Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 grudnia 2025 11:54
Reklama
Reklama

Projekt Aretha w Augustowie

Podziel się
Oceń

Aretha Franklin jest i długo pozostanie gigantem sceny muzycznej. Dorobek nagraniowy w postaci 42 płyt budzi podziw. Nazywano ją królową soulu. Życie miała niezwykłe. Już w wieku 12 lat występowała na scenie.Aretha Franklin urodziła się 25 marca 1942 roku jako córka pastora i pianistki. Od najmłodszych lat otaczała ją muzyka - jak tylko nauczyła się mówić dołączyła do chóru muzyków gospel ojca, którym od razu zaimponowała swoim talentem. Pilną uczennicą nie była, ale rodzicom to nie przeszkadzało, bowiem takiego głosu w tamtych stronach dawno nie słyszano. Nic dziwnego, że ojciec chętnie budził córkę nawet o trzeciej nad ranem, byle tylko jego przyjaciele mogli wysłuchać jej śpiewu.
Projekt Aretha w Augustowie

Mimo muzyki, której wykonywanie sprawiało jej ogromną radość, Aretha nie miała łatwego dzieciństwa. Gdy miała sześć lat, jej matka opuściła ją i czwórkę jej rodzeństwa. Cztery lata później zmarła na atak serca. Aretha tak bardzo przeżyła odejście matki, że przez wiele tygodni nie wypowiedziała ani słowa. Ojciec z odejściem żony radził sobie zmieniając partnerki jak rękawiczki. Żadna z nich, nie mogła jednak zastąpić dziewczynce mamy.

Ukojenie młoda dziewczyna odnalazła w muzyce. Dramatyczne doświadczenia życiowe inspirowały ją do tworzenia poruszającej muzyki. Nieszczęścia rodziły zaskakującą kreatywność. Nieśmiała dziewczyna zmieniała się w zaskakująco pewną siebie artystkę. Scena rekompensowała jej wszystkie porażki życiowe.

Sposobem na odreagowanie stresu i nadmiaru emocji był dla niej także seks. W środowisku gospel bardzo szybko dojrzała, i to nie tylko artystycznie. W wieku 13 lat Aretha Franklin urodziła chłopca, Clarenca, który dostał imię na cześć ojca Arethy, trzy lata później znów urodziła chłopca, Edwarda „Wyrwałyśmy się z domów i chciałyśmy wszystkiego spróbować. Nie mogłyśmy się doczekać, bo seks oznaczał dorosłość. Wiem, że Aretha robiła to często i bez skrupułów”, wyznała koleżanka przyszłej gwiazdy, Etta James.

W między czasie Aretha zaczęła na poważnie realizować swoją muzyczną pasję. Już w 1967 roku zaczęto nazywać ją Królową Soulu. Jej hity, takie jak: Respect, I Say a Little Prayer i (You Make Me Feel Like) A Natural Woman - znają do dziś wszyscy. Nic dziwnego, że na koncie ma aż 18 nagród Grammy! To jednak nie wszystko. Została pierwszą Afroamerykanką na okładce Time'a' pierwszą kobietą w Rock and Roll Hall of Fame. Zaśpiewała na pogrzebie Martina Luthera Kinga i na inauguracji Baracka Obamy, który miał łzy w oczach podczas utworu „ Natural Women”.

Nie sposób jednak mówić o gwieździe, nie wspominając o jej porażkach w życiu osobistym.. W 1961 roku Aretha została żoną swojego menadżera . Miała tylko dziewiętnaście lat. Trzy lata później na świecie pojawiło się kolejne dziecko Arethy Franklin, syn Ted White Junior. Para rozwiodła się jednak po ośmiu latach małżeństwa, które okazało się być pełne alkoholu, narkotyków i... przemocy w domu.

W międzyczasie gwiazda spotykała się z Kenem Cunnighamem. Z tego związku artystka ma syna Kecalfa Cunninghama. W 1978 roku Aretha została żoną aktora, Glynna Turmana. Choć określała go w wywiadach jako delikatnego i kochającego, po sześciu latach małżeństwa para rozstała się i do dziś powody rozwodu nie są znane.

Wraz z upływem lat, Aretha zaczęła tracić najbliższych . Najpierw rak piersi pokonał jej siostrę Carol, rok później nowotwór płuc zabrał jej brata Cecila. Wraz z upływem czasu traciła kolejnych członków rodziny - w 2002 roku rak krtani zabrał jej siostrę Ermę. Kilka lat później jej córka chrzestna Whitney Houston sięgnęła narkotykowego dna, a w 2010 roku u Arethy Franklin zostaje zdiagnozowany rak trzustki.

Mimo burzliwego życia, Aretha Franklin była diwą w każdym tego słowa znaczeniu. Mozolnie pracowała na swój sukces, ale zdarzało się jej także nie docierać na koncerty bez jakiegokolwiek wyjaśnienia czy zwalniać pracowników i zatrudniać ich następnego dnia. Brawurowo niszczyła swoje zdrowie - paliła trzy paczki papierosów dziennie i nie stroniła od alkoholu, często upijała się przed koncertami.

Innymi słowy Aretha Franklin prowadziła zabójczy tryb życia , a jednak dożyła prawie osiemdziesiątki. Styl życia nie wpłynął na jej talent i jej repertuar stanowi prawdziwe wyzwanie dla większości wykonawców. Wszystkie nieszczęścia wpłynęły na potworną siłę rażenia jej muzyki. Wygląda na to ,że cierpienie dodawało emocjonalnej głębi jej wykonaniom. W Polsce niewiele wokalistek próbuje Wykonywać repertuar Arethy Franklin. Do tego nie wystarczy dobry głos. Trzeba mieć jeszcze osobowość, żeby udźwignąć ciężar gatunkowy wykonań Arethy i zaprezentować własne wersje znanych utworów. Ten warunek spełnia Joanna Knitter jedna z najlepiej rozwijających się wokalistek młodego pokolenia w Polsce. Wszyscy miłośnicy dobrej muzyki w naszym mieście powinni już sobie rezerwować czas na sobotni wieczór w dniu 16 listopada 2019 w Miejskim Domu Kultury o godzinie 19.00. WARTO TAM BYĆ.

Sławomir Mitros, pomysłodawca i współorganizator Augustowskiego Blues Maratonu

 


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: -4°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1039 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pacjentTreść komentarza: a po co do Ełku? nie ma szpitala w Augustowie?Data dodania komentarza: 24.12.2025, 17:32Źródło komentarza: Czy powstanie dworzec autobusowy?Autor komentarza: PekaesowyTreść komentarza: Zgadza się. O 5 rano busik do Ełku, a powrót w nocy. Ludzie do szpitala wojskowego nie mają jak dojechać.Data dodania komentarza: 24.12.2025, 12:04Źródło komentarza: Czy powstanie dworzec autobusowy?Autor komentarza: HietokTreść komentarza: Przyjeżdżasz pociągiem i jak chcesz dalej autobusem to przesiadka na Mazurskiej. Cudowny pomysł. Wszystkie miasta budują centra przediadkowe w jednym miejscu, a u nas nie na jak zrobić kilku wiat przy deircu PKP, a sam deorzec zrobić wspólny.Data dodania komentarza: 24.12.2025, 12:02Źródło komentarza: Czy powstanie dworzec autobusowy?Autor komentarza: Zadupienia, zaściankowienia i wyludniania Augustowa ciąg dalszyTreść komentarza: Burmiszcz Karolczuk świetnie radzi sobie w kumoterskim powielaniu swoich zastępców w urzędzie miejskim. Jak by nie patrzeć dworzec autobusowy jest zadaniem własnym gminy, ale w żadnym stopniu nie wpisuje się w ww. naszomiastowopisowską kumoterkę. Wszystko wskazuje, iż dworca autobusowego w Augustowie nie będzie, czyli mamy do czynienia z dalszym brnięciem Augustowa w kierunku wyludniania, zadupienia i zaściankowienia pod auspicjami naszomiastowopisowskich kabotynów, picerów, pozerów i farmazoniarzy.Data dodania komentarza: 23.12.2025, 23:25Źródło komentarza: Czy powstanie dworzec autobusowy?Autor komentarza: Jurek.Treść komentarza: Mefistofelesie życzę ci dużo zdrowia szczęścia radości i pomyślności oraz uczciwej oceny przeszłości Wesołych Zdrowych i Spokojnych świąt Bożego Narodzenia.Data dodania komentarza: 23.12.2025, 22:01Źródło komentarza: Jerzy Kłoczko apeluje do radnego rady powiatu augustowskiego (nagranie)Autor komentarza: PodatnikTreść komentarza: Taa ja zwykle to nie jest zadanie miasta. Wygląda na to że zadaniem miasta jest tylko branie kasy od podatników. A ustawy już nie przeczytane.Data dodania komentarza: 23.12.2025, 16:19Źródło komentarza: Czy powstanie dworzec autobusowy?Autor komentarza: BAUTreść komentarza: Kolejny z Suwałek.Data dodania komentarza: 23.12.2025, 13:52Źródło komentarza: Nowy kierownik wydziału inwestycji urzędu miasta w AugustowieAutor komentarza: BAUTreść komentarza: Wy tam lepiej przywróccie połączenia Augustów-Ełk. Bo jest tragedia,wlasciwie nie ma nic-wykluczeni komunikacyjnie jestesmy.Data dodania komentarza: 23.12.2025, 13:51Źródło komentarza: Czy powstanie dworzec autobusowy?Autor komentarza: ArekTreść komentarza: I pisowski gang za te pieniądze balujeData dodania komentarza: 23.12.2025, 07:03Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. PrawomocnieAutor komentarza: ArturoTreść komentarza: to nie Korolczuk decyduje, to Świeczkowski z Chodkiewiczem rozdają karty i jak widać Świeczkowskiemu łatwo przychodzi ściągać "swoich" z SuwałkData dodania komentarza: 22.12.2025, 23:56Źródło komentarza: Nowy kierownik wydziału inwestycji urzędu miasta w AugustowieAutor komentarza: Mnironowy, prymitywny sposób finansowania kumoterskiego SLAPP'uTreść komentarza: Moim zdaniem przyszły burmistrz Augustowa powinien zlecić wykonanie audytu w urzędzie miejskim, żeby zweryfikować, czy utworzenie przez kierownika UM w Augustowie stanowiska drugiego zastępcy burmistrza Augustowa nie konotowało z zawoalowanym, ale mimo to dość prymitywnym finsowaniem kumoterskiego SLAPP'u skorelowanego z daną obsługą prawną?Data dodania komentarza: 22.12.2025, 22:20Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. PrawomocnieAutor komentarza: SLAPP żałosnych kabotynów, picerów, pozerów i infantylnych farmazoniarzyTreść komentarza: Można śmiało stwierdzić, iż burmiszcz Karolczuk tworząc pioniersko cztery lata temu w urzędzie miejskim etat drugiego zastępcy burmistrza Augustowa i usadzając na tymże etacie pana Sławomira Sieczkowskiego w pewnym sensie wyposażył tegoż pana w znaczne fundusze do stosowania SLAPP'u względem redaktora naczelnego Krzysztofa Przekopa oraz opłacania swoich pełnomocników.Data dodania komentarza: 22.12.2025, 20:54Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. PrawomocnieAutor komentarza: Gazetkowo-feĵšbukowo-SLAPP-erzy spod znaku Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Być może burmiszcz Karolczuk nie zwolnił swojego pierwszego zastępcy Chodkiewicza i utworzył w urzędzie miejskim w Augustowie etat drugiego zastępcy burmistrza po to, żeby ten wspomagał SLAPP'em gazetkowo-fejsbukowych kabotynów i farmazoniarzy z monumentalnego ratusza?Data dodania komentarza: 22.12.2025, 18:43Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. PrawomocnieAutor komentarza: Kumoterskie drenowanie na szkodę interesu publicznego ☝️🤡💰💸🤝👏🤑Treść komentarza: Gratulacje panie Krzysztofie! Abstrachując od wygranej przez redaktora naczelnego Przeglądu Powiatowego sprawy sądowej z powództwa zainicjowanego przez drugiego zastępce burmiszcza Karolczuka niejakiego Sławomira Sieczkowskiego, warto wziąć pod uwagę, iż pan Sieczkowski formalnie sam siebie nie wybrał na stanowisko drugiego zastępcy burmistrza Augustowa. Dlaczego burmiszcz Karolczuk zamiast zwolnić swojego pierwszego zastępcę niejakiego Jerzego Filipa Chodkiewicza, który należy domniemać nie radził sobie z obowiązkami jako zastępca burmiszcza Karolczuka, postanowił obecnemu "bohaterowi" przegrranej sprawy sądowej - panu Sieczkowskiemu utworzyć w augustowskim magistracie stanowisko dojmująco drenujące budżet Augustowa? Wszak bezspornym jest, iż wskutek niegospodarnej działalności burmiszcza Karolczuka związanej z polityką kadrową od kilku lat filuternie ćwiczoną przez niego w augustowskim magistracie, miejski budżet wydrenowany został dotychczas kwotą blisko 1.000.000,- zł (słownie: jeden milion złotych).Data dodania komentarza: 22.12.2025, 16:12Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. PrawomocnieAutor komentarza: CaprioTreść komentarza: I już podobno strateg Wychodkiewicz planuje pozbyć się Sławojka żeby pokazać nowe otwarcie w UM i zdobyć wiele niezadowolonych głosów (zwłaszcza za śmieci powiązane z użyciem wody). Wiadomo że w nowym rozdaniu Nasze Miasto nie ma szans na burmistrza i już trzeba eliminować konkurentów do dobrze płatnych stanowiskData dodania komentarza: 22.12.2025, 14:40Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. PrawomocnieAutor komentarza: TitanicTreść komentarza: Trwa sesja rady powiatu. Trwa ciekawa dyskusja o budżecie. W tej kadencji widać, że powiat baluje, imprezuje, promuje itp. itd.Data dodania komentarza: 22.12.2025, 13:33Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. PrawomocnieAutor komentarza: sołtys AugustowaTreść komentarza: dlatego Augustów się zwija (a nie rozwija) na potęgę...Data dodania komentarza: 22.12.2025, 13:03Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. PrawomocnieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dołączam do gratulacji i jednocześnie się dziwię, że żona Sieczkowskiego nie uświadomiła męża co do rokowań w sprawie. Czasy wszechwładzy PiS i bezkarności się skończyły. Teraz może warto wytoczyć proces Sieczkowskiemu o: (motywów jest wiele). Reszta niech się nie pcha i cierpliwie czeka na swoją kolejkę. "Dura lex, sed lex"..Data dodania komentarza: 22.12.2025, 12:57Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. PrawomocnieAutor komentarza: FilTreść komentarza: Mieszkańcy cały czas wiedzą o Sieczkowskim bardzo mało. Za mało. Czy to prawda, że pojawił się w Augustowie, bo w Suwałkach był niemile widziany, bez szans na pracę? Tutaj takie oślizgłe działania na granicy prawa nie były wcześniej na porządku dziennym. Różnice zdań tak, ale nie wrogość, mściwość i chamstwo w żywe oczy. Zaletą pracy w innym mieście jest brak konsekwencji dla rodziny, dzieci. Suwalczanom nie szkodzi, a Augustowiacy są nieświadomi kto bierze ich kasę.Data dodania komentarza: 22.12.2025, 11:46Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. PrawomocnieAutor komentarza: chyba nieTreść komentarza: Czy to jest tajemnica kto był adwokatem Sieczkowskiego?Data dodania komentarza: 22.12.2025, 11:18Źródło komentarza: Wygrałem proces z Sieczkowskim. Prawomocnie
Reklama