Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 czerwca 2025 15:42
Reklama
Reklama
Uroczystość

15 lat działalności augustowskiego Koła Diabetyków

Podziel się
Oceń

Miejskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Augustowie świętowało w niedzielę, 22 czerwca, swoje 15-lecie. Uroczystość odbyła się w Restauracji Nad Nettą. Były gratulacje, życzenia, odznaczenia oraz tort urodzinowy.
15 lat działalności augustowskiego Koła Diabetyków

-Minęło 15 lat. Ten jubileusz jest symbolem wzruszeń, zadumy, refleksji i wspomnień. Wyrażamy swoje uznanie i wdzięczność dla twórców koła i tych wszystkich, którzy działali i pracowali na rzecz koła. Ten jubileusz to czas refleksji i wspomnień. Koła i stowarzyszenia są jak rodzina. Budujemy je sercem i dbamy o siebie nawzajem.– mówiła Krystyna Frąckiewicz, prezeska Miejskiego Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Augustowie. 

Jubileusz rozpoczęty muzyką

Spotkanie rozpoczęła część artystyczna z udziałem młodych muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Emila Młynarskiego w Augustowie. Wystąpili akordeoniści Oliwier Prasał i Mateusz Sturgulewski, a wiązankę szlagierów zagrał Grzegorz Sobczak.

15 lat wspólnej pracy

Po występach i krótkiej przerwie na kawę rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Przypomniano, że ogólnopolskie stowarzyszenie diabetyków zaczęło się tworzyć w latach osiemdziesiątych, ubiegłego wieku. W części oficjalnej przypomniano historię augustowskiego koła, które powstało w 2010 roku z inicjatywy m.in. Anny Dźwilewskiej, Jadwigi Dzienis i Teresy Milanowskiej. Początkowo zrzeszało 38 osób. Liczba członków zmieniała się na przestrzeni lat, jednak od 2024 roku zaczęła systematycznie rosnąć. Obecnie to już 83 osoby. Wśród nich są diabetycy i sympatycy. 

– Rozwijamy się dynamicznie i cieszymy się, że nasze działania są dostrzegane – zaznaczyła Barbara Wysocka. – Zostaliśmy uhonorowani tytułem Społecznika Roku 2024 w Augustowie. Naszą misją jest promowanie zdrowego stylu życia, edukacja i wspieranie osób z cukrzycą. Organizujemy wykłady, warsztaty, spotkania, wycieczki, ogniska i uczestniczymy w wielu wydarzeniach kulturalnych oraz charytatywnych.

Pomysł zrodzony z potrzeby

-Idea zrodziła się w Polskim Związku Niewidomych, w którym od 2006 do 2015 roku pełniłam rolę przewodniczącej. Zadziwiało mnie, że w dokumentach, które należało wypełnić aby zostać członkiem związku, można było znaleźć przyczynę problemów ze wzrokiem -cukrzycę. Zauważyłam tę zależność i stąd pomysł powołania koła diabetyków. Cieszę się, że to koło powstało, że działa już 15 lat. Problem cukrzycy jest bardzo poważny, a razem można skutecznie walczyć z tą chorobą -mówiła Anna Dźwilewska. 

Odznaczenia i podziękowania

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Złote Serce otrzymała Anna Dźwilewska, srebrne odznaki zasłużonych – Teresa Milanowska i Krystyna Frąckiewicz, a złotą odznakę – Barbara Wysocka. Dziękowano także wszystkim wspierającym działalność koła. Pamiątkowy dyplom otrzymałam również ja, Beata Perzanowska, sekretarz redakcji naszej gazety i portalu. 

Na zakończenie uroczystości odbył się wykład na temat cukrzycy i jej leczenia. Wygłosiła go Teresa Rutkowska. Augustowscy diabetycy dziękują bardzo wszystkim sponsorom za pomoc w organizacji święta. Uroczystość wzbogacił wspólny obiad i oczywiście urodzinowy tort. Jak na jubileusz przystało nie zabrakło gratulacji, śpiewania urodzinowych pieśni. Członkowie stowarzyszenia, ale też jego sympatycy raczyli zebranych wierszami i dowcipami.


Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: BRAWO. Szkoda, że po pięciu edycjach z powodu współpracy z włodarzami , trzeba było zrezygnować z Pucharu Burmistrza AugustowaData dodania komentarza: 24.06.2025, 18:28Źródło komentarza: ,,TRÓJKA” na drugim miejscu w finale wojewódzkim w drużynowym biegu na orientacjęAutor komentarza: "Decyzja" Jarosława K. vel arywista z genem mrocznej triadyTreść komentarza: — Proszę, abyśmy potrafili docenić sól demokracji, jaką jest spór, żebyśmy potrafili (...) wyłączyć ze sporu politycznego wszystkie rzeczy, które należą się wszystkim obywatelom — powiedział. — Chcemy zbudować Polskę dla tych, którzy Polskę kochają, albo przynajmniej Polskę szanują — dodał. Karol Tadeusz Nawrocki Źródło: Onet P.S. Wyprowadził za 10% wartości rynkowej mieszkanie komunalne z zasobów Gminy Miasto Gdańsk; "poczęstował" swojego sąsiada lichwiarską pożyczką i "poratował" go cynicznym przejęciem mieszkania; obraził polskich żołnierzy i patriotów walczących o niepodległość Polski nazywając kibolskie ustawki walecznymi formułami walki.Data dodania komentarza: 22.06.2025, 19:44Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Alkohol etylowy & nikotyna = ogólnodostępne narkotykiTreść komentarza: Lobby alkoholowe, papierosowe i dealerskie tzw. twardych narkotyków będzie mocno "wspierać" polityków, żeby nie dopuścić do realnych zmian w zakresie powszechnej i kontrolowanej przez państwo dostępności niezanieczyszczonej marichuany, skorelowanej z programami w zakresie edukacji dzieci i młodzieży odnośnie dojmująco destrukcyjnego dla zdrowia i życia społecznego stosowania substancji psychoaktywnych, którymi w Polsce i na świecie są przede wszystkim ogólnodostępne narkotyki, czyli produkty quasi-spożywcze zawierające nikotynę lub alkohol etylowy.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 15:10Źródło komentarza: 32-latek zatrzymany za posiadanie środków odurzającychAutor komentarza: BłazenTreść komentarza: Przypominam rządzącym z KO, żeby zrobili wreszcie porządek z uregulowaniem dostępności marichuany i edukacją odnośnie szkodliwości ogólnodostępnych substancji psychoaktywnych. Przypominam, iż apierosy i alkohol są powszechnie dostępne, a nawet reklamowane, pomimo że są znacznie bardziej szkodliwe zdrowotnie i społecznie, niż używanie nieskażonej marihuany. Statystyki jednoznacznie pokazują, ile osób w Polsce i na świecie rocznie umiera i ciężko choruje z powodu używania poszczególnych substancji psychoaktywnych oraz jaką szkodliwość społeczną powoduje używanie alkoholu i papierosów. Przypominam, iż szkodliwość społeczna i zdrowotna stosowania marihuany jest liczona w promilach względem ww. używek, nomen omen zawierających bardzo silne substancje psychoaktywne, toksyczne i uzależniające w postaci alkoholu etylowego i nikotyny. Konkludując, Koalicjo Obywatelska zacznij niezwłocznie wprowadzać realne zmiany społeczno-gospodarcze, które odczują wszystkie warstwy społeczne w Polsce od młodych po starców, od robotników po przedsiębiorców, jeśli oczywiscie chcecie rządzić efektywnie i nie dopuszczać do kolejnych blamażów poprzez kontynuację umożliwiania dochodzenia do władzy "jarkowych decyzji" - żałosnych klaunów, żenujących niedoimów, "śliskich" arywistów z genem mrocznej triady i ultrapopulistów defekujących na suwerena socjotechniczny fetor przypudrowany quasi-patriotycznym bełkotem. Oczywiście poza zmianami stricte prospołecznymi i gospodarczymi bezwzględnie należy kontynuować naprawianie sądownictwa zdemolowanego przez PiS i ich akolitów oraz skutecznie rozliczyć pisowskich aparatczyków za przestępstwa, w tym sprzeniewierzenie miliardów złotych wyprowadzonych z budżetu państwa polskiego.Data dodania komentarza: 18.06.2025, 10:24Źródło komentarza: 32-latek zatrzymany za posiadanie środków odurzającychAutor komentarza: QwertyTreść komentarza: Pełna zgoda. Wszystko jest bardzo skrupulatnie tuszowane, na profilu szpitala mamy jakąś szopkę i mydlenie ludziom oczu nieistotnymi sprawami jak wręczanie przez dyrektora kwiatów albo rozdawanie cukierków. A prawdziwe problemy: brak specjalistów, milionowe długi, propozycje rozwiązania problemów i dalsze działania - o tym nie wiemy nic. Ten szpital funkcjonuje w tragiczny sposób i myślę,że każdy ma tego świadomośćData dodania komentarza: 16.06.2025, 12:32Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki - augustowianin w urzędzie marszałkowskimAutor komentarza: Augustów DOGE 66 % & budownictwo komunalne & Augustów Resort-Tropicana-SPATreść komentarza: Podobno te supernowoczesne obiekty, czyli tropicana, saunarium i SPA stanowiące uzupełnienie tego hotelu-sanatorium zaadaptowanego z miejskiego magistratu, mają powstać zamiast festyniarsko zplanowanego przez naszomiastowych kolejnego świecącego pustkami muzeum Kanału Augustowskiego z mediateką, która to mediateka wedle fejsbukowego infantylisty ma niby zapobiec bezpowrotnemu opuszczaniu Augustowa przez młodych-dorosłych.Data dodania komentarza: 16.06.2025, 09:45Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki - augustowianin w urzędzie marszałkowskimAutor komentarza: Augustowski prospołeczny program "66 % cięcia naszomiastowej kumoterszczyzny"Treść komentarza: Podobno w Augustowie ma ruszyć program "Budownictwo kumunalne dla mieszkańców Augustowa", który będzie finansowany z uruchomienia wysoce komercyjnego pięciogwiazdkowego hotelu-sanatorium nad rzeką Nettą zaadaptowanego z obecnego monumentalnego budynku urzędu miejskiego z dobudowaną supernowoczesną aqua tropikaną, saunarium i strefą SPA. W miejscu dawnego domu partii powstanie 50 piętrowy wieżowiec z 500 lokalami komunalnymi i tarasem widokowym na dachu. Natomiast augustowski magistrat i MOPS mają zostać przeniesione do dawnej szkoły nr 5 na ulicy Nowomiejskiej. Dodatkowo w urzędzie miejskim i miejskich jednostkach organizacyjnych ma zostać wdrożony program wzorowany na amerykańskim DOGE mający na celu zoptymalizowanie struktury zatrudnienia do ⅓ obecnego stanu etatów burmistrzów, kierowników wydziałów, pełnomocników, inspektorów i referentów oraz całkowitą likwidację stanowisk urzędniczych powstałych z naszomiastowego klucza kumoterskiego.Data dodania komentarza: 15.06.2025, 22:26Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki - augustowianin w urzędzie marszałkowskimAutor komentarza: Wybory powszechne papierkiem lakmusowym na poziom edukacji podstawowejTreść komentarza: Ponad 10 mln spośród suwerena na prezydenta Polski wybrała człowieka, który wg przekazów medialnych jako student historii pośredniczył w sutenerstwie, następnie jako urzędnik państwowy uczestniczył w quasi-walecznych naparzankach pseudokibiców. Dodatkowo wykorzystując swoją "wrażliwość społeczną" tenże symptomatycznie prawilny patriota cynicznie przejął mieszkanie komunalne od poturbowanego przez los człowieka, nomen omen sąsiada swojej matki. Następnie jako funkcjonariusz publiczny wg raportu NIK dopuścił się niegospodarności w kwocie wielu milionów złotych. Podsumowując, ponad 10 mln wyborców uznała iż, żeby zostać prezydentem Polski, trzeba być "jarosławową decyzjom", która swoimi czynami wielokrotnie udowodniła, iż ma mentalny i życiowy "potencjał prognozujący" wg Jarosława Kaczyńskiego znacznie dobitniej, niż Morawiecki, Gliński i Czarnek razem wzięci.Data dodania komentarza: 15.06.2025, 10:24Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Może nie na temat ale dlaczego DP nie pisze nic na temat problemów szpitala? Chodzi o trwające od dłuższego czasu sprawy sądowe o zadośćuczynienie za popełnione tam błędy medyczne a co za tym idzie o wypłatę idących w miliony odszkodowań.Data dodania komentarza: 15.06.2025, 10:12Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki - augustowianin w urzędzie marszałkowskimAutor komentarza: ciekawTreść komentarza: Jakieś konkrety czy tylko blablabla???Data dodania komentarza: 15.06.2025, 01:43Źródło komentarza: Silne regiony – bezpieczna Europa. Rok działania w Parlamencie EuropejskimAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Dla powiatu aby tylko nic nie dali ,za to jak Pana Andrzeja potraktowaliData dodania komentarza: 13.06.2025, 22:32Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki - augustowianin w urzędzie marszałkowskimAutor komentarza: Augustów potrzebuje ratunku od naszomiastowego zaściankowieniaTreść komentarza: Panie Andrzeju, proszę nie zapominać o niestety mocno podupadającym Augustowie i przy okazji pana działalności w gabinecie marszałka województwa podlaskiego możliwie intensywnie zabiegać na szczeblu wojewódzkim o realizację prorozwojowych inwestycji na augustowszczyznie. Augustów zasługuje na dużo więcej niż tylko fejsbukowy marketing, megalomańską gazetkę i naszomiastową kumoterszczyznę uskuteczniane przez propagandystów z augustowskiego ratusza.Data dodania komentarza: 13.06.2025, 15:16Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki - augustowianin w urzędzie marszałkowskimAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Urząd faktycznie danych podać nie może, ale może a nawet powinien powiadomić właściciela rowu. Z doświadczenia wiem że to działa. Powodzenia!Data dodania komentarza: 13.06.2025, 15:01Źródło komentarza: Zalewane działki przy Białostockiej w Augustowie. Urzędnicy zasłaniają się RODOAutor komentarza: Strange Case of Dr Jekyll and Mr HydeTreść komentarza: Prezydencie elekcie Karolu Tadeuszu Nawrocki vel decyzjo Jarosława Kaczyńskiego, apeluję o bezzwłocznie rozpoczęcie trasy objazdowej po całej Polsce, żeby w żłobkach, przedszkolach i szkołach organizować pogadanki z dziećmi i młodzieżą o quasi-walecznych kibolskich ustawkach, bezwzględnych grupach przestępczych organizowanych przez pseudokibiców i "wrażliwości społecznej" polegającej na cynicznym przejęciu mieszkania komunalnego pod płaszczykiem pomocy dla pogubionego życiowo sąsiada.Data dodania komentarza: 13.06.2025, 11:43Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Znajomy...Treść komentarza: To ,, normalne ,,T . K . M. i reszta może pogadać.....Data dodania komentarza: 12.06.2025, 20:11Źródło komentarza: Nowy dyrektor PCPR w AugustowieAutor komentarza: Brawo piłkarze i trener Sparty Augustów!!!Treść komentarza: Gratulacje! Piłkarze augustowskiej "Sparty" mają do dyspozycji zmodernizowany stadion, więc tylko czekać na awans do trzeciej ligi!Data dodania komentarza: 12.06.2025, 16:32Źródło komentarza: Siedem goli Kułaka i historyczny awans po efektownej wygranej z Piastem BiałystokAutor komentarza: Augustów zasługuje na więcejTreść komentarza: Trzech burmistrzów – jeden urząd, zero efektów. Mieszkańcy Augustowa od lat patrzą, jak ich miasto stoi w miejscu, a jedyne, co konsekwentnie rośnie, to podatki. Zamiast realnych działań, mamy pozory aktywności: częste wyjazdy na konferencje, wydarzenia branżowe i spotkania, z których nie wynika absolutnie nic dla zwykłego obywatela. Czy to jeszcze praca na rzecz mieszkańców, czy może dobrze opłacana turystyka służbowa? Miasto tonie w bezwładzie. Brakuje inwestycji, nowych miejsc pracy - oprócz tych dla znajomych w urzędzie, rozwoju infrastruktury czy konkretnego wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców. Kultura i sport funkcjonują dzięki zaangażowaniu społeczników, a nie miejskich władz. Tymczasem burmistrzowie zachowują się tak, jakby byli oderwani od rzeczywistości – jakby głównym celem ich działalności było to, by pokazać się w obiektywie z talerzem w ręku na kolejnej „delegacji”. Społeczność Augustowa nie potrzebuje urzędników, którzy myślą, gdzie się dobrze najeść za publiczne pieniądze. Potrzebuje liderów – ludzi z wizją, odwagą i umiejętnością zarządzania. Takich, którzy będą tu, na miejscu, codziennie walczyć o lepsze jutro dla miasta i jego mieszkańców, a nie dbać o swoje prywatne interesy i swoje firmy. Bo Augustów ma ogromny potencjał – ale z takim zarządzaniem pozostaje on wyłącznie niewykorzystaną szansą. Pora przestać się oszukiwać. Augustów nie może być dalej miastem zmarnowanych szans i biernej administracji. Mieszkańcy zasługują na konkret, a nie pozory.Data dodania komentarza: 12.06.2025, 11:45Źródło komentarza: Skandaliczne malunki na ulicyAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, więc "Teraz rodzina"!Treść komentarza: Wystarczy, żeby burmistrzom Karolczukowi, Chodkiewiczowi i Sieczkowskiemu każdemu z osobna dokoptować po "swoim" pełnomocniku. Augustów wciąż będzie "rozwijał" się po naszomiastowemu, to znaczy zgodnie z hasłem wyborczym burmistrza Karolczuka i Nasze Miasto, czyli "Teraz rodzina"!Data dodania komentarza: 12.06.2025, 11:10Źródło komentarza: Skandaliczne malunki na ulicyAutor komentarza: PajaceTreść komentarza: Twierdzenie, że przez ograniczenie prędkości na Hotelowej "może dochodzić de facto do łamania przepisów ruchu drogowego" świadczy tylko o tym, jacy debile zostają radnymi.Data dodania komentarza: 12.06.2025, 08:05Źródło komentarza: Skandaliczne malunki na ulicyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To na pewno kolejna koleżanka Pawła w zatrudniona przed starostwoData dodania komentarza: 11.06.2025, 20:19Źródło komentarza: Nowy dyrektor PCPR w Augustowie
Reklama