Dostawa gazu
Dostawa gazu
Dostawa gazu

Pamiętali o narodowych barwach

Pamiętali o narodowych barwach
Augustowianie uczcili Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Na wielu domach, w oknach mieszkań i na samochodach pojawiły się biało-czerwone barwy. Jak co roku w świętowaniu tego wyjątkowego dnia pomagało Towarzystwo Młodego Krechowiaka, działające przy Zespole Szkół Samorządowych im. I Pułku Ułanów Krechowieckich, którego przedstawiciele pojawili się we wtorek, 2 maja, w centrum Augustowa, by wręczyć mieszkańcom flagi.

Akcja rozdawania flag już na dobre wpisała się w miejski krajobraz. Od pięciu lat przedstawiciele Towarzystwa Młodego Krechowiaka i uczniowie „trójki” w Dniu Flagi Rzeczpospolitej, czyli 2 maja, przechadzają się po Rynku Zygmunta Augusta i rozdają przechodniom flagi. Tak też było w tym roku.

Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza

-Wraz z młodzieżą rozdaliśmy 26 dużych flag i 36 małych – informuje Halina Poźniakowska, wiceprezes Towarzystwa Młodego Krechowiaka, działającego przy Zespole Szkół Samorządowych im. I Pułku Ułanów Krechowieckich i instruktorka Zespołu Ludowego „Bystry” w Augustowie. -Augustowianie bardzo chętnie przyjmowali od nas podarunek i zapewniali, że biało-czerwone symbole pojawią się na ich domach.

Mieszkańcy chwalili inicjatywę i podkreślali, że taka akcja po pierwsze przypomina im o dniu polskiej flagi, a po drugie, dzięki niej mogą otrzymać flagę, która posłuży im na lata.

-To bardzo dobry pomysł. Święto ustanowiono stosunkowo niedawno i wielu po prostu albo nie wie o święcie albo o nim zwyczajnie zapomina. Poza tym rozdawane flagi są ładnie wykonane i na pewno będą przypominać, by za rok także je wywiesić -mówili mieszkańcy.

Przypomnijmy, że Dzień Flagi Rzeczpospolitej został ustanowiony w lutym 2004 roku. Jego data jest nieprzypadkowa. Przypada między świętami państwowymi, czyli Świętem Pracy i Rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Według zamierzeń Edwarda Płonka, autora tego święta, podczas majówki Polacy wspominają najważniejsze wydarzenia w historii Polski i przy tej okazji wzmacniają swoją wiedzę na temat symboli narodowych.

W tegorocznej akcji rozdawania flag w Augustowie udział brała młodzież z Towarzystwa Młodego Krechowiaka i Zespołu Ludowego „Bystry”. Flagi augustowianom wręczali: Klaudia Jermakow, Anna Lewkowicz, Weronika Bujnowska i Damian Kierklo. Towarzyszyła im Halina Poźniakowska.   Flagi ufundowało Starostwo Powiatowe w Augustowie.

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe