Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza

Piękne i dostojne

Piękne i dostojne
Już po raz piąty, miłośnicy koni, mogli je podziwiać, w niedzielę, 16 lipca, podczas Wystawy Koni Zimnokrwistych, która odbyła się na augustowskim targowisku, na Wypustach. W tym roku bohaterami wystawy były źrebaki.

V Wystawę Koni Zimnokrwistych podziwiało mnóstwo widzów. Podziwianie koni było jednak jedynie elementem tej wystawy. Najważniejsza była rywalizacja, bo konie były oceniane pod różnymi względami. Tegoroczną wystawę zdominowały źrebaki, które podlegały ocenie jury. Konie prezentowały się na specjalnym wybiegu wraz ze swoimi matkami, a specjaliści oceniali ich ruch, pokrój, budowę i zdrowie. Podczas prezentacji widzowie z zachwytem komentowali końskie piękności. Warto też wspomnieć, że jury wybierało także najpiękniejszego konia tegorocznej wystawy. Przypomnijmy, że konie zimnokrwiste zwane są pociągowymi i dawniej wykorzystywano je do prac w polu. Teraz hodowane są z pasji, a nie z potrzeby i jak podkreślają hodowcy kiedyś takie konie ciężko pracowały, ale teraz mają o wiele wygodniejsze życie. Po prostu chodzą po łące i ich jedyną pracą jest przygotowanie się do wystaw. To jednak nie zawsze jest łatwe, bo wymaga od konia i jego właściciela specjalnych ćwiczeń różnego rodzaju układów.

Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza
 

W szranki o wystawowe puchary i dyplomy stanęli hodowcy tej rasy koni z powiatu augustowskiego, ale nie tylko, bo także wysokomazowieckiego, bielskiego czy sokólskiego. Komisja w sumie oceniła 17 klaczy z źrebakami. Najlepsi hodowcy otrzymali także nagrody rzeczowe: pasze dla koni, sprzęt AGD i narzędzia, przydatne w gospodarstwie rolnym. Warto też podkreślić, że wystawa to nie tylko rywalizacja, ale także dobra zabawa. Publiczność mogła skorzystać z usług małej gastronomi czy posmakować pieczonego prosiaka. Najmłodsi zaś mieli okazję siąść na kucyki i przejechać się pod okiem instruktorów.  

Organizatorami wystawy było Terenowe Koło Hodowców Koni w Augustowie przy wsparciu Wojewódzkiego Koła Hodowców Koni w Białymstoku, władz miejskich i powiatowych oraz licznych sponsorów i partnerów. Organizatorzy dziękują bardzo wszystkim za pomoc w organizacji wystawy.

Wyniki wystawy

 

 

Źrebięta pod matkami

 

I miejsce źrebię Muszka Wiesława Polkowskiego z Kopytkowa w gminie Sztabin.

II miejsce źrebię Iwanka Wojciecha Święckowskiego z Szyman w gminie Grajewo

III miejsce źrebię Szczęściara Jerzego Giedrojcia z Czerwonki w gminie Suchowola

 

Kategoria klacze:

I miejsce klacz Szansa Jerzego Giedrojcia z Czerwonki w gminie Suchowola

II miejsce klacz Balbina Zbigniewa Słowikowskiego z Tykocina

III miejsce klacz Wenecja Stefana Maksimowskiego z Augustowa

 

Nagroda przyznana przez dzieci:

Klacz o imieniu Meduza Kazimierza Zajkowskiego z Kopciówki w gminie Suchowola

 

Nagroda publiczności:

Klacz o imieniu Luneta Stanisława Koronkiewicza z Twardego Rogu w gminie Augustów

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe