Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza

Maturalny maraton trwa

Maturalny maraton trwa
Kasztany jeszcze nie zakwitły, ale matury się rozpoczęły. Od piątku, 5 maja, trwa maturalny maraton. Za maturzystami już część pisemna, a teraz absolwenci liceów i techników podchodzą do egzaminów ustnych. Augustowscy maturzyści podkreślają, że stresu nie brakuje, ale nauka nie poszła w las i wierzą w dobry wynik egzaminu dojrzałości.

W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło 348 młodych mieszkańców powiatu augustowskiego. Licea i technika ukończyło zaś 369 osób. To oznacza, że 21 absolwentów augustowskich szkół średnich postanowiło nie zdawać matury. Powody zapewne są różne. Niektórym być może egzamin dojrzałości nie jest potrzebny, bo np. nie zamierzają kontynuować nauki na studiach, ale pewnie są też tacy, którzy nie wierzyli w swoje siły. Jednak ci, którzy zdecydowali się podchodzić do matury, mimo ogromnego stresu, nie żałują. Nastroje augustowskiej młodzieży po części pisemnej z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, są bardzo różne. O maturalnych emocjach, tuż po egzaminach, rozmawialiśmy z absolwentami I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza i II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie. A emocji nie brakowało. Tuż po wyjściu z sal, gdzie odbywał się egzamin, na korytarzu było gwarno, bo emocje sięgały zenitu.

 

-Dużo stresu było, ale chyba poszło dobrze -zgodnie podkreślali maturzyści.

Jak mówili młodzi ludzie przecieków tematów nie było, chociaż nie obyło się bez wcześniejszych typowań, które niestety okazały nietrafione. Niektórzy do egzaminu przygotowywali się systematycznie, a niektórzy jeszcze na dzień przed maturą wertowali kartki podręczników.

-Podczas majówki zrobiłam dużo zadań z matematyki i mam nadzieję, że jakoś to wyszło -zdradziła jedna z dziewcząt.

Druga zaś dodała, że przed matematyką powtarzała jeszcze najważniejsze wzory. Niektórzy zaś tłumaczyli, że do matury przygotowywali się przez całe życie i uczenie na ostatni dzwonek nie miało zupełnie sensu. Z naszych rozmów wynika, że dziewczęta bardziej przykładały się do nauki. Panowie zaś postanowili liczyć na łut szczęścia.

 

-Dziś pisałyśmy język angielski i solennie powtarzałyśmy materiał od pierwszej klasy podstawówki -wyjaśniają nasze rozmówczynie. -Jakie będą efekty? Zobaczymy w czerwcu.

Maturzyści, z którymi rozmawialiśmy, zgodnie podkreślają, że dziękują swoim rodzicom, nauczycielom i korepetytorom za okazaną pomoc i serce.

-Przede wszystkim chcę podziękować Marcinowi Kowalewskiemu za przygotowanie mnie do matury -mówi jeden z absolwentów.

Drugi -Maciej Jurgiel - pragnie zaś podziękować swojej korepetytorce.

 

Niestety z przykrością należy stwierdzić, że dzisiejsze matury są trochę inne niż przed laty. Młodzi ludzie już nie wierzą w różne maturalne przesądy. Na pytanie, czy na maturze założyli bieliznę ze Studniówki, odpowiadają stanowczo, że nie. Zapewne wielu z nich nie wie też, że matury były zawsze gdy zakwitną kasztany. Teraz kasztany nie zakwitły i pewnie trochę szkoda. Tak samo jak szkoda dawnych tradycji, znanych starszemu pokoleniu, ale mimo tego młodzi ludzie na zawsze zapamiętają to wydarzenie, bo przecież to był egzamin dojrzałości.

 

Maturalny maraton trwa. Przed maturzystami jeszcze część ustna. Termin zakończenia matur jest bardzo różny. W niektórych  augustowskich szkołach egzaminy potrwają do 18 lub 19 maja. Natomiast w Zespole Szkół Technicznych matury zakończą się aż 24 maja.  Wyniki matur znane będą w czerwcu.

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
maturzysta
maturzysta 18.05.2017, 17:08
W I LO i II LO matury są, w ZST też. A w ACE nie ma?

Pozostałe