Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza

Mknęli po Necku 200 km/h 

Mknęli po Necku 200 km/h
Augustowianie i turyści mieli możliwość obserwować w akcji najlepszych na świecie pilotów wodnej Formuły 1. Wszystko dzięki 13 już edycji Motorowodnych Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance, które w ubiegły weekend odbyły się w Augustowie.

Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance w Augustowie, odbywały się przez dwa dni. 11 załóg w superszybkich łodziach z czołowymi kierowcami świata motorowodnej Formuły1 krążyło przez 6 godzin po jeziorze, by wykonać jak najwięcej okrążeń. Augustowskie zmagania były drugim etapem eliminacji. Pierwszy odbył się w Rouen we Francji na Sekwanie na przełomie kwietnia i maja. Po trzech eliminacjach w Rouen oraz dwóch wyścigach w Augustowie zostali wyłonieni mistrzowie świata. W klasie 3 (o prędkości maksymalnej 105 km/h i mocy silnika 60 KM) mistrzostwo wywalczył team z Francji:Pierre Lambert, Qentin Dailly oraz Rudy Refert z kolei w klasie 2 (o prędkości maksymalnej 195 km/h i mocy silnika 240 KM) tryumfowała rosyjsko- amerykańska drużyna w składzie: Roman Vandyshev RUS Mikhail Kitachev  RUS oraz Shaun Torrente USA. Ten ostatni w naszym mieście był po raz pierwszy, zapewniał że akwen w Augustowie jest znakomity. Podkreślał też, że znakomicie czuje się w Polsce, bo mu przypomina jego rodzinne strony Miami na Florydzie. Dużo zieleni, a i temperatura podobna do tej jaką ma u siebie w porze zimowej. Oprócz Amerykanina podczas mistrzostw można było spotkać też inne gwiazdy sportu motorowodnego takie jak: Philippe Chiappe, Peter Morin, Nelson Morin, Konstantin Ustinov, Eddaras Riabko oraz Jeremy Brisset. Udało nam się porozmawiać z francuzem Philippem Chiappe, trzykrotnym Mistrzem Świata Formuły 1 w latach 2014, 2015 oraz 2017 (wywiad obok).  Philippe Chiappe brał udział w wyścigu w Rouen we Francji w klasie 1, gdzie ze swoim teamem był bezkonkurencyjny.  Tym razem w Augustowie nie startował, ponieważ nie stawiła się odpowiednia liczba łodzi w tej klasie, ale za to mocno wspierał swojego syna, który ostatecznie zdobył z drużyną srebrny medal. Wkrótce dowiemy się czy Philippe Chiappe po raz czwarty już zostanie ze swoim teamem mistrzem świata w F1H2O.

Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza

Przypomnijmy, że komisarzem zawodów był J. M. Lhomme z Francji a sędzią głównym – Officer of the Day  Polak Jerzy Wojewoda. Organizatorem Motorowodnych Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance był tradycyjnie Augustowski Klub Sportowy Sparta. 

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe