Smog miesza się z nepotyzmem

  • 6.02.2018, 17:51
  • Krzysztof Przekop
Smog miesza się z nepotyzmem
Już w czwartek będzie można kupić najnowsze wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Smog jest tematem tego numeru, także wymieszany z polityka miejską. Bardzo zachęcam do lektury tego numeru.

Rozstanie burmistrza Walulika z politycznymi sojusznikami z Naszego Miasta zajmowało opinię publiczną przez wiele tygodni. Jedni przewidywali, że burmistrz zrezygnuje z funkcji jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, inni twierdzili, że bez poparcia Naszego Miasta dotrwa co najwyżej do stycznia. Wszyscy byli w błędzie. Ostatnie wydarzenia pokazują, że to Wojciech Walulik wyszedł zwycięsko z politycznej burzy. I rządzi samodzielnie. Jednym z ostatnich sukcesów jest jawne poparcie przez radnych PiS. Burmistrz nie pozostaje ich dłużnikiem. W MPEC został zatrudniony przewodniczący komisji rewizyjnej Wojciech Krzywiński. I powstał dziwny przekładaniec kompetencyjny. Burmistrz jest szefem prezesa MPEC, burmistrza kontroluje komisja rewizyjna, której szefem jest radny Wojciech Krzywiński, radny Krzywiński zostaje zatrudniony na specjalnie utworzone stanowisko w MPEC i podlega prezesowi MPEC. Kto zatem kogo kontroluje? Być może radny powinien przemyśleć rezygnację z niektórych funkcji by nie obciążać burmistrza podejrzeniami o nepotyzm polityczny. Plotka głosi jeszcze, że zatrudnienie radnego jest przygotowaniem do objęcia przez niego stanowiska prezesa po przejściu na emeryturę Andrzeja Palki. Ale na to trzeba kilkanaście tygodni poczekać. Przyjrzeliśmy się roszadom kadrowym w MPEC i opisujemy je w artykule „Smog miesza się z nepotyzmem”.

Od wielu lat podnosimy problem jakości powietrza w Augustowie. Władze mają ogromne narzędzie w postaci miejskiej spółki ciepłowniczej. Do tej pory polityka spółki była taka, że jeśli ktoś chce się podłączyć do sieci ciepłowniczej, musi pokryć pełne koszty. Skutek widać i czuć w powietrzu, zwłaszcza zimą. Jest bardzo wiele biznesów, gdzie bariera pozyskania nowego klienta jest wysoka. Należą do nich np. usługi telekomunikacyjne, gdzie operatorzy ponoszą całe koszty przyłączenia lokalu klienta i zakładają, że długoletnie świadczenie usług spowoduje rentowność biznesu. Cieszy zatem, że długoletnie pisanie i mówienie o tym problemie przynosi skutek. Pojawiają się pomysły na niskokosztowe przyłączanie nowych odbiorców taniej i czystej energii cieplnej. Opisujemy je w artykule Bartosza Lipińskiego „Niemożliwe coraz bardziej realne”.

 

„Darmowe przedszkole” to artykuł o tym, że pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł. Otóż radni bez dyskusji, bez analiz zlikwidowali jednozłotową opłatę za niektóre godziny w przedszkolach. Opłata jest symboliczna, do łatwego udźwignięcia przez budżet miasta. Jednak posądzenia o populizm i związek z niedalekim wyborami, były nietrudne do przewidzenia. Zachęcam do lektury tego artykułu.

W kilku najbliższych latach znacznie zmniejszy się ilość uczniów w szkołach miejskich. Są dwa powody. Jednym jest likwidacja gimnazjów, która skraca edukacje z 9 lat do 8. Drugim jest demografia. Rodzi się coraz mniej dzieci. Konsekwencją będzie konieczność zamknięcia jednej szkoły w bliskiej perspektywie, w dalszej zapewne jeszcze jednej. Coraz więcej rodziców poszukuje alternatywnych sposobów edukacji. Myślą o szkołach prowadzonych przez stowarzyszenia, szkołach i przedszkolach katolickich. Różnorodność w edukacji może być źródłem sukcesu edukacyjnego Augustowa. Władze miasta muszą robić wszystko, by budynki po zlikwidowanych szkołachpublicznych w dalszym ciągu służyły edukacji, jeśli tylko znajdą się chętni do ich zagospodarowania. Zachęcam do lektury tekstu „Przyszłość budynku bliżej nieznana” o gimnazjum nr 2 na ulicy Nowomiejskiej.

„Dymią pełną parą” to artykuł interwencyjny. Znowu kłania się decyzja o likwidacji straży miejskiej. Formacja ta mogłaby być skuteczna w egzekwowaniu porządku na posesjach, na chodnikach, a także pilnowaniu, by mieszkańcy nie spalali śmieci w instalacjach grzewczych. W tekście Beaty Perzanowskiej piszemy co zrobić, gdy komin sąsiada dymi na całą okolicę.

W tym numerze polecam także testy o sporcie, kronikę zdjęciową obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Mamy też dla Was mnóstwo ogłoszeń drobnych.

Bardzo zachęcam do lektury

 

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

 

 

 

 

 

Krzysztof Przekop
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (60)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anonimowy hejter
Anonimowy hejter 9.02.2018, 20:06
Co za trollowanie ha ha te nasze POlityki zamiast debatowac i PISac pod swoim nazwiskiem sieją hejt anonimowo na portalu. Dno augustowskiej sceny politycznej i kilometr mułu
Trol
Trol 9.02.2018, 22:45
Zapomnialeś wspomniec o trolach NM! Najmadrzejszych, wszystkowiedzacych, nieomylnych wybawicieli miasta Augustowa
Lol
Lol 10.02.2018, 09:10
Augustowscy batmani vel spajdermeni okoliczni haha
Szacunek
Szacunek 8.02.2018, 23:38
Szanowni radni NM może i staracie się może coś się udało, moż coś nie wyszło jak każdej poprzedniej władzy.
I powinniscie wiedziec że trzeba szanowac osiagniecia i poraźki poprzednikow. Bo nikt waszej pracy też nie doceni. Dajecie przyklad już depczacemu wam po piętach mlodszemu pokoleniu . Oni was tak ocenia jak wy ich rodxicow dziadkow.
Dla kogo spelniacie swoją misję? Nie odczuwam jej dobrodziejstwa jako zwykly mieszkaniec.


Smutny
Smutny 8.02.2018, 10:49
Co mieszkancy wiedzą o nepotyzmie w PEC? Nic. Nikt nie ma odwagi o tym napisać. Dyrektor zatrudnia tam wylącznie swoją rodzinę i znajomych od wielu lat. Co tam jeden wiecej radny z UM. Sami swoi
August
August 8.02.2018, 10:48
Podirytowany, może byś się tak trochę zastanowił i pomyślał że każda rada, burmistrz coś zrobiła i jeżEli chodzi o wydatki inwestycyjne to duźo więcej niż obecna,może zapomniałeś albo byłeś mały i nie pamiętasz ze Augustów poza blokami nie miał kanalizacji i wodociągów. też nie było za wiele, ktoś to wcześniej zrobił, modernizował ujęcie wody,oczyszczalnię ścieków PEC to nie zrobiły same spóki,ktoś wybudował pływalnię,wyciąg nart wodnych, bulwary a i wiele ulic zgodnie ze standardami bez wyciągania pieniędzy od ludzi, szkoły i przedszkola teź remontowano,teź budowano bloki mieszkalne i wiele innych rzeczy, ta strefa aktywności też by nie powstała żeby poprzednicy nie uchwalili planu zagospodarowania wcześniej, więc weź na wstrzymanie słoneczko nie obraca się tyko wokół,, Naszego Miasta,,i obecnego burmistrz.
Jan
Jan 8.02.2018, 14:54
Owszem, wszyscy robili, ale skala jednak nieporównywalna. proszę porównać choćby liczbę uchwalonych MPZP w tej kadencji i w poprzednich. Liczbę zbudowanych ulic. Czy wreszcie spojrzeć na to co obiecywali, a co zrobili. Oczywiście każdy będzie się chwalił dokonaniami. To normalne.
Dec
Dec 9.02.2018, 01:09
Uchwalac coś to nie to samo co wykonac !
Utwardzonych dróg a nie zbudowanych ulic. Ulica ma definicje! Ulice budowaly poprzednie wladze - dużo ulic!
tak
tak 8.02.2018, 23:13
budowę ulic finansują mieszkańcy i żaden politowania godny politykier nie powinien się tym chwalić, a wręcz przeciwnie - zamknąć się i nie odzywać, bo wyciągnęli pieniądze od ludzi
Kondzio
Kondzio 9.02.2018, 06:41
To nawet nie jest 10% kosztów inwestycji więc już nie przesadzaj jeden z drugim że to mieszkańcy wybudowali. Zapytaj się na tych wybudowanych ulicach czy ich to tak boli? Nie ma przymusu, możesz nie płacić opłaty i sądzić się z um o adiacenta...
sv
sv 7.02.2018, 17:08
Jak w tym kraju może być dobrze, gdy o kompetencjach decyduje przynależność partyjna.
Zen
Zen 7.02.2018, 17:07
Jakaś kpina. Radni z nm mieli zasady????? Przestrzegali???? Czego i kiedy???? Burmistrza utarl im nosy a mieszkańcy mają ich dość i ich interesów.
wan_dal
wan_dal 9.02.2018, 07:58
Burmistrz komuś utarł cokolwiek?! Ale mega giga bzdura. On cały czas biega w krótkich majteczkach, ups. w za krótkich spodniach i przyciasnej kurteczce. Taki smarkacz z niego i nastolatek, więcej czasu poświęca na dziewczyny niż na prace. Niech w końcu dorośnie zanim się zestarzeje.
Model
Model 9.02.2018, 11:09
Popatrz na zdjęcia z dworca pkp jak przewodniczacy i spolka zgarbieni w przy krótkich spodenkach komunijnych stoją.Co za klasa. Co za styl... Och
Gaga
Gaga 9.02.2018, 17:20
wan_dal i Model te dwa wpisy obrazują obraz naszej władzy!
Jacy radni taki burmistrz
Hahaha
Przerażona
Przerażona 8.02.2018, 17:04
Oni idą bez zasad. Bez skrupułów. Po trupach. Z haslem - dla mieszkańców. Dno
podirytowany
podirytowany 8.02.2018, 09:33
Prawda jest prosta: ci nasi wieczni działacze polityczni zajmujacy stanowiska w urzedach, szkolach i spolkach od lat nie moga zdzierżyć, że nagle przyszli młodzi i zrealizowali swój program. To jest dla wszystkich szok i stąd te wściekłe ataki. Nagle okazało się, że jednak można! Lata nieudolności tłumaczonej siłami wyższymi nagle zostały zdemaskowane. Banda nieudaczników zrobi teraz wszystko żeby zniszczyć NM, bo wiedzą, że w porównaniu merytorycznym są niczym. Obiecali grunty pod strefe? Zrobili! Obiecali załatwić uzdrowisko? Zrobili! Obiecali strefę? Zrobili! Obiecali budowę kilkudziesięciu ulic? Zrobili! Obiecali budżet obywatelski? Zrobili! Obiecali skatepark? Zrobili! Obiecali bazę? Zaraz rusza budowa! Obiecali 3 Maja? Zrobione! itd itd Nikt kto do tej pory rządził w tym mieście nie miał ułamka takich osiągnięć i to ich boli! Nagle w radzie są radni, którzy cokolwiek rozumieją, mają własne zdanie i pracują, a nie są tylko maszynką do głosowania, co siedzi w zamian za dietę.
Porównajmy uczciwie ile lat inni obiecywali ulice? Ile lat inni obiecywali głupi skatepark? Ile lat nikt nie potrafił doprowadzić do budowy głównej miejskiej ulicy 3 Maja? To są FAKTY! A te fakty wywołują wściekłość dotychczasowych nieudaczników.
Rozmawiałem z kilkoma radnymi na komisji jak był temat turystyki i uzdrowiska. Moi drodzy, proszę przesłuchać dowolne nagrania. Ja tam widzę różnicę klas jeśli chodzi o zaangażowanie i kompetencje młodych radnych NM i np tych z pis. To w ogóle nie ma co porównywać! O czym my rozmawiamy. Zestawcie ich ze sobą albo zróbcie debatę radnych w gazecie. Będzie widać jak na dłoni, kto ile energii i głowy w miasto wkłada.
Spokojny
Spokojny 10.02.2018, 09:13
Wkładają we własne interesy
Asceta
Asceta 8.02.2018, 14:36
Ł0 Jezu to święte ludzie so te z nasego miasta.hehe
Rece opadaja !
Rece opadaja ! 8.02.2018, 14:30
Podirytowany widać że chodziłeś ze smoczkiem jak Augustów zmieniał swoje oblicze.
A ten sukces o ktorym piszesz to raczej porażka. Strefa na podmoklym terenie bedzie sukcesem jak powstana firmy ktore zatrudnia mieszkancow i beda wplacac podatek do kasy miasta! Na razie to łaka . Ulice to utwardxone drogi i to z wyciagnieciem kasy od mieszkancow. Baza dla kajakarzy za 5 mln zl a budynek UM jak sklep GSu za PRLu.
I skandal w UM wstyd na cala Polske.
No i na deser szklana kamieniczka przyklejona do rynku jak kwiatek do kożucha! A atol tak przeszkadzal NM prawie go rozebrali. Poprostu przechwalanka jak z plyty puszczana przy każdej okazji. I ta pycha , samozachwyt ...bez komentarza !
Detonator
Detonator 8.02.2018, 18:59
Tak, bo to radni ten urząd zbudowali
Albo radni miejscy kazali dać staroście pozwolenie na budowę na rza
I radni kazali burmistrzowi skandalizować
No boki zrywać z tej kłamliwej logiki ????
Pasterz
Pasterz 9.02.2018, 06:54
Radni to zbierali się w zaulkach miasta przed sesjami i knuli. Tacy przyjaciele byli. Katolicy.noi boki zrywać z tej kłamliwej postawy.
Rozsądek
Rozsądek 8.02.2018, 11:33
Zrobili za pieniądze miasta i ze wsparciem Burmistrza. Ale w o tym drobiazgui zapomniałeś dodac no bo po co. Chyba ze nm to wsztstko z wlasnej kieszeni.....
Jan
Jan 8.02.2018, 14:56
Ze wsparciem burmistrza? Chyba wiceburmistrza. Bo burmistrz, to faktycznie świetnie wspierał tych, którzy go zrobili burmistrzem, w pozowaniu do zdjęć i przecinaniu wstęg. Wszystkie tematy merytoryczne na sesjach zawsze wyjaśniał Karolczuk, Kotwica, Kleczkowska i urzędnicy.
Nu
Nu 8.02.2018, 16:56
Nie wspominaj o wice burmistrzu. Ten dopiero miał talent..... Do mieszania i niedokonczenia spraw
Robi
Robi 9.02.2018, 10:50
Jakiś przykład? Czy tylko trollowanie na zlecenie?
Nie chcę PISu
Nie chcę PISu 8.02.2018, 10:45
Zgadzam się. PIS jest tylko od jątrzenia, przeszkadzania, konfetii i innych durnych wymysłów. Nic nie zrobili. No może tylko z czego zasłynęli to ze złych uczynków. Wszystko o czym było głośno o Augustowie w Polsce to augustowsko-powiatowe wybryki pisowców. A już ta wyjątkowo mega nadkompetencja i nadawanie się na każdy stołek woła o pomstę do nieba.
mieszkaniec
mieszkaniec 7.02.2018, 15:43
Młodzi radni pilnowali jednak zasad. teraz burmistrz robi co chce i widać jak na dłoni co to za człowiek. Kolejne zwolnienia w UM, kolejne odejścia dobrych urzędników. Przyjaźń z Panem radnym z PiS i nowym prawnikiem, który też jest jego kolegą. Obsadzanie swoich w spółkach. Nie tylko radny PiS dostał posadę, nowi ludzie są już tez w radzie nadzorczej.
O człowieku świadczą czyny, a nie słowa. I teraz widzimy co jest pod maską chłopca z plakatu, jak już nie ma komu dawać mu po łapach
zet
zet 9.02.2018, 08:03
Chociaż jeden mądry głos. Brawo za trafne słowa!
Koleś
Koleś 7.02.2018, 16:31
A czyja rodzina była zatrudniana wczesniej w spółkach ? I narobiła balaganu ?Czy przypadkiem nie radnego NM? A chlopca z plakatu kto wyszukał? Kto mu sfinansowal kampanię? Jestescie siebie warci! Jak macie jeszcze resztki honoru to ........
A mialo byc tak pieknie......
Jan
Jan 8.02.2018, 14:59
Miało być, ale ktoś okazał się kłamczuszkiem. I oszukał nie tylko radnych NM, ale pół miasta... To jest ten dramat, który teraz próbują wykorzystać różnej maści karierowicze
Nikodem
Nikodem 8.02.2018, 16:59
I ty okazalas się klamczuszkiem. Nie jan tylko pani D.
?
? 7.02.2018, 23:48
Czyja? Powiedz? Moze Twoja?
Zet
Zet 7.02.2018, 15:17
Jak za PRL-u z kultury na rolnictwo z rolnictwa na oświatę z oświaty do przemysłu itd.bez przygotowania,bez doświadczenia aby być członkiem PZPR-......przepraszam PiS-u i oczywiście błogosławieństwo posła a stanowiska stoją otworem burmistrz wszystko wykona......masakra
kkkk
kkkk 7.02.2018, 14:58
Panie Burmistrzu opamiętaj się Pan, co Pan robisz, największą kanalię,karierowicza na tak odpowiedzialne stanowisko, nie schodź Pan do jego poziomu. To po prostu wstyd.
zlosc
zlosc 7.02.2018, 15:22
uważam, że za to należy odwołać Prezesa skoro tak dobiera kadry! zero konkursu i zero nawet pozornej jawności zatrudniania
Jan
Jan 8.02.2018, 15:00
A myslisz, że czym mu burmistrz zagroził?
Rozbawiony
Rozbawiony 7.02.2018, 12:43
No tak, jakby za straży miejskiej było mniej smogu. Komedia
Radny PiS od bluzgania na mieszkańców w spółce? A burmistrz już ma legitymację partyjną?
?
? 7.02.2018, 14:42
a czy to prawda że żona pracuje w ZUS?
zet
zet 9.02.2018, 08:06
Prawda, prawda! Niedaleko magistratu.
Jan
Jan 8.02.2018, 15:00
podobno dostała posadę dyrektora
xwjt
xwjt 10.02.2018, 13:09
Widać na co idą składki zusowskie - na sztucznie tworzone stanowiska i zatrudnianie nieudaczników. Wyznacznikiem kompetencji jest o zgrozo "wysoka kultura osobista" - a fakty mówią co innego...
Jjj
Jjj 8.02.2018, 19:15
Przynajmniej ktoś awansuhe a ty ciągle w dół.
mama
mama 7.02.2018, 12:23
Zadzwoń do PEC-u i spytaj dyrektora bo to on zatrudnia.
tata
tata 7.02.2018, 11:34
A kiedy był konkurs/nabór na to stanowisko? Mój syn skończył inżynierię cieplną na AGH. Nie pracuje w zawodzie a bardzo by chciał. Myślę, że mógłby wiele wnieść w funkcjonowanie spółki.
Teść
Teść 9.02.2018, 14:16
Może się zatrudnić w paliwach. Albo w przedszkolu ewentualnie w budownictwie.
Synek
Synek 8.02.2018, 11:34
Widać... Zdolny jak po takich studiach bez roboty suedzi
czytaj ze zrozumieniem
czytaj ze zrozumieniem 8.02.2018, 22:55
"nie pracuje w zawodzie"
Pasierb
Pasierb 9.02.2018, 06:51
Nieuk hehe
Córka
Córka 8.02.2018, 19:16
Jaki tata taki synek. I jeden i drugi bez roboty
wd
wd 8.02.2018, 13:57
Widocznie nie z PISu
Wyborca
Wyborca 7.02.2018, 09:09
Boże co ten burmistrz i jego poplecznicy robią z tego miasta, jedną wielką klikę pisowsko-dobkowską, nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera jeżeli to prawda i w specjalistycznej firmie PEC-u zarządzającym ma być ta osoba radny pisu z takim 'doświadczeniem' i ludzie nie pogonią tego towarzystwa w wyborach to sami będą winni tworzenia klik...
skutki
skutki 7.02.2018, 14:43
tylko, że dopóki był w NM to nikogo nie zatrudniał z radnych ani z rodziny. Teraz szybko zmienia kierunek co widać po zdjeciach wczorajszych i nagraniach sesji
Katastrofa
Katastrofa 7.02.2018, 16:37
Hahaha nie zatrudniał ? A te koleżaneczki żony w UM ? A kto wybitnego prezesów do spolek miejskich wyszukał czy przypadkiem nie radny NM ? Cala ekipa skompromitowana! Tylko taczki podstawić !
Filipek
Filipek 8.02.2018, 19:17
Przewodniczący wujka wcisnal. Taki uczciwy
Ben
Ben 7.02.2018, 08:34
Straz miejska g.. w temacie smogu mogla zrobic, bo nawet na posesje wejsc nie mogli nieproszeni.
odp
odp 7.02.2018, 15:21
to prawda, nasza policja spychała do Straży ale fakty są takie, że za taki smog odpowiada się karnie i od tego jest Policja, nawet gdyby była SM
olek
olek 7.02.2018, 07:48
powinny być kontrole, bo jak jest niskie ciśnienie powietrza to można się zatruć - takie jest zadymienie
Pol
Pol 8.02.2018, 19:18
To nie wychidz z domu
wef
wef 6.02.2018, 18:43
Do PECU? Program "Polszczyzna wulgarszczyzna" lepiej temu jemu wychodził. I jak ma być lepiej? Nie będzie w Augustowie nigdy!

Pozostałe