Weselny korowód w MDK 

Weselny korowód w MDK
W Miejskim Domu Kultury w Augustowie w sobotę, 2 września, odbyło się wesele… Nie takie tradycyjne o jakim myślimy, niemniej jednak w tym dniu można tam było posłuchać obszernych fragmentów znanego dramatu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Wszystko to w ramach Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania „Wesela”.

W sobotnie popołudnie z Miejskiego Domy Kultury można było usłyszeć dźwięki wiejskiej kapeli przygrywającej weselnikom, a w tle gwar gości rozprawiających o sytuacji społecznej i politycznej. Gośćmi oczywiście były postacie z jednego z największych dzieł Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, w które z powodzeniem wcielili się przedstawiciele władz miasta i powiatu, młodzież oraz ludzie kultury. Wszyscy zasiedli przy suto zastawionym stole, gdzie nie zabrakło pysznego jadła i smakowitych napitków. Zebrani augustowianie z uwagą wysłuchali fragmentów znanego dramatu i nie szczędzili braw uczestnikom czytania.

Przypomnijmy, że „Wesele” dramat w trzech aktach, powstało w 1901 roku. Zostało zainspirowane autentycznym wydarzeniem – weselem, które odbyło się w 1900 roku. Było to wesele chłopki Jadwigi Mikołajczykówny i poety (inteligenta) Lucjana Rydla. Wesele odbyło się w domu malarza Włodzimierza Tetmajera, który ożenił się ze starszą siostrą panny młodej. Gośćmi na weselu byli przedstawiciele chłopstwa i inteligencji.

Organizatorami Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania była Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie (Augustowskie Placówki Kultury).

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe