Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza

Wywiad z Tadeuszem Jaworskim 

Wywiad z Tadeuszem Jaworskim Tadeusz Jaworski (pierwszy po prawej)
Rozmowa z Tadeuszem Jaworskim, prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Integracja” o sympozjum nt. Kanału Augustowskiego, obecnej radzie miasta, planach wobec ulic Hożej i Rybackiej oraz zagrożeniu komunikacyjnego paraliżu miasta.

Jestem zadowolony z sympozjum

Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza

Panie prezesie, kilka tygodni temu pańskie stowarzyszenie zorganizowało w Augustowie sympozjum o Kanale Augustowskim. Dlaczego podjęliście się tego przedsięwzięcia?

-Długo się nad tym zastanawialiśmy, zwłaszcza, kiedy poruszane były tematy tzw. pętli wodnych. Wcześniej głośno mówiło się dużo o połączeniu Wielkich Jezior Mazurskich, Pętli Żuławskiej czy Kanale Elbląskim. Doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby, gdyby powstał bardzo charakterystyczny szlak turystyczny Kanału Augustowskiego. Tak, aby turysta odwiedzający nie tylko Augustów, ale też np. Płaską wiedział, w jakim rejonie się znajduje. Do tej pory mówiono tylko o szlaku wodnym, my go widzimy, jako szlak turystyczny.

W trakcie sympozjum zaprezentowano wystawę prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, pokazujących wizje i możliwości zagospodarowania Kanału.

-Na temat Kanału Augustowskiego odbyło się już wiele dyskusji, każdego roku powraca temat otwarcia sezonu. Naszą ideą było, aby powstał spójny szlak turystyczny. Chcieliśmy dać też szansę merytorycznej dyskusji i poszukania możliwości jego realizacji. Zaprezentowana podczas sympozjum wystawa miała pokazać potencjalne możliwości, dlatego zaproponowaliśmy współpracę przy organizacji spotkania Politechnice Białostockiej. Rozmawialiśmy z różnymi instytucjami, m.in. przedstawicielami Euroregionu, urzędu marszałkowskiego, starostwa powiatowego, przewodniczącym grupy obszaru Kanału Augustowskiego i Puszczy Augustowskiej oraz zainteresowanymi przedsiębiorcami. Przygotowując się do sympozjum dużo mówiło się o tym, że ponoć nie ma pieniędzy na turystykę w Regionalnym Programie Operacyjnym. Zwracaliśmy uwagę, że wiele podobnych przedsięwzięć było realizowanych z Programu Gospodarka Innowacyjna. W tym przypadku trudno o lepszą współpracę, niż z ośrodkami akademickimi. Nie doceniamy roli Białegostoku, jako takiego ośrodka, a przecież jego absolwenci osiągają spektakularne sukcesy. Przygotowane przez nich łaziki kosmiczne wygrywają prestiżowe konkursy w Stanach Zjednoczonych. Wspólnie z Kierownikiem Zakładu Architektury Kultur Lokalnych Wydziału Architektury prof. dr hab. Jerzym Uścinowiczem wiele razy objechaliśmy Kanał Augustowski, rozmawialiśmy o pomysłach z przyszłymi inwestorami.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe