Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza

Trylogia olimpijska 

Trylogia olimpijska
Już za kilka miesięcy kolejne Zimowe Igrzyska Olimpijskie w koreańskim Pjongczang. To dobry powód, by wybrać się na 19. Piknik Olimpijski w Warszawie. 3 czerwca uczniowie z Zespołu Szkół im Gen. Ignacego Prądzyńskiego (po raz dwunasty), wzmocnieni absolwentami naszej szkoły, wybrali się do stolicy, by uczestniczyć w 19. odsłonie tej popularnej imprezy.

Nasz wyjazd był niczym udział w olimpijskiej trylogii. Na początku odwiedziliśmy Centrum Olimpijskie i Muzeum Sportu i Turystyki. Czy dwunasta wizyta może czymś zaskoczyć? Tak. Zwiedzamy indywidualnie i grupowo. Najpierw poznajemy historię niezwykłych ludzi, olimpijczyków, żołnierzy: Władysława Karasia (brązowego medalisty z 1936 r. w strzelectwie, żołnierza, oficera wywiadu poległego w 1942 r.), Heleny Marusarzówny (mistrzyni narciarskiej, żołnierza AK, kurierki tatrzańskiej, poległej w 1941 r.), Feliksa ,,Papy’’ Stamma (trenera, wychowawcy wielu bokserskich medalistów olimpijskich, mistrzostw świata i Europy). Nie może również zabraknąć akcentów z tenisa stołowego – zatrzymujemy się na chwilę przy dyplomach z turnieju tenisowego w Oflagu II C Woldenberg - Dobiegniew (hitlerowski obóz jeniecki w 1942), poznajemy dokonania Alojzego Ehrlicha – czołowego tenisisty stołowego świata sprzed II wojny światowej, trzykrotnego indywidualnego wicemistrza świata, więźnia hitlerowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Wizytę w Muzeum kończymy spojrzeniem na ścianę ozdobioną jedenastoma medalami Igrzysk Olimpijskich 2016 r. w Rio de Janeiro.  Po lekcji historii i sportu udajemy się na spotkanie ze współczesnością do Parku Kępa Potocka, gdzie zorganizowano wiele atrakcji – stanowisk z 30 dyscyplin sportowych, kilkudziesięciu konkurencji: od alpinizmu po żeglarstwo, rozrywek i atrakcji dla ciała i umysłu. Nie ograniczamy się do roli łowców autografów, ale próbujemy sił na torze igielitowym do biegów narciarskich, trenażerach do narciarstwa alpejskiego, saneczkarstwa, bobslejowej ścieżki startowej z prawdziwym bobslejem oraz strzelnicy biathlonowej. Dwa nasze odważne ,,orły’’ startują w konkursie skoków (czy ślizgów) na skoczni. W słoneczny dzień szczególne wrażenie robią na nas: lodowisko, pokaz hokeja na lodzie i curlingu. Jak co roku zachęcają strefy Fair Play, Idei Olimpijskiej, Polskich Nadziei Olimpijskich.

Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza
Jolanta Wojczulis

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe