Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 17 marca 2026 10:32
Reklama

W Augustowie potrzebny jest DPS PREMIUM

Podziel się
Oceń

Były burmistrz Augustowa, a obecny radny opozycyjny, Leszek Cieślik, zgłasza postulat powstania Domu Pomocy Społecznej w naszym mieście. Twierdzi, że powinno być to priorytetem, ponieważ społeczeństwo się starzeje i wielu ludzi będzie wymagać całodobowej opieki. Problemu na pewno nie rozwiąże realizacja domu dziennego pobytu seniora, gdzie nikt nie zamieszka. Budowa DPS oraz wsparcie miasta w jego utrzymaniu byłaby rozwiązaniem korzystnym.
W Augustowie potrzebny jest DPS PREMIUM

Domy Pomocy Społecznej, w których seniorzy mogą przebywać przez cały czas, a nie jedynie w ciągu dnia, są bardzo potrzebne. W Augustowie nie ma takiego miejsca, z kolei nie wszyscy ludzie w starszym wieku kwalifikują się do hospicjum. Tego typu ośrodki zlokalizowane są w województwie podlaskim. Przez lata popularny był m.in. DPS w oddalonym od Augustowa o ponad 60 kilometrów Szpakowie. Jest to jednak zbyt duża odległość.

Czy taki ośrodek powinien powstać w naszym mieście? Były burmistrz Augustowa uważa, że jest to inwestycja pilna. Bez wątpienia walory uzdrowiskowe, krajobrazowe oraz przyrodnicze naszego terenu stanowią dodatkowe i nieocenione atuty. Leszek Cieślik przekonuje, że kwestia finansowania pobytu osób starszych w DPS, nie powinna stanowić dla nikogo bariery. W jego opinii miasto powinno sfinansować budowę, a później partycypować również w jej utrzymaniu.

-Obecnie w Augustowie istnieje pilna potrzeba stworzenia domu całodobowej opieki dla ludzi w podeszłym wieku. Mam na myśli dom seniora w formie Domu Pomocy Społecznej, w którym mogliby na stałe zamieszkać ludzie samotni, pozbawieni opieki, schorowani, lecz nienadający się do hospicjum. Bardzo często bywa tak, że wiekowy człowiek traci męża lub żonę. Ich dzieci są za granicą i nie mogą zająć się swoim rodzicem, który nie jest w stanie sam zrobić zakupów i ma problem z normalnym funkcjonowaniem. Dom całodobowej opieki doskonale sprawdziłby się w Augustowie również z powodu naszych walorów uzdrowiskowych -mówi Leszek Cieślik.

-Takie domy znajdują się poza naszym miastem, ale niejednokrotnie są nieosiągalne ze względu na koszty pobytu. Oczywiście nie twierdzę, że powinno być to całkowicie darmowe. Ale miasto powinno pomóc tym seniorom i przynajmniej w jakiejś części dofinansowywać ich przebywanie w ośrodku, gdyby pieniądze z emerytury lub renty były niewystarczające. Nie może być tak, że osoba mniej zamożna jest skazana na wegetację i powolne dogorywanie -dodaje były burmistrz.

Nasz rozmówca wskazuje, że nie jest odosobniony w swoich poglądach. Rozmawia z wieloma mieszkańcami i ci wyrażają się bardzo pozytywnie o propozycji stworzenia DPS w Augustowie.

-Jako przykład przywołam Dom Aktora w Skolimowie. Emerytowani artyści, gwiazdy polskiej kinematografii sprzed lat, u schyłku życia również bywają samotni. Nie mają żadnego wsparcia ze strony rodziny, a zdrowie coraz bardziej odmawia im posłuszeństwa. Dzięki powstaniu Domu Aktora ci ludzie mogą z godnością doczekać swoich ostatnich dni. Taka sama sytuacja dotyczy aktualnie Augustowa. Przypomnę, że w ubiegłym roku w naszym szpitalu urodziło się jedynie 170 dzieci. Można mówić o tragedii demograficznej. Znaczna część mieszkańców jest w wieku emeryckim i tym bardziej należy zapewnić im opiekę -komentuje radny Koalicji Obywatelskiej.

-Oczywiście koncepcja stworzenia całodobowego domu opieki w Augustowie nie ma szans na powodzenie bez poparcia burmistrza i radnych koalicji rządzącej. Problem w tym, że u nas na sesjach rady miejskiej praktycznie o niczym się nie dyskutuje, a komisje nie działają. Radni są tylko po to, aby przyklepywać pomysły zgłaszane przez nieliczne grono osób. Powinniśmy zacząć się bardzo poważnie zastanawiać nad faktem, iż nasze społeczeństwo się starzeje -puentuje Cieślik.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz insrybutorowo-jablonkowo-lipszczańska rodzina"☝️💪👉🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💸💰💰💰🤑👈🤝👏📉🏚🏚🏚Treść komentarza: Ważne, że na fb zastępcy Jerzego Filipa Chodkiewicza i w gazetce pod redakcją Mirosława Karolczuka jest "rozwój" Augustowa w wykonaniu Nasze Miasto-PiS. Oczywiście w realu rozwój jest wsteczny, znaczy się miasto pod auspicjami insrybutorowo-jablonkowo-lipszczańskich gamoni zaściankowieje, wyludnia się i brnie wprost ku całkowitej zapaści. No, ale to jest przecież mało istotne. Najważniejsze, że wszystko się zgadza w mediach społecznościowych okraszonych populistyczno-infantylnym bełkotem krętacza mrocznej triady i w topornie propagandowym żurnalu ratuszowego żałosnego kabotyna. Znaczy się miasto rozkwita niczym pryszcz na dupie.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 20:22Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Panie Leszku. Sądziłem, że będąc "starym" wyjadaczem i byłym Posłem, ma Pan "cohones" i weźmie ster w swoje ręce i zapoczątkuje akcję rozliczania pisiarni w Augustowie. Mieszkańcy bardzo dużo Panu zawdzięczają w okresie prosperity i sądzę, że jako lokalny Mąż Stanu, nawet w tej chwili zainicjuje Pan (niczym Żurek czy Giertych) etap pociągnięcia co odpowiedzialności tych trzech watażków Gburmistrzowskich pod batutą Lipskiego. Na niego już chyba jest dość materiałów, aby klęknął przed Temidą, a reszta ugnie karki..Data dodania komentarza: 16.03.2026, 16:07Źródło komentarza: Czy Augustów może utracić status miasta uzdrowiska?Autor komentarza: anetaTreść komentarza: emeryci nie produkują śmieci tyle co rodziny z dziećmi ,wiem po swoim gospodarstwie, że pojemnik zabierany jest wypełniony 1/3 objętości. Plastików też mamy mało bo nie pijemy napoi z butelek, może warto zastanowić się nad zniżkami emerytom . Myć się muszą.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 16:00Źródło komentarza: Mocny komentarz Mariana Dyczewskiego po sesji rady miejskiej w Augustowie (video)Autor komentarza: kandydat na sołtysa AugustowaTreść komentarza: czas w sensie zarządzania miastem jest bardzo dobry. 3 burmistrzów i 9 pracowników promocji -Augustów rozwija się jak nigdy dotądData dodania komentarza: 16.03.2026, 12:47Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: OooTreść komentarza: No! I czego tu Pan nie rozumie? A u nas powstanie kolejny pomost albo plac zabaw przy wiadomym przedszkolu! Na facebooku zobaczymy masę sukcesów (z czego 99,9% to i tak są obowiązki burmistrza a nie coś wyjątkowego)! Hasło wyborcze - Teraz rodzina! Teraz to przynajmniej widać czyja! A już be żartów - to mega smutne jak bardzo można zniweczyć możliwości rozwoju myśląc tylko o tu i teraz i utrzymaniu stołka. Miasto ze znacznie większym potencjałem niż Suwałki a zero aktywności rozwojowej w sensie długoterminowym. Tak słabego czasu w sensie zarządzania miastem - Augustów chyba nigdy nie miał!Data dodania komentarza: 16.03.2026, 10:45Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: pogonić ich trzebaTreść komentarza: są na stołkach tylko po to żeby pieniądze ciągnąć a nie pracować dla dobra mieszkańcówData dodania komentarza: 16.03.2026, 10:23Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: trzeba to zrobićTreść komentarza: Dopóki nie pojawi się temat referendum to nic się nie zmieni. To jedyna szansa nawet jeśli się nie uda, ale w świat pójdzie info o tym co dzieje się w Augustowie.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 10:21Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: KinolTreść komentarza: Czytam o Suwałkach na WP. "Głównym celem modernizacji jest stabilizacja cen ciepła poprzez odejście od spalania węgla na rzecz biomasy (zrębków drzewnych). Dzięki temu miasto ograniczy koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 - Przybliżamy się do momentu, w którym Suwałki staną się miastem niemal samowystarczalnym energetycznie - informuje Marcin Bonisławski, zastępca Prezydenta Suwałk. - Docelowo zapotrzebowanie na węgiel w suwalskim systemie spadnie do poziomu zaledwie 10 proc. w skali roku, a energia elektryczna będzie produkowana w 100 proc. bez udziału węgla. Inwestycja realnie wpłynie na jakość powietrza. Dotychczasowe działania PEC pozwoliły już na redukcję emisji pyłu o 90 proc., związków siarki o 60 proc. oraz tlenków azotu o 30 proc". Czytam o Augustowie i niedobrze mi się robi. Arogancja urzędnicza. Jakieś układy, koszachty, itd. Głupie uchwały np. śmieciowe. Fajskuki i dziecinada. Suwałki rozbudowują się, inwestuja, pięknieją. W Augustowie, mam takie wrażenie, zajęciem urzędników, radnych itd. jest działanie aby mieszkańcom było jak najgorzej, dbają tylko o własne korzyści.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 08:39Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: JAN OszczędnyTreść komentarza: a ja nie rozumiem: czy rolą KIEROWNIKA WYDZIAŁU URZEDU MIASTA jest biegać w sweterku z komórką za burmistrzem na miejskich imprezach? Później pół dnia montowanie tych tiktoków? Od tego jest KIEROWNIK i jego pobory? Podobnie przyjrzałbym się dniu pracy KIEROWNIKOWI WYDZIAŁU KOMUNIKACJI? Po co te stanowiska? tylko dla poborów?Data dodania komentarza: 16.03.2026, 08:11Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: Marzyciel .Treść komentarza: Do marszałka. No kto wie kto wie w królowym moście powstało państwo, to i w Lipsku może powstać sejm , no i dopiero będzie się działo, Wnukowski marszałkiem starosta prezydentem ,ele kto ministrem finansów.?????Data dodania komentarza: 16.03.2026, 07:36Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: Wierny czytelnik .Treść komentarza: Panie redaktorze, gratuluję i proszę o więcej, takim gościom trzeba patrzeć na rączki i pisać.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 06:27Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: marszałekTreść komentarza: Pan Wnukowski ma szanse zostać posłem wiejsko-miejskim w Lipsku o ile tam Sejm miejsko-gminny powstanie.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 06:05Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: To się jezcze da obronić dla profili "burmistrz miasta Augustowa" i tak dalej... ale dlaczego są filmiki kręcone na prywatnego fejsbuka Sieczkowskiego? Tego nie rozumiem. Zresztą w starostwie to samo, ta sama ekipa kręci filmiki na profil Powiatu i prywatny Wnuka.Data dodania komentarza: 15.03.2026, 22:44Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: Cyk mykTreść komentarza: Te wszystkie pytania może zadać w trybie dostępu do informacji publicznej. Wystarczy anonimowy mail. Muszą odpowiedzieć w ciągu 14 dni. Jeżeli nie, to skarga, ale to już imiennie. Która to droga/ulica?Data dodania komentarza: 15.03.2026, 20:15Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: DONTreść komentarza: Do nagrywania filmów na sociale burmistrzów. augustów tv to myślisz kto robi?Data dodania komentarza: 15.03.2026, 20:12Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: widzTreść komentarza: Przypominam o drodze do Tych Państwa to ciąg dalszy... Kto wnioskował o drogę... Jaki termin był wykonania... Jaki koszt i kto go poniósł... Kto zdecydował o budowie tej drogi, bo podobno poza naszym Mireczkiem to było... Myślę że jeszcze kilka pytań się pojawi...Data dodania komentarza: 15.03.2026, 17:55Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: QwertyTreść komentarza: Wydział promocji liczy 9 osób? Do czego potrzeba tyle osób?Data dodania komentarza: 15.03.2026, 16:30Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Artykuł na stronie miasta jest wspaniały. Zupełnie pomija fakt złożenia uwag 2 miesiące po terminie, prześlizgując się nad tematem zupełnie. Wręcz potwierdza artykuł na Dzienniku....Data dodania komentarza: 15.03.2026, 12:08Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: MisiekTreść komentarza: Brawo dla tego Pana! Czym więcej osób to zrobi tym lepiej. Wśród moich znajomych sporo osób (chyba niestety dla świętego spokoju) zapłaciło za ten rok lub I kwartał. Tylko... Na razie to chyba nikt z domów jednorodzinnych nie otrzymał decyzji ani potwierdzenia konta na jakie trzeba wpłacać. Termin niby do 15 kwietnia ale na razie to mamy karteczkę z urzędu z informacją o kwocie co nie jest żadną podstawą do wniesienia płatności. Hmmm... Przykro patrzeć na to co się dzieje lub raczej nie dzieje w mieście z takim potencjałem pomimo 3 włodarzy...Data dodania komentarza: 15.03.2026, 10:43Źródło komentarza: Uchwała śmieciowa w Augustowie oficjalnie zaskarżona. Skarga trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Prokuratury, Rzecznika Praw Obywatelskich i WojewodyAutor komentarza: OooTreść komentarza: Nic mnie już nie zdziwi. Kolejny temat, który Redaktorzy DP powinni sprawdzić. No jakiego tematu prowadzonego przez trójce nieświętą się dotkniesz to smród się unosi....Data dodania komentarza: 15.03.2026, 10:34Źródło komentarza: Uchwała śmieciowa w Augustowie oficjalnie zaskarżona. Skarga trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Prokuratury, Rzecznika Praw Obywatelskich i Wojewody
PRZECZYTAJ
Reklama