Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza

Biebrzańskie cuda i wianki

  • 11.05.2017, 14:09 (aktualizacja 02.06.2017 08:10)
  • admin
Biebrzańskie cuda i wianki
W Osowcu - Twierdzy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego gm. Goniądz w dniu 30 kwietnia 2017r. odbyły się coroczne Biebrzańskie Targi Wytwórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy”. Jest to magiczne miejsce, gdzie czas chociaż na chwilę zdaje się płynąć wolniej i przenosi nas w kolorowy świat jak z baśni.

W krainie biebrzańskich bagien i gęstych lasów, gdzie łoś jest królem puszczy żyją ludzie, których celem stała się ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego tych terenów.

Zorganizowany przez Biebrzański Park Narodowy po raz kolejny przegląd wytworów lokalnego rzemiosła i sztuki ludowej Biebrzańskie Targi Wytwórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy” zgromadził wielu mieszkańców i przyjezdnych gości. Targi gromadzą artystów sztuki ludowej nie tylko z Podlasia, ale zaglądają tu twórcy z Warmii i Mazur, Mazowsza, a także Kurpi. Spotkania odbywają się dwa razy do roku w pierwszomajowe święta oraz przy końcu sierpnia. W tym roku festyn zaplanowany został na dzień 30 kwietnia. Harcerze rozdawali biało - czerwone flagi, które goście mogli nosić jak kotyliony, co dodatkowo uświetniło wydarzenie i dodało  jemu podniosłego charakteru. Pomimo lekkiego chłodu pogoda dopisała i pięknie świeciło słońce, co wprawiło wszystkich w dobry nastrój. Smakosze regionalnej kuchni znaleźli tutaj prawdziwy raj dla podniebienia. Były tam razowe chleby na zakwasie wypiekane ze strzeżonych przepisów prababki i miody lasem pachnące. Kiełbasy, szynki oraz boczki kusiły swoim zapachem świeżo wędzonego mięsa opalanego drzewem liściastym. Pyszne ciasta same rozpływały się w ustach, a nad wszystkim królował sękacz. Znaleźć tutaj można było ręcznie wyplatane wiklinowe kosze, stołki i krzesła bujane. Misternie plecione z ziół i polnych kwiatów wianki zdobiły głowy dziewcząt. Kupić można było niepowtarzalne ręcznie robione serwety i obrusy, rzeźbione w drzewie malowane ptaki, zabawki i anioły, torby skórzane oraz pięknie zdobioną ceramikę i wiele innych oryginalnych perełek wytworzonych przez artystów. Niepowtarzalną atmosferę tego dnia i miejsca zapewniły występy licznie zaproszonych gości, wśród których znalazł się Zespół Tańca Ludowego „BYSTRY” z Augustowa i zespół muzyczny „KAPRYS” ze Sztabina reprezentujące powiat augustowski.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie ze sztuką w sierpniu, a za pięknie spędzone chwile i wspomnienia dziękujemy organizatorom i artystom

.

admin
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe