Strefa Aktywności Gospodarczej już otwarta

  • 12.02.2018, 09:33
  • Beata Perzanowska
Strefa Aktywności Gospodarczej już otwarta
Oficjalnie otwarto już augustowską Strefę Aktywności Gospodarczej. Wstęgę przecięto w asyście władz rządowych, samorządowych i przedstawicieli wielu różnego rodzaju instytucji oraz służb. Jak podkreśla burmistrz strefa to jedna z najważniejszych inwestycji prorozwojowych realizowanych przez samorząd Augustowa.

Uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek, 5 lutego. Tereny inwestycyjne zlokalizowane są na skrzyżowaniu dróg krajowych w kierunku Warszawy (DK 61) i Białegostoku (DK 8).

-Augustów to miasto otwarte na biznes, znakomite miejsce do pracy i osiedlania się. Rozwój funkcji gospodarczych poprzez Strefę Aktywności Gospodarczej daje miastu szansę na pozyskanie inwestorów, którzy pobudzą rynek pracy oraz staną się bodźcem dla wielu młodych, wykwalifikowanych ludzi do zamieszkania w Augustowie- powiedział burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.- Te tereny w istotny sposób zwiększają atrakcyjność inwestycyjną Augustowa oraz mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta.

Starania o powstanie strefy rozpoczęły się w 2015 roku od podziału miasta na osiedla, który sprawił uwolnienia dużej części miasta spod rygorystycznych przepisów ustawy uzdrowiskowej, a w 2017 uzbrojono grunty, wyposażając je w sieć wodociągową, energetyczną, sanitarną, deszczową i kanalizacyjną, a także infrastrukturę dróg wewnętrznych. W tym samym roku decyzją Rady Ministrów utworzono podstrefę Augustów w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która objęła ponad 13 ha terenów SAG. Dzięki tej decyzji przedsiębiorcy, którzy zechcą zainwestować w Augustowie otrzymają niezwykle atrakcyjne zwolnienia z podatku dochodowego.

Warto dodać, że wszyscy cieszymy się iż strefa powstała w mieście. Jest jednak mała rysa na tym wydarzeniu. Władze miejskie nie pomyślały, by do udziału w hucznym otwarciu tego oczekiwanego od lat projektu, zaprosić byłych burmistrzów miasta i innych samorządowców, nie zasiadających już w miejskiej radzie. Na pewno byłoby to dla nich miłe zaproszenie.

(Oprac. red, na podstawie informacji prasowej przysłanej przez Urząd Miejski w Augustowie)

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kamil
Kamil 15.02.2018, 06:17
Miasto będzie musiało ponosić koszty związane z oświetleniem dróg w tej strefie. Lamp jest sporo. Za oświetlenie obwodnicy, która w części znajduje się na terenie miejskim, miasto Augustów płaci rachunki od momentu jej uruchomienia.
Marian
Marian 13.02.2018, 19:30
Lokalizacja strefy jest niefortunna. Strefa powstała na torfowisku, a taki grunt jest fatalnym podłożem do posadowienia budynków biurowych i produkcyjnych. Strefa została wybudowana u zbiegu dróg krajowych w kierunku Warszawy (DK 61) i Białegostoku (DK 8), czyli w takim miejscu, do którego trudno będzie bezpiecznie wjechać i wyjechać. Teren ten jest położony na łąkach wyraźnie niżej niż DK 61 i DK8, a zatem na wiosnę może występować ryzyko podtapiania. Na okolicznych łąkach na wiosnę stoi woda. Strefa zlokalizowana została bardzo blisko wysypiska śmieci, które po 20 latach działalności zostało zrekultywowane w 2010 r. Minusem jest również całodobowy, uciążliwy hałas drogowy w związku ze znacznym ruchem tranzytowym (towarowym i osobowym) w ciągu dróg krajowych nr 61 i DK8. Patrząc na zdjęcie nasuwa się pytanie czy na pewno infrastruktura strefy jest przystosowana dla samochodów dostawczych? Ponadto w informacji prasowej brakuje kluczowej informacji o dofinansowaniu projektu ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Należy tu zauważyć, że współfinansowanie UE będzie podlegało pomniejszeniu w odniesieniu do powierzchni uzbrojonego terenu, w przypadku gdy: a) do 31 grudnia trzeciego roku następującego po roku, w którym miało miejsce zakończenie realizacji Projektu, cała powierzchnia uzbrojonego terenu nie została zbyta na rzecz przedsiębiorców; b) uzbrojone tereny zostały zbyte na rzecz przedsiębiorstw nie należących do sektora mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw (mających status dużego przedsiębiorstwa). Jeżeli zatem tereny inwestycyjne nie zostaną w ciągu trzech lat w całości kupione przez inwestorów, to miasto będzie musiało zwrócić część dofinansowanie proporcjonalnie do niesprzedanej części powierzchni terenów inwestycyjnych.
Dedek
Dedek 13.02.2018, 08:18
I znowu Zieliński? A co on zrobił dla tej strefy? Ktoś powie?
bezpartyjni mentalnie partyjni w praktyce
bezpartyjni mentalnie partyjni w praktyce 14.02.2018, 11:50
Każda Strefa musi być klepnięta na posiedzeniu Rady Ministrów... Myślisz, że pseudobezpartyjnych, którzy uprawiają obecnie największe partyjniactwo w radzie eliminując burmistrza ktoś by słuchał? Stety niestety w tym wypadku bez jego pomocy i znajomości ani rusz. Można się z nim nie zgadzać, polemizować z jego aktywnością, uważać za szkodnika itd. ale w tym wypadku to zrobił najwięcej. Jedni zajmują się jesbukami, online transmisjami z posiedzenia RM, a są też tacy którzy w cichości rozwijają to miasto.
Ewa
Ewa 12.02.2018, 19:41
Wojtuś ze świtą balują a na Borkach ciemno, żadna latarnia dziś się nie pali!!!
heca
heca 12.02.2018, 21:37
Miklas niech włączy a nie za byłymi dyrektorkami lata!!!
Tomek Miklas
Tomek Miklas 13.02.2018, 20:36
A co to Miklas ? Kolega dla ciebie ? Wymieniasz czyjeś nazwisko na forum i siejesz zamęt to wypadało by pisać pod własnym nazwiskiem ..
I jaka była dyrektorka ? Wyroki sądów chcesz poprawiać ?.A kim ty jesteś człowieku ? Jak nie masz nawet odwagi podpisać się.
sergio
sergio 13.02.2018, 21:59
Wypadaloby nie robic bledow ortograficznych, panie radny :))
Tomek M
Tomek M 14.02.2018, 07:39
Spokojnie każdemu się zdarza
XXX
XXX 13.02.2018, 21:58
To nie jest czyjes nazwisko, tylko osoby publicznej - radnego ziewww
Ewa Kowalska
Ewa Kowalska 13.02.2018, 21:56
Jaki zamet? Radni sa glosem spoleczenstwa, a radny Miklas startowal z komitetu Nasze Borki, to chyba wlasciwy adres do zglaszania. Niech sie zajmie tym co ma na wlasnym podworku (ciemnosci wieczorem) i zglosi interpelacje. A nie sadami straszy. W glowach sie niektorym przewraca.
T.Miklas
T.Miklas 14.02.2018, 08:18
Proszę nie martwić się o moje podwórko ,a zgłaszać ciemności po jednym dniu nie widzę potrzeby ,skoro burmistrz mieszka w centrum dzielnicy.
Proszę też nie kłamać ,że kogoś sądami straszę.
Jan Nowak
Jan Nowak 14.02.2018, 20:32
Panie Miklas, gdybym to ja był radnym i jakiś obywatel, któremu zobowiązałem się służyć, zwrócił mi na coś uwagę – nawet w sposób mało grzeczny – i nawet gdyby to nie mieściło się w moich kompetencjach, to bym nie tupał i nie wdawał się w pyskówki, tylko uprzejmie obiecał, że zainteresuję się sprawą. No ale to kwestia klasy i kultury osobistej. Z rosnącym zdziwieniem patrzę na zachowania pewnych radnych z określonej opcji politycznej.
Lol
Lol 12.02.2018, 21:01
Burmistrz czy radni maja dla pani zapalić???? Może wystarczy zgłosić a nie siać zamęt i szukać sensacji.
Ewa
Ewa 12.02.2018, 21:35
Przecież miało być tak świetnie. Wszystkich powymieniali a teraz ciągle trzeba coś zgłaszać, bo ci nowi z niczym sobie nie radzą, nawet światła nie umieją włączyć. Jak Kożuch wyłączał w nocy to było wielkie ajwaj a teraz nawet wieczorem ciemności,
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.02.2018, 23:57
Chyba było ok dopóki burmistrz nie zaczal zwalniać i zatrudniać swoich
Wyborca
Wyborca 13.02.2018, 23:49
Akurat jak była ekipa w zgodzie to nawet dało sie zrobić z porażki sukces. Tak jak gó..no owiniete w piekny świecacy papierek ktory wyborcy naiwnie kupia. A teraz wszystko sie sypie i te wzajemne oskarżenia jak odrzucanie goracego kattofla.

Pozostałe