Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 17 marca 2026 23:57
Reklama

27 grudnia mamy nowe święto. Boże Narodzenie będzie dłuższe o jeden dzień?

Podziel się
Oceń

27 grudnia 2022 po raz pierwszy będziemy obchodzili nowe święto: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy to oznacza, że Boże Narodzenie 2022 potrwa 3 dni?
27 grudnia mamy nowe święto. Boże Narodzenie będzie dłuższe o jeden dzień?

Autor: IPN

Boże Narodzenie tuż-tuż. Jednak tegoroczny kalendarz układa się niekorzystnie: święta wypadają w weekend. Czy pracodawca odda nam w zamian dzień wolny za świąteczną niedzielę?

Niekorzystny układ kalendarza 2022

W tym roku Wigilia wypada w sobotę 24 grudnia, pierwszy dzień Bożego – w niedzielę 25 grudnia. Czyli dokładnie w weekend. Dzięki drugiemu dniu świąt będzie to ostatni wydłużony weekend w tym roku. Pracodawcy nie będą jednak oddawali dnia wolnego za przypadające w niedzielę Boże Narodzenie.

Zgodnie z artykułem 130 § 2 Kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to tyle, że dzień wolny zwraca się pracownikowi za święto wypadające w sobotę, a nie w niedzielę. Gdyby Boże Narodzenie wypadało w sobotę, to wtedy pracownik mógłby odebrać dodatkowy dzień wolny.

Dodajmy, że Nowy Rok również wypada w niedzielę. Dlatego dodatkowego dnia wolnego –­ podobnie jak za pierwszy dzień Bożego Narodzenia – nie będzie.

27 grudnia dniem wolnym od pracy?

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość odbyła się w poznańskim Hotelu Bazar, bo to właśnie z okna tego hotelu w drugi dzień Bożego Narodzenia w 1918 r. Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie, które doprowadziło do wybuchu powstania. Dodajmy, że było to jedyne zwycięskie powstanie Polaków.

Dlatego jest to tak wyjątkowe wydarzenie w polskiej historii. Dzięki niemu powstańcom udało się wyzwolić spod niemieckiego panowania i przyłączyć do odrodzonej Polski Poznań z Wielkopolską. Upamiętniać to ma nowe święto państwowe, przypadające właśnie 27 grudnia.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nie jest jednak dniem wolnym od pracy.

– Nie sądzę, żeby Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego – stwierdził w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” prezydent Andrzej Duda (za Radiem Zet).

Powstanie wielkopolskie: krótka historia

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do końca roku Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Powstanie śląskie: jeszcze jedno święto

Przypomnijmy jeszcze, że 20 czerwca po raz pierwszy świętowaliśmy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Stosowną ustawę parlament przyjął 12 maja tego roku.

Pod określeniem powstania śląskie kryją się zrywy niepodległościowe z lat 1919-1921, podczas których Polacy trzykrotnie starli się z Niemcami. Celem było odzyskanie Śląska dla odbudowującego się państwa polskiego.

Tak jak w przypadku Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie jest dniem wolnym od pracy.

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 26 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KibicTreść komentarza: Panie Mietku, to co robią 3 burmistrzowie to skandal nie tylko z klubem… wystarczy ze przekona Pan swoich kolegów z partii i dofinansowanie będzie odpowiednie… jak nie to znaczy ze popieracie te działania …Data dodania komentarza: 17.03.2026, 20:05Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski nie zgadza się z decyzją burmistrza (video)Autor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: byłbym ostrożny w twierdzeniu , że "to goście z Białegostoku" Podobno najwięcej turystów mamy (wg ostatnich ankiet) z Niemiec. Też jestem w szoku. Ale jeśli chodzi o zwykłe chamstwo to nie ważne skąd , ale bywa wszędzie. Jeśli zaś chodzi o tego eksperta to mam pytanie, czy to ten Pan, co opracowywał dla MOPS-u Strategię Walki z Uzależnieniami ?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 16:40Źródło komentarza: Nocny alkohol w Augustowie. Między zdrowym rozsądkiem a wielką kasąAutor komentarza: PiotrekTreść komentarza: Kiedy przeprosisz Jarosława?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 16:18Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski nie zgadza się z decyzją burmistrza (video)Autor komentarza: BraunTreść komentarza: a co ma się rozwijać za pis? to wszystkie instytucje maja służyć żeby pis się rozwijał tzn. zdobywał głosy - poszczególni krzykacze.. a potem to wszystko pada jak bankrut, pracownicy tracą pracę i mają pretensję do nie wiadomo kogo a powinni mieć do pis... ale ten czas nastąpi ...Data dodania komentarza: 17.03.2026, 15:11Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski nie zgadza się z decyzją burmistrza (video)Autor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść.Data dodania komentarza: 17.03.2026, 14:27Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski nie zgadza się z decyzją burmistrza (video)Autor komentarza: RomaTreść komentarza: A jak tam w powiecie Panie Sobolewski ? Słuchy chodzą że szpital już nie rozwija się tak jak wcześniej no chyba że dotyczy to wynagrodzeń personelu medycznego , to prawda ? Ile stanowisk wzorem miasta Starostowie utworzyli dla swoich ? Niech już Pan zejdzie ze sceny bo więcej w tym szkody niż pożytku.Data dodania komentarza: 17.03.2026, 14:14Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski nie zgadza się z decyzją burmistrza (video)Autor komentarza: Właśnie takTreść komentarza: Pierwszy w kościele, jeszcze ostatnie rozdanie stypendiów, ale przykład to z tego pana żaden. Jak coś nie tak, to od razu zwolnienie dyscyplinarnie? Prawda? Pacjenta onkologicznego, bo przecież taki nie jest potrzebny? Tak, pani bezradny?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 12:53Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski nie zgadza się z decyzją burmistrza (video)Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Panie Mieczysławie czas najwyższy zejść ze sceny i nie robić z siebie pośmiewiska ,poprzedniego starosta oszukałeśData dodania komentarza: 17.03.2026, 12:32Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski nie zgadza się z decyzją burmistrza (video)Autor komentarza: HahaTreść komentarza: burmistrz ma swojego kamerzystę,zastępcy swoich,Augustów tv jeszcze innych itd - i tak 9 osób ma co robićData dodania komentarza: 17.03.2026, 05:40Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz insrybutorowo-jablonkowo-lipszczańska rodzina"☝️💪👉🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💸💰💰💰🤑👈🤝👏📉🏚🏚🏚Treść komentarza: Ważne, że na fb zastępcy Jerzego Filipa Chodkiewicza i w gazetce pod redakcją Mirosława Karolczuka jest "rozwój" Augustowa w wykonaniu Nasze Miasto-PiS. Oczywiście w realu rozwój jest wsteczny, znaczy się miasto pod auspicjami insrybutorowo-jablonkowo-lipszczańskich gamoni zaściankowieje, wyludnia się i brnie wprost ku całkowitej zapaści. No, ale to jest przecież mało istotne. Najważniejsze, że wszystko się zgadza w mediach społecznościowych okraszonych populistyczno-infantylnym bełkotem krętacza mrocznej triady i w topornie propagandowym żurnalu ratuszowego żałosnego kabotyna. Znaczy się miasto rozkwita niczym pryszcz na dupie.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 20:22Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Panie Leszku. Sądziłem, że będąc "starym" wyjadaczem i byłym Posłem, ma Pan "cohones" i weźmie ster w swoje ręce i zapoczątkuje akcję rozliczania pisiarni w Augustowie. Mieszkańcy bardzo dużo Panu zawdzięczają w okresie prosperity i sądzę, że jako lokalny Mąż Stanu, nawet w tej chwili zainicjuje Pan (niczym Żurek czy Giertych) etap pociągnięcia co odpowiedzialności tych trzech watażków Gburmistrzowskich pod batutą Lipskiego. Na niego już chyba jest dość materiałów, aby klęknął przed Temidą, a reszta ugnie karki..Data dodania komentarza: 16.03.2026, 16:07Źródło komentarza: Czy Augustów może utracić status miasta uzdrowiska?Autor komentarza: anetaTreść komentarza: emeryci nie produkują śmieci tyle co rodziny z dziećmi ,wiem po swoim gospodarstwie, że pojemnik zabierany jest wypełniony 1/3 objętości. Plastików też mamy mało bo nie pijemy napoi z butelek, może warto zastanowić się nad zniżkami emerytom . Myć się muszą.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 16:00Źródło komentarza: Mocny komentarz Mariana Dyczewskiego po sesji rady miejskiej w Augustowie (video)Autor komentarza: kandydat na sołtysa AugustowaTreść komentarza: czas w sensie zarządzania miastem jest bardzo dobry. 3 burmistrzów i 9 pracowników promocji -Augustów rozwija się jak nigdy dotądData dodania komentarza: 16.03.2026, 12:47Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: OooTreść komentarza: No! I czego tu Pan nie rozumie? A u nas powstanie kolejny pomost albo plac zabaw przy wiadomym przedszkolu! Na facebooku zobaczymy masę sukcesów (z czego 99,9% to i tak są obowiązki burmistrza a nie coś wyjątkowego)! Hasło wyborcze - Teraz rodzina! Teraz to przynajmniej widać czyja! A już be żartów - to mega smutne jak bardzo można zniweczyć możliwości rozwoju myśląc tylko o tu i teraz i utrzymaniu stołka. Miasto ze znacznie większym potencjałem niż Suwałki a zero aktywności rozwojowej w sensie długoterminowym. Tak słabego czasu w sensie zarządzania miastem - Augustów chyba nigdy nie miał!Data dodania komentarza: 16.03.2026, 10:45Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: pogonić ich trzebaTreść komentarza: są na stołkach tylko po to żeby pieniądze ciągnąć a nie pracować dla dobra mieszkańcówData dodania komentarza: 16.03.2026, 10:23Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: trzeba to zrobićTreść komentarza: Dopóki nie pojawi się temat referendum to nic się nie zmieni. To jedyna szansa nawet jeśli się nie uda, ale w świat pójdzie info o tym co dzieje się w Augustowie.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 10:21Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: KinolTreść komentarza: Czytam o Suwałkach na WP. "Głównym celem modernizacji jest stabilizacja cen ciepła poprzez odejście od spalania węgla na rzecz biomasy (zrębków drzewnych). Dzięki temu miasto ograniczy koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 - Przybliżamy się do momentu, w którym Suwałki staną się miastem niemal samowystarczalnym energetycznie - informuje Marcin Bonisławski, zastępca Prezydenta Suwałk. - Docelowo zapotrzebowanie na węgiel w suwalskim systemie spadnie do poziomu zaledwie 10 proc. w skali roku, a energia elektryczna będzie produkowana w 100 proc. bez udziału węgla. Inwestycja realnie wpłynie na jakość powietrza. Dotychczasowe działania PEC pozwoliły już na redukcję emisji pyłu o 90 proc., związków siarki o 60 proc. oraz tlenków azotu o 30 proc". Czytam o Augustowie i niedobrze mi się robi. Arogancja urzędnicza. Jakieś układy, koszachty, itd. Głupie uchwały np. śmieciowe. Fajskuki i dziecinada. Suwałki rozbudowują się, inwestuja, pięknieją. W Augustowie, mam takie wrażenie, zajęciem urzędników, radnych itd. jest działanie aby mieszkańcom było jak najgorzej, dbają tylko o własne korzyści.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 08:39Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: JAN OszczędnyTreść komentarza: a ja nie rozumiem: czy rolą KIEROWNIKA WYDZIAŁU URZEDU MIASTA jest biegać w sweterku z komórką za burmistrzem na miejskich imprezach? Później pół dnia montowanie tych tiktoków? Od tego jest KIEROWNIK i jego pobory? Podobnie przyjrzałbym się dniu pracy KIEROWNIKOWI WYDZIAŁU KOMUNIKACJI? Po co te stanowiska? tylko dla poborów?Data dodania komentarza: 16.03.2026, 08:11Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: Marzyciel .Treść komentarza: Do marszałka. No kto wie kto wie w królowym moście powstało państwo, to i w Lipsku może powstać sejm , no i dopiero będzie się działo, Wnukowski marszałkiem starosta prezydentem ,ele kto ministrem finansów.?????Data dodania komentarza: 16.03.2026, 07:36Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę politykówAutor komentarza: Wierny czytelnik .Treść komentarza: Panie redaktorze, gratuluję i proszę o więcej, takim gościom trzeba patrzeć na rączki i pisać.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 06:27Źródło komentarza: Zmiana planu dla Pawła Wnukowskiego, szefa PiS. Plan miejscowy szyty pod działkę polityków
PRZECZYTAJ
Reklama