu wody? Czyżby ktoś intencjonalnie chciał zamieść pod przysłowiowy dywan skażenie wody wodociągowej w Augustowie, ale niechcący wyszło szydło z worka?Data dodania komentarza: 17.04.2026, 13:20Źródło komentarza: Sanepid utrzymuje komunikat o jakości wody w Augustowie. Trwają kolejne badaniaAutor komentarza: Augustowskie średniowiecze w XXI wieku?Treść komentarza: Jak to jest z tą rozwijającą się w zawrotnym tempie mieścinią Augustów? Skoro Augustow jest prężnie rozwijającym się miastem, dlaczego w takim razie miejscowy Sanepid i komunalna spółka "Wodociągi i kanalizacje" nie mają nawet podstawowego laboratorium, żeby wykonywać na bieżąco proste badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne wody wodociągowej? Halo, tu Ziemia! Przypominam, że mamy już od ponad ćwierć wieku XXI wiek, natomiast średniowiecze skończyło się grubo ponad kilkaset lat temu! Czyżby powyższe nie dotyczy królewskiego miasta Augustów?Data dodania komentarza: 17.04.2026, 12:55Źródło komentarza: Sanepid utrzymuje komunikat o jakości wody w Augustowie. Trwają kolejne badaniaAutor komentarza: Machiawelizm, psychopatia, narcyzmTreść komentarza: Zastępca Chodkiewicz intencjonalnie konfabyluje. Zresztą krętaczy jak zwykle, ponieważ mentalnie tak już jest skonstruowany, co nota bene ma bezpośrednie przełożenie na jego specyficzne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej i wg mnie świadczy o psyche charakterystycznym dla ludzi ciemnej triady.Data dodania komentarza: 17.04.2026, 11:58Źródło komentarza: Zastępca burmistrza wprowadził w błąd opinię publicznąAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Pan Burmistrz zapewniał, że nie zapłaci ani grosza dopóki nie będzie projektu i wszystkich zezwoleń, wić za co zapłacił 200tys. złotych z umowy na 1 mln. ? Nadmieniam , że są to publiczne pieniądzeData dodania komentarza: 17.04.2026, 11:10Źródło komentarza: Nie ma projektu kładki. I to widać w dokumentachAutor komentarza: tak się pytamTreść komentarza: Czyżby sabotaż zielonych ludzików ??? czy nasze ujęcia wody i cała infrastruktura wodociągowa są w odpowiedni sposób zabezpieczone ? O tym ani słowa ...Data dodania komentarza: 17.04.2026, 09:40Źródło komentarza: Bakterie coli w wodociągu Augustów. Woda w części miasta nieprzydatna do spożyciaAutor komentarza: MamaTreść komentarza: Im mniejszy wzrost tym rozum proporcjonalny...Wyjątki są ale nie w Augustowie. A takim i urody brak i szacunku i profesjonalizmu.Data dodania komentarza: 17.04.2026, 08:22Źródło komentarza: Zastępca burmistrza wprowadził w błąd opinię publicznąAutor komentarza: PrawoTreść komentarza: W AUGUSTOWIE wszystko uchodzi na sucho ., zero konsekwencji , papier wszystko przyjmie i na tym koniecData dodania komentarza: 17.04.2026, 06:19Źródło komentarza: Zastępca burmistrza wprowadził w błąd opinię publicznąAutor komentarza: oolooTreść komentarza: No to mamy "Kurwort". Teraz czekam na wypowiedź pajaców z UM. Myślę, że Oneta 6 Zeta już wie kto zawinił. Cena Coca-Coli jest wysoka, więc jest szansa aby każdy miał w domu tańsze źródełko coli 😉🤣😂..Data dodania komentarza: 17.04.2026, 04:10Źródło komentarza: Bakterie coli w wodociągu Augustów. Woda w części miasta nieprzydatna do spożyciaAutor komentarza: urzędnikTreść komentarza: gdzie są służby?Data dodania komentarza: 16.04.2026, 23:55Źródło komentarza: Tylko przypadek, czy sprawa z drugim dnem?Autor komentarza: WszechwiedzącaTreść komentarza: Fakt,że oni są szwagrami to ciekawy przypadek.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 22:06Źródło komentarza: Tylko przypadek, czy sprawa z drugim dnem?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Wszyscy zatrudnieni przez starostę rusieckiego , pomagają mu spłacić jego prywatne długi z naszych pieniędzy ,Data dodania komentarza: 16.04.2026, 22:02Źródło komentarza: Tylko przypadek, czy sprawa z drugim dnem?Autor komentarza: ZuzuTreść komentarza: Nie mogę na niego wręcz patrzećData dodania komentarza: 16.04.2026, 21:58Źródło komentarza: Zastępca burmistrza wprowadził w błąd opinię publicznąAutor komentarza: rgv3rTreść komentarza: Borowinka z kranu. Uzdrowisko. ;-) PS. Czy mieszkańcy zostali ostrzeżeni czy skończyło się na komunikatach na www tylko?Data dodania komentarza: 16.04.2026, 19:16Źródło komentarza: Bakterie coli w wodociągu Augustów. Woda w części miasta nieprzydatna do spożyciaAutor komentarza: OooTreść komentarza: Dodam tylko , że gdyby dyrektorem był Zarzecki to UM obciąłby budżet do 1/4 obecnego (bo wiemy już doskonale, co robią z tymi, którzy są z innej opcji politycznej).... A mimo to na pewno byłby większy porządek.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 19:14Źródło komentarza: Zastępca burmistrza wprowadził w błąd opinię publicznąAutor komentarza: Wstydu nie mająTreść komentarza: Hej ludziska. Czy Wy w swojej pracy jak zrobicie to za co Wam płacą to też skaczecie i przecinacie wstęgi? Nieeeeeee? No to popatrzcie na tych ludzi ze zdjęcia. Im płacą duże pieniądze, ktos to robi, a oni robią Hurrrraaaaaa, to My.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 18:53Źródło komentarza: Nowa infrastruktura wodno-kanalizacyjna w gminie Płaska (foto i video)Autor komentarza: Mdli mnieTreść komentarza: Typowe pisowskie działanie. Swoim trzeba dać i płacic. Ostatnio głośno było o żonce posła. Obskakiwała wiele spółek SP, m. in. Orlen, a ostatnio stała się specjalista od kolejnictwa. Polityczne układy i układziki. Powinny byc komisje, konkursy, wymogi, a nie kolesuostwo i przynależność partyjna.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 18:43Źródło komentarza: Tylko przypadek, czy sprawa z drugim dnem?Autor komentarza: DuduTreść komentarza: Urzędnikowi to chyba nie wolno poświadczać nieprawdy, bo za taie cos to paragrafy są. Aaaaaaaaaaa. W Augustowie to tlko norma i wyjątek?Data dodania komentarza: 16.04.2026, 18:35Źródło komentarza: Zastępca burmistrza wprowadził w błąd opinię publicznąAutor komentarza: Jak wszyscy to wszyscyTreść komentarza: Ta sama sytuacja jest w UM. Od samego wejścia do urzędu widać "nowe twarze"Data dodania komentarza: 16.04.2026, 18:08Źródło komentarza: Rodzina na swoim? Kolejne pytania o zatrudnienia w powiecie augustowskimAutor komentarza: boobooTreść komentarza: Gdyby dyrektorem CSiR był nadal Zarzecki to w opinii UM byłoby odwrotnie - zdjęcia z PP okazałyby się prawdziwe, a z innych źródeł to robota AI.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 18:06Źródło komentarza: Zastępca burmistrza wprowadził w błąd opinię publicznąAutor komentarza: bejbeTreść komentarza: przyczajone w BudapeszcieData dodania komentarza: 16.04.2026, 17:58Źródło komentarza: Zastępca burmistrza wprowadził w błąd opinię publiczną
Reklama