Oświadczenie Filipa Chodkiewicza w sprawie sesji rady miasta

Oświadczenie Filipa Chodkiewicza w sprawie sesji rady miasta
Stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta Filipa Chodkiewicza dotyczące sesji Rady Miasta z 28 marca oraz wcześniejszego oświadczenia burmistrza.

Szanowni Państwo,

Ta Beata
Ta Beata
Ta Beata

z uwagi na oświadczenie Wojciecha Walulika, w którym manipulując może wprowadzać mieszkańców w błąd, mam obowiązek stanąć po stronie prawdy.

Zgodnie z art. 20 Ustawy o samorządzie gminnym, zwoływanie sesji Rady Miejskiej jest kompetencją przewodniczących Rady Miejskiej. W znanej mi historii naszego miasta jeszcze nigdy, żaden burmistrz nie uzurpował sobie tego uprawnienia. Sprawa jest oczywista, a stanowisko burmistrza kuriozalne. Sesję zwołałem z zachowaniem terminów i dopełniając wszelkich obowiązków, jak zawsze od ponad 3 lat.

To przykre, że jesteśmy świadkami wykorzystywania instytucji miejskich do ukrywania własnych problemów. Augustów potrzebuje rzetelnej pracy, a nie intryg i kłótni. Awantury szkodzą miastu i nasuwają pytania o odpowiedzialność burmistrza i pobudki jego działań.

Przed nami ważne dla Augustowa pół roku. Czas, kiedy można wiele zbudować i wyznaczyć kierunek rozwoju na następne lata. Trzeba do tego rzetelnej pracy i wypełniania obowiązków. Apeluję do Wojciecha Walulika, aby określił, jak widzi swą rolę w nadchodzących miesiącach. Jeśli ma Pan merytoryczne uwagi do określonych przez radnych w budżecie kluczowych inwestycji, programu budowy ulic, zmian planów zagospodarowania, gazyfikacji miasta, propozycji obniżenia kosztów podpięć do sieci ciepłowniczej, dopłat do wymiany pieców, czy innych wyznaczonych przez nas działań, proszę je śmiało zgłaszać. Zarządzanie miastem to zbyt duża odpowiedzialność, by chować głowę w piasek. Posiedzenia komisji od kilku miesięcy odbywają się bez Pana udziału, sesje zaś bez udziału kierowników wydziałów, ale zaproszenia są wciąż aktualne. Wymiana oświadczeń nie służy konstruktywnym efektom, dlatego mam nadzieję, że kiedy zapukam do drzwi Pana gabinetu w najbliższy wtorek, po raz kolejny zapraszając do pracy, będzie Pan gotów to zaproszenie przyjąć.

W swoim życiu każdy z nas zderza się z sytuacjami problematycznymi, często zdającymi się nas przerastać. Nasza ludzka natura nie jest doskonała. Upadki i potknięcia zdarzają się każdemu. Jednak miarą człowieka jest w moim poczuciu umiejętność podniesienia się i wzięcia do pracy. Nie można zamykać oczu i odwracać od problemów.

Życzę wszystkim spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, pełnych rodzinnego ciepła i szczerej radości. Niech ten czas zaowocuje w nas refleksją, nadzieją i siłami do skupienia się w naszym życiu na kwestiach najważniejszych.

Filip Chodkiewicz

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (123)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Troll
Troll 7.04.2018, 14:09
Po co te pomówienia? Sąd sprawę rozstrzygnie, a że nie ma o tym w dzienniku szczegółowego info to szkoda.
Może w końcu prawda wyjdzie na jaw
Może w końcu prawda wyjdzie na jaw 7.04.2018, 09:41
Szanowna redakcjo, dlaczego nie piszecie ani słowem o tym, że znowu nasz burmistrz od kilku dni żyje w strachu, a co najmniej niepewności z powodu wznowienia sprawy psychicznego znęcania się nad urzędnikami??? Przypadek? Nie sądzę.
Koleżanka
Koleżanka 7.04.2018, 11:06
Kolezanko czy ty nie masz innego zajecia tylko nakręcasz atmosferę. Od tego są sady. Może zajmij się mężem.... Sąsiedzi dużo widzą ty oprócz nienawiści do burmistrza nie widzisz co się u ciebie dzieje. Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie
Poiuyt
Poiuyt 7.04.2018, 10:02
Tez czekam na wiesci. Mam nadzieje ze to prwda.
Suwaliszki
Suwaliszki 7.04.2018, 12:23
W mieście rodzinny tej rzekonej ofiary inni pracodawcy zacierali ręce jak przeniosła się do Augustowa. Tam byla mysliwym a tu znalazł się taki nieborak co nie był zainteresowany. No i damskie ego poszło w ruch. Oj nieładnie pani. A.
markos
markos 31.03.2018, 09:31
Halo, halo ... wczoraj był Wielki Piątek ..dziś Wielka Sobota a gdzie refleksja i miłosierdzie . Tak wygląda wasz Post ? ...bo po postach tego nie widać. Opanujcie się bigoci .
Troll
Troll 31.03.2018, 10:19
Miłosierdzie? Religijność? To raczej jest na pokaz, a na codzień "dziękowanie" za pracę w Wielki Piątek. Niech człowiek ma spokojne święta....
UM
UM 31.03.2018, 14:45
Pan Burmistrz w Wielki Piątek nikogo nie zwolnił. To jest kłamstwo. Zaproponował przedłużenie umowy o pracę a pracownik ma udzielić odpowiedzi po świętach.
Real
Real 3.04.2018, 16:27
Nikt poza tobą nikogo personalnie tu nie wymienia. Proszę tego nie robić i nie podpinać komentarzy "pod kogoś".
Troll
Troll 31.03.2018, 15:00
Może to nieporozumienie, a z prawnikiem kiedy się rozstał?
Real
Real 31.03.2018, 11:41
Miłosierdzie zostało okazane. Teraz zwolniony nie będzie się musiał martwić przez święta co ma pilnego do zrobienia po świętach.....
Bóg zapłać
Bóg zapłać 31.03.2018, 12:44
Bóg zapłać
kk
kk 31.03.2018, 08:54
Może to nektórym osobom coś rozjaśni http://www.rp.pl/Ustroj-i-kompetencje/306079990-Jak-zwolac-sesje-rady-gminy.html
Troll
Troll 31.03.2018, 09:32
To ja rozumiem, że jak uchwała dostarczona 7 dni przed sesją to przewodniczący ma obowiązek przyjąć do programu, a jak później to jego wola?
kk
kk 31.03.2018, 13:06
Dokladnie tak. Mało tego, projekt uchwały wniesiony z niezachowaniem terminu nie może zostać przyjęty. Może być co nawyżej omówiony, przedyskutowany, ale nie przyjęty.
Troll
Troll 31.03.2018, 14:22
Ooooooooo, to masa takich ostatnio było. Dziękuję kk za wyjaśnienia.
fred
fred 31.03.2018, 08:43
Każda strona bije tylko pianę pod publiczkę..., żadnych konkretnych decyzji ani wniosków bo obie strony ze sobą współpracowały, a teraz tylko się bawią... skoro radni twierdzą, że kierownik dopuścił się samowoli budowlanej przy przedszkolu to nie jest to sprawa do prokuratury, a przynajmniej wniosek o zwolnienie... wiele takich spraw
bez opamiętania
bez opamiętania 31.03.2018, 08:00
To smutne, ale spójrzcie na fakty. Rano w dniu sesji burmistrz ogłasza, że jest zwołana z naruszeniem regulaminu.
Sesja się odbywa, a na niej pada informacja, że mecenas pracujący dla urzędu opiniował projekty uchwał radnych, bo na tym też polega jego praca.
We czwartek mecenas nie zaprzecza, ze sesja była zwołana legalnie, nie popiera stanowiska burmistrza ze srody.
W Wielki Piątek, burmistrz kończy współpracę z kolejnym fachowcem, miasto traci dobrego prawnika.
Czy to jest normalne? Która to już osoba? Burmistrz chwali pracę, nie ma zastrzezen i rezygnuje ze wspołpracy.
Za co? Za prawdę?
Normalne? Ludzie!
Satyra
Satyra 31.03.2018, 09:06
No i komu najbardziej zaszkodził? Zwolnieniami strzelił sobie w stopę, oświadczeniem w kolano. Czekamy co będzie dalej.
Troll
Troll 31.03.2018, 08:41
A kto ważnemu zabroni? Trzeba było potakiwać, tak, aby Pan był zadowolony, nie wyrażać swego zdania, nie rozmawiać z kim nie trzeba, a wręcz unikać jakby chciał porozmawiać, podlizywać się do kogo trzeba. Tylko tyle i praca by była.
Troll
Troll 30.03.2018, 16:50
Radni pokażecie wreszcie pazurki?
bez osobistych wycieczek
bez osobistych wycieczek 30.03.2018, 15:31
Po tym co się dzieje może dobrze by było, żeby kodeks wyborczy zakładał przymusowe komisyjne badanie psychiatryczne kandydatów na funkcje publiczne...
buc
buc 31.03.2018, 10:41
Zdecydowanie włodarz powinien pomyśleć o konkretnych badaniach
Do Filipka. Wacław jarząbek
Do Filipka. Wacław jarząbek 30.03.2018, 13:43
Łubu dubu łubu dubu niech nam żyje przewodniczący nm klubu. Niech zyje nam. Ti bylem ja. Wacław jarząbek. Ps. Filipek czy o to chodziło?
medicus
medicus 30.03.2018, 20:47
Wacław ty to masz ewidentnie problem emocjonalny, witaminę C proponuję bo nie zaszkodzi, a resztę odstaw
MORO
MORO 30.03.2018, 13:02
Przewodniczący nie wystąpił do burmistrza jako pracodawcy aby delegował pracowników urzędu do obsługi rady. Ale zostało mu wszystko udostępnione aby mógł zwołać radę przez narzędzia UM. Zwołał radnych na sesję poprzez komunikator e-sesja. zaproszenia te wystosował przewodniczy Urzędniczka obsługująca ten komunikator podpis ma automatyczny dlatego jest widoczny. Burmistrz nie czynili nic przeciw radzie pomimo arogancji przewodniczącego w kontekście nieuzgodnienia zmiany terminu sesji rady. Widocznie dążyli do tego aby burmistrza nie było na sesji o czym zresztą mówi ich retoryka podczas obrad
Auguto
Auguto 30.03.2018, 12:47
Skoro przewodniczący nie musi uzgadniać z burmistrzem terminów sesji i wystarczy, że go poinformuje o terminie, to niech nie ma potem uwag, że burmistrz nie może uczestniczyć. To chyba jasne, że burmistrz ma pełno spotkań, spraw itp. Jak kto chce się z spotkać albo wspólnie działać to uzgadnia termin taki aby ten drugi mógł być na spotkaniu. To oczywiste. Zresztą burmistrz pisał o tym..
Pitagoras
Pitagoras 30.03.2018, 20:52
Auguto proponuję jeszcze raz przeczytać to co napisałeś, może jakieś refleksje się zjawią, takiego gniota dawno nie czytałem
konkurs
konkurs 30.03.2018, 12:18
http://bip.um.augustow.pl/nabor-na-wolne-stanowisko/ogloszenia-o-wolnych-stanowiskach/ogloszenie-o-naborze-na-stanowisko-radcy-prawnego.html

czyżby podziękował również R.Pr. Piekarskiemu? zgadnijmy kto wygra konkurs? ten kto wyleciał ze wszystkich ościennych gmin z hukiem?
emryt
emryt 1.04.2018, 13:43
To już i swoich zwalnia.
Basia K.
Basia K. 30.03.2018, 12:36
Może to Piekarski podziękował, nie wiadomo. Wcale bym się nie zdziwiła.
zwolnienia
zwolnienia 30.03.2018, 14:05
Exodusu fachowców ciąg dalszy. Wszyscy pytają kto następny wypada
a miasto cierpi
Troll
Troll 30.03.2018, 14:57
Radni, dlaczego nic nie robicie? Przecież to przed wami odpowiada za podjęte decyzje. Może dość już tych pierdołowatych sprawozdań z działalności odczytywanych co sesja z kartki. Przecież możecie pytać o wszystko, dosłownie o wszystko. Jak? Co? Kiedy? Z kim? Dlaczego tak, a nie inaczej zrobił? I to nie tylko o sprawy dotyczące działalności, o urząd też.
Ytrewq
Ytrewq 30.03.2018, 14:39
Wydział Inwestycji również stracił dziś kolejnego pracownika
Strata?
Strata? 30.03.2018, 14:37
Jaka strata po prawnikach? Ile spraw przegranych przez miasto? Jakie z tego tytułu straty finansowe?
ławnik
ławnik 30.03.2018, 23:42
A co prawnik winny jak kierownik edukacji dał du**
Troll
Troll 31.03.2018, 08:15
Po prostu winny musi być i koniec. Niech nawet nie próbuje gadać, że niewinny. Takie życie.
dd
dd 30.03.2018, 12:06
Jeżeli coś można zarzucić Panu Chodkiewiczowi to to, że wniósł pod obrady rady projekt zmiany uchwały budżetowej przygotowany przez burmistrza, który nie został doręczony radnym na 7 dni przed (brak też na BIPie). I taka uchwała jest nieważna. (wyrok WSA w Gliwicach z 30 stycznia 2007 r., sygn. akt IV SA/Gl 838/06). Projety uchwał mają być przekazywane radnym w całości wraz z załacznikami. Brak załacznika lub fragmentu to również nieważność uchwały. (wyrok WSA w Gliwicach z 21 sierpnia 2015 r., sygn. akt II SA/Gl 375/15). Ponadto wyrok WSA w Kielcach z 14 maja 2015 r., sygn. akt II SA/Ke 316/15 wskazuje, że jeżeli projekt uchwały był przekazany radnym na ostaniej sesji lub poprzednich, a nie na aktualnej sesji na ktorej podejmowana jest dana uchwała to należy traktowac to tak jakby w ogóle radni nie otrzymali uchwały.
I śmieszno i straszno
I śmieszno i straszno 30.03.2018, 13:59
To już nie można zmieniać porządku obrad, wprowadzać uchwał tuż przed sesją? Jeszcze niedawno po kilka było wprowadzanych.
§ 10. 2. Z wnioskiem o uzupełnienie bądź zmianę w porządku obrad może wystąpić Radny, Burmistrz bądź jego Zastępca przed formalnym przegłosowaniem porządku obrad.
kk
kk 30.03.2018, 18:33
Można zmieniać porządek obrad jak najbardziej, ale projekty uchwał przyjmowanych na danej sesji maja być dostarczone na 7 dni przed tak aby radni wiedzieli co uchwalają i mieli czas na zapoznanie się z nimi oraz na doczytanie czegos jeżeli nie wiedzą.
dobroczyńca
dobroczyńca 30.03.2018, 12:48
i doprowadzi do uchylenia uchwały, którą sam wysłał radnym? jest niezadowolony z programu wymiany pieców? dofinansowania dla APK?
kk
kk 30.03.2018, 18:39
On nie. Rada może uchylić swoją uchwałę sama. Uchwałę może zaskarżyć każdy. I jak zaskarży to zgodnie z przyjętym orzecznictwem zostanie stwierdzona jej nieważność.
widz
widz 30.03.2018, 12:33
I to jest merytoryczny głos i o tym chyba nawet przewodniczący mówił na sesji ostrzegając radnych. Jednak radni głosowali za, a skarbnik potwierdził podpisami burmistrza wolę zmian. Ciekawe jest to, że burmistrz właściwie przez kilka ostatnich sesji projekty zmian budzetu zawsze wnosił dopiero na sesji, więc wszystkie są w takim razie do uchylenia
Ten problem ciągnie się już długo i kilkukrotnie był podnoszony.
Inna kwestia, że w podobnych sytuacjach sądy raz uznają tak, a raz na opak.
kk
kk 30.03.2018, 18:38
Na tej sesji radni mogli co najwyżej poczytać sobie projekt tej uchwały. Na następną sesję radni dostaliby tekst projektu uchwały i wtedy mogliby ją przyjąć. Teraz mogą być z tego problemy jak ktoś zaskarży uchwałę i będzie ona uznana za nieważną. Ale to już wtedy niech Walulik się tłumaczy dlaczego nie zdążył na czas przygotować projetu i go wręczał przez Skarbnika, który początkowo też nie był pewnien czy burmistrz to składa czy nie.
Troll
Troll 30.03.2018, 21:50
Dziękuję kk za wszystkie wyjaśnienia.
Real
Real 30.03.2018, 12:24
To, że jakieś niedociągnięcia być może były (co sesję budżetowa była tuż przed uchwaleniem zmieniana w formie autopoprawki lub wprowadzana i nikomu to dotychczas nie przeszkadzało) nie zwalnia z obowiązku zapewnienia obsługi sesji.
Lokis
Lokis 30.03.2018, 13:48
Zmiany w uchwałach, autoporawki, wnoszenie uchwał w termini poniżej 7 dni nic nie ma wspólnego z delegowaniem pracowników um do obsługi rady. To dwie rzeczy. Trzeba było wystąpić z wniskiem do burmistrza . Nie zaciemniaj znowu.
jutuber
jutuber 30.03.2018, 13:37
https://youtu.be/lQTnzEVBaIc?t=4h31m58s Wszystko można obejrzeć. W internetach nie ginie. Chyba na ten temat właśnie
 od Renaty z izby wyzszej
od Renaty z izby wyzszej 30.03.2018, 10:31
Przyjaciół nie poznaje się w biedzie, poznacie ich po czynach.
Paszkwil na burmistrza
Paszkwil na burmistrza 30.03.2018, 10:16
Oświadczemie Chodkiewicza zawiera szereg insynuacji, które mają stworzyć negatywny obraz Walulika jako burmistrza i jako człowieka. To wszystko.... no nie moim zdaniem są w nim sformułowania, które są już nadużyciem. Mam nadzieję że prawnicy UM ustosunkują się do tego
Rychu
Rychu 30.03.2018, 12:27
Walulik sam jest mistrzem budowania swojego negatywnego obrazu :) już wystarczająco zaszalał
Basta
Basta 30.03.2018, 10:34
Manipulacja informacją trwa. Burmistrz, ani nikt, nie odbiera ani nie, jak przewodniczący pisze, uzurpuje sobie prawa do zwoływania rady. W oświadczeniu burmistrza napisane jest, że przewodniczący zwołał radę z naruszeniem przepisów. Mam nadzieję że prawnicy UM wyjaśnią jakich i w jakim zakresie. W urzędzie, lub w arbitrażu, a nie w internecie. Naprawdę to nie jest godne sprawowanie mandatów aby podgrzewać niskie emocje widzów lub niektórych zainteresowanych. Wystarczy tego.
Pośmiewisko
Pośmiewisko 30.03.2018, 08:59
Radni, cały powiat się z Augustowa śmieje. Na co wy czekacie, aż będzie pośmiewisko na województwo albo cały kraj? Macie pełnię władzy, czemu nic nie robicie, żeby takie sytuacje nie miały miejsca?
Rejtan3
Rejtan3 30.03.2018, 12:35
Jak się burmistrz zacznie szarogęsić, to żadna władza radnych nad nim nie ma władzy. Jedyne, co by mogli zrobić, to obniżyć mu wynagrodzenie. Szacunek, że jeszcze nie posuneli się do tego kroku.
Troll
Troll 2.04.2018, 19:43
To jak Radni nic nie mogą to niech nie przychodzą, niech nie pytają, nie powołują się na uzgodnienia. Samo podejrzenie może grozić poważnymi konsekwencjami.
paragraf
paragraf 30.03.2018, 13:29
pewnie obniżą na następnej sesji, a co ! Jest na to paragraf
Jogi
Jogi 30.03.2018, 14:45
Mogą obnizżyć bo ustalanie wynagrodzenia jest w kompetencji rady. Wcześniej ktoś już pisał o tym i podał podstawę prawną.
Real
Real 30.03.2018, 16:31
Radni powinni zacząć panować nad sytuacją. Na razie bronią się przed różnymi "zagraniami", a może już czas zająć należne miejsce.
Obserwator
Obserwator 3.04.2018, 11:55
Chyba nie chcą zniżać się do poziomu burmistrza i jego podpowiadaczy. Polityka rządzi się swoimi prawami...niech nawet i się pozagryzają...szkoda tylko miasta, które ma ogromny potencjał. Ale kogo to interesuje.... Tych którym zależało na rozwoju miasta już nie ma, a Ci zostali zrobią wszystko byle tylko nie stracić stołeczka.
Real
Real 3.04.2018, 12:14
Dbając wyłącznie o swoje stołeczki podpowiadacze pogrążają tego komu niby pomagają, a on im jeszcze za to się odwdzięcza. Niezła ironia losu. Sam takich ludzi pościągał i wypromował. Ciekawe na kogo teraz będą gadać, że nielojalny? Już sam najważniejszy zaczyna wątpić, że to prawda co mu podpowiadacze gadają.
Emula
Emula 30.03.2018, 08:54
Szacunek za próbe uspokojenia sytuacji. Moze się to komuś nie podobać, ale to jednak odpowiedzialna postawa. Spokój i opanowanie. Nie wiem, gdzie tu brak dorosłości. Wyjaśnione i koniec tematu.Wracać do pracy. wszystkiego dobrego na święta również wkurzonym komentatorom. Wszyscy miejmy dobre swięta
Nelson
Nelson 30.03.2018, 08:37
Oświadczenie Chodkiewicza jest infantylne i żałosne, pełne frazesów i populizmu. A te ciągłe powoływanie się na transparentność, dobro mieszkańców ... brrrr, niedobrze się robi!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 30.03.2018, 08:12
Przedszkole maja na Wybickiego

Pozostałe